Şaka bir yana, Hollywood‘un öneminin farkındayız değil mi? Basmakalıplığı, ticaret odaklı düşünmesi, sonuç odaklı hareket etmesi bir yana; elde edip efil efil kullandığı etkinin ayırdındayız değil mi? Hollywood hiç kimsenin girmediği kadar fazla eve giriyor, hiç kimsenin hayal edemeyeceği kadar fazla zihne nüfuz ediyor. Dolayısıyla onların bir konuyu ele alması, taraflı bir bakış açısı yansıtacağı kesin olsa da, tartışma başlatmak ve konuşulmasını sağlamak adına inanılmaz önemli.

Elbette Hollywood derken sadece sinema sektöründen söz etmediğimizi de bir yerlere yazmak gerekiyor. Artık Amerikan görsel eğlence sektörü sinema kadar TV dünyasının da üzerinden dönüyor. Bunun da uluslararası kıymeti çok fazla son yıllarda. Bir Game of Thrones, bir Walking Dead kaç kapıyı açıyor düşünsenize? Bu bakımdan, birinin çıkıp “Çok da konuşulmayan, ama halbuki çılgınlarcasına üzerine kafa patlatılması gereken bir meselenin dizisini çekiyoruz” demesi çok kıymetli.

black_flag

IŞİD’in yükselişinden söz ediyoruz. İşin içerisinde dolaylı veya direkt olarak bulunan devletlerin, bu iğrenç mahlukatın yaratılışındaki paylarını itiraf edemedikleri için çok da dillendirmedikleri bu süreç, aslında hepimizin tekerrüründen kaçınmak adına bilgilenmemiz gereken doneler içeriyor. Bunu da ancak popüler kültür üzerinden yapabiliriz yapabilirsek, o da bu yeni dizimize kadar nasip olmayacak. Ama arkasında çok sağlam bir kadro kurmuşlar, o yüzden de ümitle bekleyebiliriz o tarihi.

Evveliyatla söyleyelim, dizi Pulitzer ödüllü bir araştırma kitabından uyarlanıyor. Kitabın adı Black Flags, dizinin adının da aynı olması muhtemel. Üstüne üstlük kanal olarak da kendisine HBO’yu seçmiş proje. Arkasındaki prodüktör damgalı isimlerin biri Bradley Cooper, diğeri de onun Hangover’da işin yönetmeniyken kankaladığı ve beraber prodüksiyon şirketi açtığı Todd Phillips. Bu kadar isim gücü yetmezmiş gibi, bir de yönetmen olarak Tim Van Patten ile anlaşmışlar. Bilmeyenler için, kendisi Game of Thrones ve Boardwalk Empire’ın da yönetmenliğini yapmış, TV yönetmenliği konusunda harikulade bir isim.

Bakalım, baya sağlam bir proje geliyora benziyor. Siz ne diyorsunuz? Biz listeye aldık!

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.