Hani bazı insanlar vardır ya, bir jenerasyonun rol modeli olur ve hatta daha da fazlasına öncülük eder… Heh, işte tam da o insanlar, aslında hayatı güzel kılan sebeplerden biri denebilir. Henüz küçücükken ya da deneyiminiz yokken; hayata dair atacağınız yalnız adımlarda size destek çıkacakların sayısı bir bir azalırken, bu kişiler bir bakıma güç veriyor insanın ruhuna. Onlarla tanışmasanız bile sıcak bir bağ kurmak, aslında ne kadar benzediğinizi fark etmek veya verdikleri tavsiyelerle moral deponuzu yükseltmek aslında çok basit bir eylem. İnsan iletişimlerinin ve internetin artık küresel bir konumda olması, bu tür rol modellerinin varlığını ve sayısını da bir hayli fazla katlıyor. Eskiden örnek alabileceğiniz sadece yakınlarınız varken, bir anda idol sayınız üçe, beşe belki de ona çarpılıyor bu sayede. Uzak mesafeleri kısaltan etkenlere buradan saygılar, sevgiler o zaman!

Ataturk-6

Evet ya, uzak mesafeler ve idoller. Şimdi size bir soru: Tanımadığınız, şahsen tanışmadığınız birini hiç örnek aldığınız oldu mu? Bu bir politikacı, sanatçı, sporcu veya farklı bir şekilde tanınan birisi olabilir; hiç fark etmez. Muhtemelen bu soruya cevabınız evet olacaktır, ki gelmeye çalıştığımız nokta da o zaten. Sadece realist dünyanın insanları değil, aynı zamanda hayal gücümüzün engin denizlerine yelken açan geek aleminin kişiliklerinin de şahane rol modelleri olabileceği gibi bir gerçek var, öyle değil mi? Hangimiz çocukken kötü adamlarla savaşmak adına Spider-Mancilik oynarken oraya buraya tırmanıp ağ atma pozları çakmadık ki? Bir pelerinin ve bir de maskenin iş göreceği kahramanlık sevdamızda, hayal gücümüz bizimle olduğu sürece istediğimiz geek alemi karakteri olabilirdik. E olduk da… Herkes en sevdiği karakterdi aklında: Kimimiz Superman, kimimiz Red Kit, kimimiz bir elf, kimimiz bir büyücü/cadı, kimimiz de ejderhaların diyarından gelen bir yabancı… Tek sınır hayal gücümüz ve elbette geek kültüründen gelen karakterlerdi aslında.

watson-book

Herkesin kendine bir idol edindiği şu alemde, sanırım kendi dönemimden örnek alabileceğim en güzel insanlardan biri Emma Watson. Yaptığı işleri ve büyüdüğü süreçte altına elini soktuğu her taşı, şahsi olarak örnek alınabilecek bir adım olarak görüyorum. He For She bünyesinde de inanılmaz yerlere gelmiş ve tüm dünyayı bu konuda bilinçlendirme konusunda büyük çabalara girişmiş olmasından da zaten ayrı bir mutluyum. E sonuç olarak da benim gibi birçok kızın, kendi jenerasyon kahramanlarından biri olan Hermione Granger’ı ve ona hayat veren Emma Watson’ı örnek almaması işten bile değil gerçekten de. Ezilip büzülmemek, erkek karakterlerin arkasında sıkışıp kalmamak, kendi gücünün farkına varıp bunu herkese gösterebilmek ve elbette hiçbir zaman hiçbir şekilde kaybedecek bir şeyi olmadığını kanıtlayabilmek adına böyle örnekler gerçekten de olağanüstü kişilikler zannımca. Zaten sırf bu yüzden, Cursed Child rezaletinde Rowling’e en çok sinirlendiğim noktalardan biri buydu: Hermione Granger gibi şahane bir kadın karakteri, evirip çevirip tam bir felakete dönüştürmeyi başarmıştı. Böylesine ilham verici ve bir jenerasyona idol olmuş karakteri böyle görmemeliydik. Yazık olmuştu gerçekten de.

