Bana mı öyle geliyor, yoksa artık film stüdyoları promosyon niyetine video oyunu yapmayı, en azından ana konsollar ve PC için komple bıraktılar mı? Öyle gözüküyor. Şöyle ağız tadıyla bir film oyununa gömmeyeli kaç sene oldu anımsayamıyorum. Bu özellikle süper kahraman oyunları söz konusu olduğunda dev bir eksiklik. Zira son yıllarda aklıma gelen tüm süper kahraman oyunları ya Saints Row IV, InFamous ve Prototype gibi orijinal fikirler; ya da Arkham Asylum gibi bağımsız işler.

Özellikle Marvel Cinematic Universe böylesine çıkıştayken, bununla ilintili tek oyunun telefondaki Contest of Champions olması, sizi bilmiyorum, ama bana baya garip geliyor. Marvel başkanı Kevin Feige bir noktada iyi bir Marvel oyunu yapmak istediklerini, bunun için de doğru firmayı aradıklarını söylemişti. O doğru firma ne zaman çıkar karşılarına bilmiyoruz, ama biz acilen şöyle güzel bir MCU oyunu oynamak istiyoruz! O dakikaya kadar ne yapacağız peki? Valla şu 10 unutulmaz Marvel oyununu oynayabiliriz. Buyurun efendim!

 

10. Deadpool

01 Deadpool

Listemizin on numarasında görece yeni bir oyun var. High Moon’un geliştirip, Activision’ın yayınladığı Deadpool. Kendisi maalesef listedeki pek çok oyun gibi artık birinci el kopyası lisans sorunu yüzünden üretilemeyen şanssız projelerden; ve dürüst olmak gerekirse o kadar da iyi bir oyun değil zaten. Pek çok temel problemi var, oynanış yer yer çok tekrara sarıyor, ama en azından, bir şeyi çok doğru yapıyor: Deadpool’u kendisini. O yüzden, gönül rahatlığıyla bu oyunu Deadpool severlere önermek mümkün. Listede de o yüzden yer buluyor kendisine zaten.

 

9. Marvel Heroes 2015

02 Marvel Heroes

Bilmem bilir misiniz, Marvel bir aralar City of Heroes’un yapımcısı Cryptic Studios ile bir Marvel Universe Online oyunu yapmak için masaya oturmuş, fakat sonradan süreçten memnun olmayınca projeyi iptal etmişti. O oyun sonra başka bir lisansa yamanıp Champions Online oldu, hayatını MMO diyarının bir köşesinde usulca sürdürüyor. Marvel ise MMO inadını, başka bir şekilde tatmin etmeye yöneldi. Özünde bir Diablo klonu olan Marvel Heroes, ilk çıkışında çok iyi değildi, ama sonra geçen sene bir toparlandı, silkelendi, baya keyifli bir şey hâline geliverdi. Klik ve hırs tabanlı oyunları sevenlere gönül rahatlığıyla önerilir.

 

8. X-Men Origins: Wolverine

03 Wolverine

Film oyunlarının kaderi, temel alınarak oluşturuldukları oyunlarla kıyaslanmaktan geçer. Yapacak bir şey yok, varoluş amaçları odur, en nihayetinde oraya bağlanırlar. Bu iki ucu pis bir değnektir, zira film iyiyse, oyun çıtanın altında kalır. Film kötüyse de oyuna otomatikman farklı gözle bakılır. Wolverine de biraz buradan yandı. Oyun karakterin vahşiliğini çok iyi veren, başarılı bir God of War klonuydu ve filmin olmayı ümit dahi edemeyeceği kadar sert ve eğlenceliydi. Ama işte aynı adda diğer köşede bir kokuşmuş leş yatınca, ona pek pas çıkmadı, ne yapalım?

