Şimdi önce bir şeyi netleştirip aradan çıkartalım; burada resmi Disney prenseslerinden söz ediyoruz. Yani tüm Disney animasyon filmlerindeki prensesler değil konumuz. Disney’nin resmi bir “franchise” muamelesi yaptığı bir Disney Princess markası var, ve bu marka dahilinde toplamda 11 prenses kabul ediyorlar. Biz bu Cuma çıkacak olan Cinderella filminin şerefine, Cinderella’nın da dahil olduğu o listeye gözümüzü diktik. Yani aşağıda göreceğiniz prensesler, bir eksik haricinde Disney’nin resmi kadrosunun tamamını oluşturuyorlar.

Peki sıralamayı neye göre yaptık? Olabildiğince objektif olmaya çalıştık, ama bunu yaparken de nostalji faktörünü bilhassa bertaraf etmemiz gerekti. En sonunda üç kritere düşürdük; ikoniklik seviyesiiçinde bulunduğu filmin kalitesi ve temsil ettiği şey. Bu üç kriter üzerinden görece hakkaniyetli bir liste yaptığımıza inanıyoruz; ama eminiz sizin listeniz bundan farklı olacaktır. Eğer kafanızda başka bir sıralama varsa, yorumlarda belirtin efendim. Buyurun!

 

10. Pocahontas

1 Pocahontas

Üç kriter var demiştik ya? İşte Pocahontas’ı yakan şey o üç kriterden ikisi. Kendisinin ikoniklik seviyesi bir hayli yüksek; nereye koysanız tanınacak bir sureti var. Kızılderili olması da temsiliyet ve çeşitlilik açısından avantaj; fakat burada iki sıkıntı var. Birincisi, Pocahontas filmi o kadar iyi değil; ikincisi de hikayesi öylesine basmakalıp ve kullandığı klişeler öylesine kör göze parmak ki; gücendirici olmanın kıyısında dolaşıyor. O yüzden Pocahontas’ı listenin sonunda ele alıyoruz.

 

9. Ariel

2 Ariel

Küçük Denizkızı bugünün standartlarında, dönüp baktığınızda tam antika kalmanın kıyısında kalıyor. Gerçekten. Ariel’i dokuzuncu sıraya almamızın büyük bir sebebi de o. Aslında Ariel’in tanınırlığı, bilinirliği Pocahontas’tan düşük; fakat film Disney’nin modern dönemiyle eski günleri arasında öylesine sağlam bir yerde ki; hem insanın içini nostaljiyle hoş ediyor, hem de gözü çok rahatsız etmiyor, insanı soğutmuyor. Bu sebeple de Ariel listeye dokuzuncu sıradan giriyor.

 

8. Tiana

4 Tiana

Listemizdeki en yeni prenseslerden biri olan Tiana’yı özellikle kriterlerimizin üçüncüsü kurtarıyor: temsil ettiği şey. Burada sadece Tiana’nın ilk siyahi prenses olması gerçeğini konuşmuyorum; ama o da büyük bir faktör şüphesiz. Takdir edersiniz ki Disney Prensesleri gibi genç kızlar üzerinde korkunç hükme sahip bir kurumun arasına siyahi birini almak için yirmi birinci yüzyılı beklemesi biraz ayıp. Fakat Tiana’nın temsil ettiği şey sadece ırksal bir çeşitlilik değil. Tiana aynı zamanda Disney’nin ikinci rönesansını başlatan filmde oynama şerefine sahip. Bu yüzden de listede yeri garanti.

 

7. Aurora

3 Aurora

Nasıl ki Tiana’yı özellikle üçüncü kriter kurtarıyor; Aurora’yı buraya yerleştiren de spesifik olarak birinci kriter. Aurora aslında hikayesel anlamda, ya da filminin kalitesiyle; veyahut da insanlarda uyandırdığı hislerle hatırlanan bir karakter değil. Kendisi, ismiyle müsemma, filmin çoğunu uykuda geçiriyor zaten. Ama adıyla, kıyafetiyle, duruşuyla Disney prensesi deyince akla ilk gelen karakterlerden biri ve sahip olduğu bu statü, onu yedi numaraya yerleştiriyor.

 

6. Merida

5 Merida

Resmi kadronun en genç, en yeni üyesi. Merida yeni nesil bir prenses. Disney Princess markasına kattığı ilkleri saysak sonuna varamayız. Kendisi bu listedeki tek CGI prenses (affet bizi Rapunzel), ilk Pixar karakteri ve belki de en kıymetlisi; bir sevgilisi olmayan tek Disney prensesi. Merida öyle kule tepelerinden kurtaracağınız bir kız değil. Olsa olsa siz onu kuleden umutla beklersiniz. O atına atlar, okunu sallar, günü kurtarır; size de hiç ihtiyacı olmaz!

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

10 Comments

 1. Nihan Elter Reply

  belli ki hiç bir disney store’a falan girmediniz, disneyland’da hangi karakterlerin canlandırmaları var takip etmediniz ya da -en azından- küçük bir kızla disney prensesleri konusunda hiç sohbet etmediniz… Küçük denizkızı Ariel neden 9. sırada pardon? 28 yaşında olan benim için de ve etrafımdaki çocuklukluğundan bahsettiğimiz arkadaşlarım için haala değerli bir karakter. Ariel’i demode etmişsiniz 2 dakikada çok ayıp

 2. alp demirkabız Reply

  bir erkek olarak pocahantes der geçerim. gerisi ırgalamaz

 3. Pocahantes’in verdiği mesajlar o kadar önemliydi ki sona koyulması iyi olmamış. Animasyonda hem kızılderililer hakkında yanlış düşünceden bahsetmiş hem de doğanın da bir ruhu olduğunu dile getirerek değer verilmesi gerektiği işlenmişti. Batı’nın açgözlülüğünü de güzelce işlemişti. Bu kadar güzel mesajların olduğu bu animasyonun sona alınarak olumsuz cümleler kurulması hoş olmamış, diye düşünüyorum.

  • Rapunzel ve Elsa kesinlikle 1-2 olmalıydı en popüler ve en sevilen karakterlerin onlar olduğuna eminim ki benim de en sevdiğim onlar şuanda kime sorsak pocahantesi yada Mulani duymamıştır bile ki çok sıkıcı bence ek olarak da Rapunzel in animasyon filmini ve dizisini izlemediniz sanırım Rapunzel kulede aşkını bekleyen bir kız değil annesi bildiği cadı dışarıya çıkmasına izin vermiyordu dışarısı çok tehlikeli ve asla çıkmayacaksın diyordu ki Rapunzel in animasyon filmini ve dizisini izlediysen onun ne kadar güçlü ne kadar cesur olduğunu görürdün hemde kibar iyi kalpli sevgi dolu ve etrafına mutluluk saçan bir kız bestt girl Rapunzel🛐

 4. Bence Rapunzel listenin tepesinde olmalıydı ve Arielin Jasmine den daha popüler olduğuna eminim

 5. 1ci sırada Rapunzeli görmek için sabrettim sonda sadece hüsran yaşadım

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.