Hep söylüyoruz, diziler uzun işlenmesi gereken hikayeleri anlatmak için birebirler. Yavaş yavaş gelişen dostluklar, zamanla aşınan ilişkiler ve adım adım ciddileşen düşmanlıklar en iyi dizi medyumunda anlatılıyor bize kalırsa. Tabii bunları hep böyle söylüyoruz ama, aslında ek bir şey daha var en çok dizilere yakışan: Doğum. Bazen ana karakterlerin flashback yardımıyla doğumlarını gösterirler, fakat biz ondan bahsetmiyoruz. Dizi sırasında hamile kalan, 9 ayını dizide geçiren ve doğumunu dizi sırasında yapan karakterlerden söz ediyoruz. Ve tabii ki onların doğurduğu bebeklerden.

Sizi bilmiyoruz, ama bebekler çok ilginç birer hikaye ögesi olabiliyorlar dizilerde. Bazen karakterlerin büyüdüklerine delalet olarak önümüze çıkıyor, bazen sırdaş, bazen ise espri malzemesi oluyorlar. Her haliyle, bize soracak olursanız bebekler dizilerde doğru kullanıldıklarında, çok akılda kalıyorlar.

Biz de en unutulmaz 9 bebeği listeleyelim, elimize doğan şirinlik abidelerini bir hatırlayalım dedik. Buyurun, dizilerde doğumuna tanık olduğumuz en unutulmaz 9 bebek karşınızda!

 

9. Marvin Waitforit Eriksen (How I Met Your Mother)

Marvin How I Met Your Mother

How I Met Your Mother, aynı izinden gittiği Friends gibi bir noktadan sonra “20’li yaşlarındaki şehir gençlerinin maceraları” kıvamından, “30’lu yaşlarına yeni giren ve yetişkinlikliğin getirdikleriyle yüzleşen insanların maceraları” tadına geçmek zorunda kaldı. Dizilerin güzel yanı deyip deyip duruyoruz, bundan daha net bir örneği zaten olamazdı. Altı yedi sene önce bir gece yarısı sırf arkadaşları eğleniyor diye kalkıp Philadelphia’ya giden Marshall ve kimseden habersiz ülkenin öteki ucuna taşınacak kadar fevri Lily birden anne baba oldular. Onların o mücadelesini görmek, dizinin son deparında en keyif veren şeylerden biriydi. Özellikle bir çatı katında Lily’nin Ted’e yaptığı itiraf, TV tarihinin en şoke edici, ama bir o kadar da dürüst sahneleri arasındaydı bize kalırsa.

 

8. Connor (Angel)

Connor Angel

Bunu listenin aşağılarına koymamızın sebebi katiyen karakter olarak önemli olmaması ya da doğumuyla dizideki diğer karakterlerin her birinin hayatını değiştirmemesi değil. Connor ciddi anlamda kilit bir karakterdi Angel külliyatında. Sorun şu: Connor elimizde falan değil, basbaya farklı bir düzlemde hızlandırılmış olarak büyüdü. Vincent Kartheiser kendisini yer yer tam dayaklık oynasa da (ki sonradan Pete performansıyla öğrendik ki kendisi zaten biraz dayaklık karakterlere yatkın) Connor doğumuyla da, varlığıyla da Angel’ın vazgeçilmez parçalarından biri oldu. Doğum sahnesi de unutulmazdır zaten. Biraz daha bebek kalsaydı, daha yukarılara koyardık; bu eşek kadar haliyle pek kendisine yer bulamadık.

 

7. Isabella Turk (Scrubs)

Isabella Scrubs

Scrubs bir sitcom uzunluğunda, bir sitcom formatında ve bir sitcom tarzında olan, ama sitcomlukla uzaktan yakından alakası olmayan bir diziydi. Komik miydi? Tabii ki komikti. Dayanılmaz derecede hem de. Gelin görün ki, aynen Futurama’nın yaptığı gibi komedi anlarından hemen önce insanın bam teliyle ip atlayan sahneleri de çıkartabiliyordu karşınıza. Isabella’nın doğum sahnesi, Scrubs’ın bunu en iyi yaptığı anlardan biriydi. Her ne kadar Carla ve Turk’ün kızı dizide ciddi bir faktör hâline gelmese de, doğumu anne ve babasının romantik bağlarına tek kelimeyle muhteşem bir sembol oluşturdu.

 

6. Maya Fisher (Six Feet Under)

Maya Six Feet Under

Çok garip bir anda geldi Maya… Dedik ya, her dizi bebeğinin hikayede farklı bir vasfı olur diye? Marvin anne ve babasının yetişkinliğe attığı adımdı. Connor bambaşka bir şeydi, Angel’ı bambaşka şeylerle yüzleştirdi. Isabella’da o aşkın meyvesiydi. Maya… Maya ise Nate için geriye kalandı. Lisa diziye katıldığı an hemen hemen herkesi kendinden nefret ettirdi, bizim için Nate’in kaderi Brenda’ydı ne de olsa. Ama Lisa’nın diziden ayrılışı, çok da spoiler’a girmeden, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği kadar vurucuydu. O çalkantının ortasında Maya’nın olması, Nate’in bu acıyı sindirme sürecinde çok farklı bir noktada durmasını sağladı. Pek acayip, pek sağlamdı.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Comment

  1. Sinan Şenol Reply

    İlk aklıma gelen Judith oldu ama sonradan anladım bitmiş dizilerdeki bebeklerden bahsettiğinizi…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.