Andy Serkis takdir edilmiyor demiyorum. Hakkı yeniyor derken kast ettiğim şey o değil. Andy Serkis’e takdirler fırlatılıyor, saygı gösteriliyor tabii ki. Ama yine de hak ettiği şey bunlardan çok daha fazlası. Andy Serkis’in adını herkesin bilmesi gerekiyor. Sadece işin geek’lerinin bildiği, normal insanların anca bir geek’e sorup “Gollum’u oynayan abi” cevabını alınca tanıyabildiği bir adam olmaması gerekiyor. Dürüst olalım, bizce Andy Serkis’in tam bir efsane olması gerekiyor.

Bunu 7 maddede kanıtlayabileceğimize inanıyoruz. Buyurun!

 

1. Gollum’u Oynadı

Gollum Serkis

Önce en malum olanından başlayalım. Andy Serkis’in en meşhur rolü hâlâ bu. Hem Smeagol, hem de Gollum’u öylesine başarıyla ekrana taşıdı ki Andy Serkis, Akademi kuralları mümkün olmadığını açık bir şekilde göstermesine rağmen pek çok insan onun Oscar’a aday olması için kampanya başlattı. Gollum ve Smeagol’un çekişmesini yansıtmak kolay bir iş değildir. Hele ki bunu yeşil bir pijama içinde, suratına toplar yapıştırılmış bir şekilde yapıyorsanız, takdir edilmeniz gerekir.

 

2. Bir Değil, İki Kere Başarıyla Bir Maymunu Canlandırdı

Caesar Serkis

Serkis işe sinema tarihinin açık ara en meşhur primatını canlandırarak başladı. Onun dışında hiç kimsenin bu dünyada “King Kong’u oynadım ben” demek gibi bir lüksü yok. Serkis orada durmadı, işin içine maymunları katan diğer efsane filme de el attı. 2011’de vizyona giren ve hem eleştirel hem de finanssal olarak acayip başarılı olan Rise of the Planet of the Apes’de primatların devrimci lideri Caesar’ı oynadı. King Kong performansı da övüldü ama, asıl vurucu olan Caesar ile yaptıklarıydı.

 

3. Ondan Daha İyi Bir Kaptan Hadok Olamazdı

The Adventures of Tintin

Benim hayatta fanboy’u olduğum tek şey Tenten. Diğer sevdiğim her şeye tü kaka diyebilirsiniz, “canınız sağ olsun” derim. Sağ olsun da harbiden. Ama biri Tenten ile ilgili bir şeyler söylediği zaman kendimi uzun rantlara girişirken buluyorum. O yüzden benim nezdimde aşması gereken büyük bir engel vardı Serkis’in, ne de olsa Hadok gibi çocukluğumdan beri hakkında kafamda bir portre yarattığım bir karakteri canlandıracaktı. Fakat muhteşem bir iş çıkardı, bana da yapacak tek bir eleştiri bile bırakmadı.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

  1. Son paragrafta söylediğin gibi, hakkı yavaş yavaş teslim ediliyor. Artık talk showlarda, programlarda, medyada daha bir görünür oldu. En büyük başarısı mo-cap’i sinemada yoktan var etmiş olması, bu şekilde bir sektör ve isim yaratması. Artık bütün büyük filmlerde parmağı var kendisinin. Severek izliyoruz.

    Bütün yüzü görünmeyen gizli kahramanlara selam olsun… (Serkis kadar büyük olmasa da Ray Park için de böyle bir dosya bekliyoruz..)

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.