 

7. Marvel Ultimate Alliance

04 Marvel Ultimate Alliance

Bir Marvel hayranı için daha tatmin edici bir oyun olamaz şu dünyada. “E bu cümleyi kurdun, niye oyun yedinci sırada?” diyeceksiniz ki, hakkınız da var. Marvel Ultimate Alliance acayip keyifli olmakla beraber, X-Men Legends serisinin direkt varisi olmak gibi sıkıntılı bir pozisyona sahipti ve seleflerinin üzerine ekstradan, en azından hissiyat babında çok bir şey koymuyordu. Ama tüm Marvel kahramanlarını gönlümüzce eşleştirip düşman dövmek… Of, o nasıl keyifliydi işte!

 

6. X-Men (1992)

05 X-Men 92

Amerikalı oyuncular yıllardır bu oyunu över över dururlar, biz de gençliğinde bunun atari salonu makinasına denk gelmemiş Türkiyeliler olarak özenirdik. En sonunda oyun aynen alınıp telefonlarımıza ve konsollarımıza port edildi de, neyden söz edildiğini anladık. X-Men ’92, son derece tatmin edici bir beat ’em up’tı, görsel tarz Jim Lee’nin imza tarzından bolca ödünç alıyordu. Birkaç saçma çeviri hatası var mıydı, elbette vardı. Ama o da Japon oyunu olmanın şanındandı yahu, boşverelim böyle şeyleri!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

12 Comments

 1. Berke Kadam Reply

  Spider-Man Shattered Dimensions da unutulmaz bir oyun bence. Sonuçta Noir dahil 4 farklı evrenden 4 farklı Spider-Man tek oyundaydı yahu, nasıl unutulsun 🙂

  • kesinlikle 1.ci olması gerek spiderman shattered dimensions anti venom ve gelecek spidermani efsaneydi 🙂

 2. MAVİSAKAL Reply

  Zamanında PlayStation 1’e çıkan Spider Man ve Spider Man: Enter Electro oyunlarıda çok iyiydi. Hatta ilk oyunu PC’ye port etmişlerdi ama olmamıştı. =)

 3. MH2015 Yeni modlarıyla ( Axis,Age of ultron, Bronx Zoo) falan baya güzel oldu.

 4. Abi kusura bakma da; eğer Ultimate Spider-Man bu listede yoksa başarısız bir listedir benim gözümde.

 5. Hakan Jean Reply

  Ultimate Spider-Man efsane bir oyundu, SM2 yi oynamadım ama USM deki çizgi roman havasını hiçbir oyunda hissedemedim.

  Ayrıca yine SpiderMan : Web of Shadows en iyi değildi fakat bu listeye girebilirdi bence. Konuk olan Marvel karakterleriyle güzel bir oyundu. Shattered Dimesionsda kesinlikle öyle bir oyun.

  Ayrıca X2 : Wolverine’s Revenge, kesinlikle o karanlık atmosferi ve harika sountracklariyle güzel bir Marvel oyunuydu.

 6. Valla benim de gözüm Ultimate Spider-Man aramadı değil birazcık kısaydı ama yinede üst sıraları zorlardı gibi geliyo

  Ayrıca belki çok yaygın değil ama Marvel Nemesis: Rise of the Imperfectsin de benim gözümde ayrı bir yeri vardır havası sunumu falan bi farklıydı

  • Marvel Nemesis gerçekten underrated bir oyundu.O karanlık hava falan şu anki oyunlarda yok.Listede olması gerekirdi aslında.

 7. Gunes Senerler Reply

  Aslında 92 yapımı X-Men 1993 yılında Fenerbahçe Piramit AVM’de (o zaman avm denmiyordu tabi) vardı. Çok uzun süre kalmadı ama kendi arcade cihazı vardı ve 6 player oynanabiliyordu. Kimse karakterleri bilmediği için pek rağbet görmüyordu, bir süre sonra başka cihaz koydular yerine.

 8. tolga soysal Reply

  Contest of Champions dışında bence yeni çıkanlardan Future Fight ve en önemlisi benim 562 gündür bıkmadan oynadığım tek oyun olan MPQ ( Marvel Puzzle Quest ) oynamayanlar kesinlikle oynasın çoook başarılı bir oyun

 9. Güntuğ Vural Reply

  Kimse de bahsetmemiş ama Fantastic Four’un oyunu da bence bu listeye girmeliydi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.