“Hermione, ön yargılara arkasını dönebilme konusunda harika bir örnekti. Yolunu kendi zekasıyla bulabilen ve iki oğlanın olduğu bir grupta ciddi anlamda lider haline gelen biri, zaten o da bu rolü üstleniyor. Harry daha çok girişken iken, Ron da yanlarında maceraya katılıyor. Ama Hermione, her zaman planı olan biri. Tüm kontrol onda. […] Sanırım bu, diğer kadınlara kendilerine rahat alan kazandırabilmeleri için iyi hissetmelerini sağlıyor. […] Hermione ile ilgili en önemli şey, onun grup arkadaşlarına olan sadakati. Bu üçlüyü bir arada tutan yegane tutkal o. Bu gerçekten çok önemli ve oğlanlar da bunu biliyor. Zaten ona da (Hermione’ye) bunu bildiklerini gösterir şekilde davranıyorlar. […] Eğer bir oğlan çocuğuna örnek alacakları bir süper kahramanın kim olduğunu sorsaydım, muhtemelen gelen cevapların çok azı kadınlardan olurdu. Bana kalırsa bu oldukça utanç verici, çünkü en az erkekler kadar kadınlara da değer veren ve onları rol model haline getiren bir kültüre ihtiyacımız varmış gibi hissediyorum. Aslına bakarsanız sanırım bu durum yavaş yavaş değişmeye başlıyor, ama yine de aktif olarak işaret edilmesi gereken bir şey bence.”

Princess-Leia-Organa_d7761ff5

Yaptıkları hatalar olsun ya da olmasın, bir şekilde belli bir kesimi, jenarasyonu ya da topluluğu etkileyebiliyorlarsa ve bu etki olumlu yöndeyse, o halde o insanlardan öğrenebileceğimiz şeyler gerçekten maden değerinde demektir. Yukarıdaki sözlerin sahibi Emma Watson da, kendi canlandırdığı güçlü kadın karakterlerin (Hermione, Belle vs.) aslında toplumlarımızda ne kadar önemli olduğunu vurgularken çok haklı.

Zaten kendisi de Güzel ve Çirkin live-action filmi için yaptığı Entertainment Weekly röportajlarının birinde Hermione’nin, Star Wars evreninde Han-Leia-Luke üçlüsündeki Leia Organa kadar güçlü olduğundan bahsetmiş. Kendi serisindeki üçlünün, Star Wars üçlüsüne olan paralelliği ve iki kadın karakterin de birbirinden güçlü özellikleriyle ön planda olmalarını anlatarak, bir bakıma Hermione’nin rol modeli yerine koymuş Leia’yı. Tabii gerçek anlamda böyle bir netlik olmasa da, geek alemlerinde birbirlerine yapılan göndermelerle gönlümüzü çalan her türlü söz bence bizim için gerçek sayılabilir, ha, ne dersiniz?

SPAIN-CINEMA-BRITAIN--WATSON

Benim için idol sayılabilecek insanlardan yalnızca biri olan Emma Watson’ın sözlerinden yola çıkarak temellendirdiğimiz bu yazıyı kim olursanız olun, kimi örnek alırsanız alın fark etmeden, lütfen kendi rol modelinizi düşünerek değerlendirin. Açıkçası bu örnek alınabilecek insanlar konusunda sınır tanınmaz şu dünyada; zibilyon tane kişilik sayılabilir, her insanın kişiliği için farklı bir model sürülebilir öne.

Bu yüzden yazıyı sonlandırırken sizden ufak bir ricam var: Gerçekçi kişiliklerden elbette birçok isim sayabilirsiniz ama sizin geek aleminde kendinize en çok yakın hissettiğiniz ya da her şeyiyle örnek almaktan gurur duyacağınız isimler neler acaba, bunları yorumlarda belirtebilir misiniz? Aklınıza kim gelirse gelsin, güzel ya da çirkin herhangi bir nedene dayandırın yeter! Bakalım siz geeklerin örnek aldığı o şahane karakterler/kişilikler kimler? Yazın bakalım, haydi hayal gücünüze, sevginize, klavyenize kuvvet!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.