Unreal Tournament’ı özlediniz mi? Epic Games’in vakti zamanında Quake ile kıyasıya yarışan, adrenalin dozu yüksek multiplayer FPS’si, uzun süredir sessizdi. Epic, bayadır tüm dikkatini Gears of War serisine vermiş vaziyetteydi. Arada People Can Fly (yeni adıyla Epic Games Poland) imzalı bir iki oyun, mobil platformlara çıkan Infinity Blade serisi ve sürpriz 360 hiti Shadow Complex’i saymazsanız, Epic’i Epic yapan serinin esamesi pek okunmuyordu.

Geçenlerde Steam’de Unreal toptan indirime girince bir kıllandık. Epic Games yeni nesle geçiş yapıyordu, Unreal Engine 4’ü hazırlıyordu. Acaba yeni motorun yeni özelliklerini tanıtan, yeni bir Unreal Tournament gelir miydi? Hayırlı haber bugün geldi: Evet, geliyor. Üstüne bir de bonusu çıkıldı: Oyun tamamen ücretsiz olacak. Free-to-play değil, ücretsiz. Kendi kullandıkları lisan bu. Peki bunu nasıl sağlayacaklar?

İşte başlıkta Steam modeli dediğimiz şey burada karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi Steam’i kullanması tamamen ücretsiz. Valve tüm kârını sizin satın aldığınız oyunlar, kartlar, oyun içi eşyalar ve bilumum minyon saçmalıklar üzerinden elde ettiği komisyonlardan çıkarıyor. Epic Games’de yeni Unreal Tournament ile bunu yapacak. Aynı EverQuest Next gibi, tüm yapım süreci Twitch yayınları, forumlar ve sosyal medya sayesinde şeffaf geçecek yeni Unreal Tournament, tamamen modlanabilir olacak. Eli hakim olan genç geliştiriciler, yeni UT için harita paketleri, skinler, hatta küçük hikaye parçacıkları dahi yapabilecekler.

unreal-tournament-2004-4

Bu satılan içeriğe verdiğiniz ücret de içeriğin geliştiricisi ve Epic arasında bölüştürülecek. Açıkçası kendimi fazla tutamıyorum, bence bu multiplayer bir FPS için duyduğum en dahiyane fikirlerden biri. İlk Unreal dönemlerinde, bu işler çok, çok daha zorken Unreal, Quake, Doom gibi oyunlara harita yapan American McGee gibi isimler yüksek popülarite elde etmiş, kariyer basamaklarını tırmanmışlardı. Epic özünde şimdi aynı fırsatı milyonlarca insana tanıyor.

Yıllardır DLC meselesini eleştirip durururuz. Yapımcıların müşteriyi ekstra sağmak için ürettiği skin paketleri, silah paketleri, harita paketleri abesle iştigal gelir çoğunlukla. Şimdi Epic, kendini üreten konumundan çıkartıp, aracı konumuna sokarak, bu üretilen içeriğin taze ve heyecanlı olmasına olanak tanıyor. Kağıt üzerinde Unreal Tournament devamlı heyecanlı adamların, ilginç fikirlerle oluşturdukları içeriklerle yenilenebilir bir tecrübe olacak. Epic de o heyecanlı adamlarla, biz son kullanıcı arasında köprü olup, para kazanacak. Biz bu fikri çok tuttuk!

Oyunun yapımına şimdi başlandığı için, Epic oynanabilir bir versiyonun birkaç ay sonra ancak çıkacağını söylüyor. Merakla bekliyoruz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.