Şu sıralar internette herkesin gözü kulağı Lord of the Rings dizisinden gelecek haberlerde. Birkaç gün önce, dizinin ilk fragmanının pazar günü yayınlanacağı duyurulduğundan beri hepimiz büyük bir heyecanla beklemeye başladık. Nihayet dün gece Lord of the Rings cephesinden çok büyük bir haber geldi. Hatta beklediğimizden çok daha büyük. J. R. R. Tolkien’in eserlerinin telif haklarını elinde bulunduran Saul Zaentz Company, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit eserlerinin film ve oyun yapma haklarını satışa çıkardı!

Evet evet, yanlış duymadınız şu anda piyasada Yüzüklerin Efendisi serisinin film ve oyun yapma hakları satılık halde bulunuyor. Yeteri kadar parası olan şirketler, bu hafta içerisinde birbirleriyle yarışa girerek Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarının film, oyun ve ticari olarak satılabilecek eşya haklarını satın almaya çalışacak. Yeteri kadar parası olan şanslı şirket, bana göre çok da uzun sürmeyecek bir sürecin sonucunda dünyanın en iyi fantastik eserlerinden birinin telifini elinde bulunduracak. Hatta eğer kıyıda köşede paranız varsa siz bile bu yayın haklarını satın alma yarışına girebilirsiniz. Peki, bahsettiğimiz bu telifin değeri ne kadar?

Zaentz Company’nin süreci yönetmesi için tuttuğu ACF Investment Bankası, müşterilerinin elinde tuttuğu Orta Dünya telif haklarına tamı tamına iki milyar dolar değer biçti. Bu değer her ne kadar ilk duyduğumuzda bizim dudaklarımızı uçuklatsa da daha üç hafta önce Microsoft’un, Activision ve Blizzard’ı 68.7  milyar dolara satın aldığı bir dünyada yaşadığımızı hatırlıyor ve uçuklayan dudağımızı, bu paraların artık kelepir olduğuna ikna ediyoruz.

Lord of The Rings’in satışa sunulan telif haklarını satın almak için en büyük aday, hâlihazırda bir Lord of the Rings dizisi yapan Amazon. Fakat Amazon’a rakip olarak Disney’in de bu yarışa katılacağını düşünmek yanlış olmaz. Öte yandan sadece Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarının film haklarını değil, bu hakları alan firmanın, Tolkien Vakfı’ndan Silmarillion ve Bitmemiş Öyküler kitaplarının filmleştirme haklarını almak için de avantajlı olacağını düşündüğümüzde bu yarışın çok daha kanlı geçeceğini söyleyebiliriz.

Ne diyorsunuz sevgili geekler bu bomba habere? Sizce Orta Dünya’nın film ve oyun haklarını hangi şirket satın almalı? Yorumlara bekliyoruz.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.