Viking dizisi ile ilgili duygularınız ne bilmiyorum ama şunu biliyorum ki birçoğumuzun, bu dizide sevdiği bir şeyler oldu. Kimimiz Ragnar’ı sevdik kimimiz Floki’yi, kimimiz Lagertha’yı sevdik kimimiz Bjorn’u, bazen Ivar’a sinirlendik bazen onunla gaza geldik… Fakat işte dizi uzadıkça sevdiğimiz her şey kayboldu ve ne yazık ki bir noktada yine birçoğumuz diziyi izlemeyi bıraktı. Ya da en azından ben ve benim çevremdeki insanlar bıraktı, bilmiyorum. Fakat dün gelen Vikings’in son sezon fragmanı bize tüm günahlarını unutturdu ve “Ulan acaba yeniden mi başlasam” dedirtti.

Geçtiğimiz sezon Bjorn’un ağır yaralanmasından sonra bu sezonun fragmanı da Bjorn’e odaklanarak başlıyor. Bir şekilde göğsüne giren kılıç darbesinden sağ kurtulan Bjorn, bir kez daha Kattegat’ı savunmak hem de Ivar’ın planlarını bozmak için savaş meydanlarına çıkacak gibi gözüküyor. Öte yandan Ivar ise kendisini Rusya’ya kadar götüren yolculuğuna bir son verip bir kez daha doğduğu topraklara dönüyor. Ragnaroğulları’ndan benim en büyük favorim olan Ubbe ise babasının hayalini kurduğu şehri bulmak için hırçın denizlere yelken açıyor.

Açıkçası fragmanda benim ilgimi çeken iki şey var. Birincisi Ivar ve Hvitserk arasında geçen “kardeş anları” ikincisi ise Ubbe’nin karşısına çıkan Jörmungand… Yani Jörmungand’a neden heyecanlandığımı anlatmak istemiyorum çünkü o Jörmungand! Dünyanın etrafında dolaşan ve Ragnarök’ün en büyük aktörlerinden biri olan Midgard Yılanı’nın, tarihi bir dizide ne işi olacağını çok merak ediyorum. Fakat tabii Vikings bu tarihi dizi çizgisinden çıkalı çok oldu. Odin aramızda yürüdü daha ne olsun Jörmungand gelmiş çok mu?

Öte yandan Vikings dizisinde, yabancıların “bromance” dediği bizim ise “kardeşlik bağı” gerçekten diziye dair özlediğim en büyük şeylerden. Dizinin ilk sezonlarında Ragnar, Floki ve Athelstan arasında geçen bu kardeşlik üçgeni ile başlayan, Ragnar’ın intikamını almak için toplanan The Great Viking Army bölümlerinde arşa çıkan bu bromance anları uzun zamandır dizide eksikti. Kardeşler birbirleriyle güç mücadelesi içindeydiler ama o da zekice yazılmadığı için diziden aldığım zevki çok aşağı çekti. O yüzden bu bölüm savaşa geç katılan Hvitserk’e, Ivar’ın “Neden bu kadar uzun sürdü?” gibi lafları, yan yana savaşa girmeleri çok mutlu etti beni.

Efendim fragmanın da söylediği gibi Vikinglerin altın çağı artık sona eriyor. İyisi ile kötüsü ile dizimiz final sezonuna doğru yelken açtı. Açıkçası son sezonu baştan sona kadar izler miyim bilmiyorum ama sadece bu fragman bile bana Ragnar’ın ölüm sahnesini birkaç kere izletti. O yüzden kim bilir, belki eskilerin hatırına açar baştan izlerim. Siz nasıl buldunuz Vikings’in son sezon fragmanını? Siz de benimle aynı düşüncelere sahip misiniz?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.