Blizzard, kendi prensiplerinin de söylediği gibi, “ilk önce oynanış” üzerine kurulu bir firma. Cidden, adamların kurumsal mantrası bu sözlerle başlıyor: “Gameplay first”. Onlar için diğer her şey bunun üzerine konulabilecek süsler, olursa şık dururlar ama olmazsa da olmaz değiller. O yüzden de uzunca bir süre oyunlarında kullanabilecekleri en basit hikayeleri kullandılar. Pek çok sefer anlattıkları hikayeler diğer arketiplerin birebir uygulanışıydı üstelik. Bu en azından WarCraft III dönemine kadar aynen böyle sürdü.

Sonra? Sonra ise karakterlerinin üzerine daha çok düşmeye, evrenlerini yan romanlar ve ürünlerle daha çok çeşitlendirmeye başladılar. Bunu zaten az buçuk yapıyorlardı ama, vites artmıştı artık. Her geçen gün de üzerine koydular. Artık basit hikayeler değil, uzun uzadıya işlenen ilginç arklar yaratıyorlardı. WoW oyuncuları bunu birinci elden yaşadılar. Vanilla sürümün en kompleks hikayesi Katrana Prestor ile ilgili olan komplodan öteye gitmezken; özellikle Wrath of the Lich King ile birlikte birden tonlarca ufak sağlam öykü anlatılmaya başlandı.

E karakterler de bundan nasiplerini aldılar tabii ki. Biz bugün burada, Warlords of Draenor’un arifesinde Warcraft evreninin en iyi karakterlerini listeleyelim dedik. Bizim için en iyi dediğimizde kafamızda beliren kriterler şu oldu: etkileyiciliği / karizması; yani baktığında “vay arkadaş!” dedirtebiliyor oluşu, hikayesinin ne kadar ince / kaliteli işlenmiş oluşu; yani bir başka deyişle, şahsi öyküsünün ilgi çekiciliği ve tabii ki evrenin içerisindeki yeri. Bazı karakterler listeye birinci, bazıları ikinci, bazıları üçüncü; bazıları ise hepsinin karması sebeplerden girdi.

Liste de şu şekilde oluştu. Buyurun efenim. Karşınızda!

 

10. Varok Saurfang

Varok Saurfang

İster Alliance olun, ister Horde; Varok Saurfang’in karakterine hayranlık duymadan edemezsiniz. “Koşullar ne kadar vahim olursa olsun, onuru elden bırakmayın” diyen bir adam çünkü o. Vanilla WoW’da Orgrimmar’da durmaktan başka pek bir şey yapmayan Saurfang, spot ışığıyla Wrath of the Lich King’de tanışmıştı. Tabii ki oğluyla beraber. Özellikle Wrathgate görevlerini yapanlar ve Lich King’in son nefesini verdiği Icecrown’ı tecrübe edenler, Saurfang’in tabiri caizse “reyizliğini” birinci elden görmüşlerdir. Biz de bu reyizliğe karşı koyamadık, kendisini listemizin 10. sırasına aldık.

 

9. Rexxar

Rexxar

Kendisi şimdilerde Hearthstone’da tüm Hunter’ların sembolü olmakla meşgul, bir de Outland’de Ogre savunuyor. Uzun zamandır da (Cataclysm’in başındaki Elemental Invasion event’inden beri) ana hikayelerde pek gözükmüyor. Peki kendisini neden dokuzuncu sıraya koyduk? Çünkü hayatımıza The Frozen Throne’da giren Rexxar, reddedilemez derecede karizmatik bir karakter. 9 yıldır Hunter oynamakta olan bir insan evladı olarak iç rahatlığıyla söylüyorum: Kendisi gerçekten de Hunter’ların sembolüdür!

 

8. Turalyon

Turalyon

Bir ara World of Warcraft’ın yükleme ekranında “İpucu: Turalyon ve Alleria uzun zamandır görülmediler” yazıyordu. Bunun amacı çok açıktı, Blizzard Warcraft lore’una hakim oyuncuları delirtmek, çıldırtmak istiyordu. Çünkü o kadar fazla insan, o kadar fazla kere “Turalyon nerede?” diye sordu ki… WarCraft III öncesi Azeroth’un en büyük kahramanı, Anduin Lothar’ın ikinci adamı, Uther’ın deyimiyle, “adalet ve erdemin sağ eli” olan Turalyon, yıllardır kayıp. Dürüst olalım, kayıp olması kendisini daha da ilgi çekici kılıyor. Geri dönüşünü bekliyoruz!

 

7. Bolvar Fordragon

Bolvar Fordragon

Vanilla ve The Burning Crusade boyunca Anduin Wrynn’in yanında durup, heyecanlı Horde oyuncularına gayrıresmi bir Raid Boss olmaktan öteye gidemeyen Bolvar’ın Wrath of the Lich King sırasında bu derece mühim bir karakter olabileceğini kim bilirdi? O kadar muazzam bir hikayeye sahip oldu ki Bolvar Northrend semalarında, geçrekten de daha önce adını bilmeyenler bile hayran oldu kendisine. Ama her şeyden ötesinde, bugün bu listede, bu sırada olmasının sebebi finalde üstlendiği görev. “Lanetlilerin Zindancısı”. Hem karizmatik, hem de ilerideki hikayeler için muazzam bir başlangıç noktası!

 

6. Varian Wrynn

Varian Wrynn

Varian’ın ilk yaratıldığı ve oyunculara takdim edildiği günlerde herkes tarafından kıl olunan bir karakter olduğunu biliyoruz. Onu buraya koymamızın sebebi o zaten. Stormwind’in kralı ve Alliance’ın askeri kumandanı, tahtına geri kavuştuğunda pek bir gıcıktı gerçekten de. Sorun şu ki, hikaye onun gıcık olmasını istiyordu zaten; bu kastiydi. Çünkü Varian, Lich King’den sonra yavaş yavaş Cataclysm ve peşinde gelen Pandaria ek paketlerinde, oğlunun da büyük etkisiyle bir lider olmayı öğrendi. O sinir bozucu adam, olgunlaştı, büyüdü. Hem bir baba, hem de bir kral oldu yavaş yavaş. Bu oluş hikayesi de, kendisini gelip 6. sıraya koydu.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. Sertan Durukan Reply

    “Vanilla WoW’da Orgrimmar’da durmaktan başka pek bir şey yapmayan Saurfang” aslında Gates of Ahn’Qiraji de bol bol Cleave gördük. Adam koca Might of Kalimdor’un Supreme Commander’ı ne diyelim .

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.