Marvel Cinematic Universe’e karşı duygusal bir bağımız var, bunu inkâr edemeyiz. Çizgi romanlarda gördüğümüz ve sevdiğimiz karakterleri, beyaz perdede izlemek bizim için tarif edilemez bir duygu. Öte yandan MCU içerisindeki bazı filmler diğerlerine göre çok daha özel… Başrol oyuncusu Chadwick Boseman’ın ölümünün ardından projeye devam etme kararı alınan Black Panther: Wakanda Forever filmi de şu anda duygusal olarak Marvel’ın en özel filmi olma yolunda ilerliyor. Öte yandan dün gece Marvel’ın SDCC konferansından yayınlanan fragmanda gözüken Namor gibi sürprizler, filmin tek numarasının duygusallık olmadığını kanıtlıyor!

Chadwick Boseman’ın ölümünün ardından hepimiz büyük üzüntüye boğulduk. Fakat belli bir süre geçtikten sonra üzüntümüz meraka dönüştü ve Black Panther filmine ne olacağını düşünmeye başladık. Hem Kevin Feige hem de filmin yönetmeni Ryan Coogler’ın yaptığı açıklamalarda Chadwick Boseman’ın özel efektlerle filme eklenmeyeceğini, T’challa için yeni bir oyuncu seçilmeyeceğini söyledi ve bizim merakımız daha da arttı. Başrol oyuncusunun ölümünü filmde doğal bir şekilde nasıl anlatacaklar diye kafayı yemeye başladık.

Fakat dün gece yayınlanan fragmanda gördük ki bunu gayet basit ve klas bir şekilde halletmeyi başarmışlar. T’Challa’nın bize gösterilmeyen fakat doğal yollarla olduğunu düşündüğümüz ölümünün ardından tüm Wakanda ülkesi yasa boğulmuş gibi gözüküyor. Hem eşi hem de oğlu ölen Ramonda, Wakanda tahtına oturarak yönetimi devralmış. Shuri ise abisini kaybetmenin vermiş olduğu kederle uğraşıyor. Anlayacağınız gayet doğal bir şekilde Ryan Coogler, Chadwick’in ölümünün ardından hepimizin yaşadığı duyguları Black Panther: Wakanda Forever filminde verebilmeyi başarmış gibi gözüküyor.

Öte yandan tabii ki filmin tüm olayı bu değil. Wakanda Forever filmi, Marvel’ın ilk süper kahramanlarından biri olan Namor’u da MCU’ya getiriyor. Her ne kadar fragmanda Namor ve onun yönettiği ordunun Wakanda ile savaştığını görsek de bence filmin bir noktasında Wakanda ve Atlantis ittifakı kurulur gibime geliyor. Marvel, yıllar sonra yeniden kavuştuğu süper kahramanını tek filmde harcanan bir villain yapmaz gibi. Gerçi artık tam emin olamıyorum…

Black Panther: Wakanda Forever fragmanında gösterilen bir diğer yeni karakter ise Iron Heart’ın bizzat kendisi. Fragmanda bir çekiç yardımıyla kalp şeklinde bir metal parçası şekillendiren karakterimiz, öyle gözüküyor ki ilk zırhını Wakanda sınırları içerisinde yapacak. Hatta bazı teoriler, Wakanda ile Atlantis’i karşı karşıya getirenin Riri Williams olduğunu söylüyor.

Şimdi gelelim işin en can alıcı noktasına. Fragmanın sonunda bir anda Black Panther kostümünü görüyoruz. Kostümü giyen kişinin kim olduğuna dair verilen cevapların en büyüğü T’challa’nın kardeşi Shuri oldu. Fakat kıyafetin özellikle pençe kısımlarının sarı olması aklıma Killmonger ihtimalini getirmedi değil. Bir önceki filmde açık bir şekilde ölümünü gördüğümüz karakteri geri getirirler mi bilemiyorum. Fakat bunun olmasını bir taraftan çok istiyor diğer taraftan da karakter gelişimini çöpe atacağı için temkinli yaklaşıyorum.

Genel olarak ben 11 Kasım 2022′de yayınlanacak Black Panther: Wakanda Forever filmi için hazırlanan ilk fragmanı başarılı buldum. Filmin kendi içerisinde bir hikâye anlatması, Multiverse’e falan hiç hizmet etmeyecek olması da beni mutlu ediyor. Sizin düşünceleriniz ne fragmanla ilgili? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Emin Özdenvar Cevap ver

    Ne yazık ki izlerken hiçbir şey hissetmedim. Fragman olarak da kötü bir fragman. Son olarak: Toprağı bol olsun Chadwick Bosman’ın ama recast yöntemine başvurmalılardı.

  2. Bence filmde de ölmesini göstermeleri çok iyi olmuş fragman duygusal geldi ama duygusallık sadece gerçek ölümün verdiği üzüntü.
    Ve dediğiniz şey marvel hakkında herşeyi özetliyor “artık tam emin olamıyorum”…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.