Yıllardır istikrarlı bir şekilde aynı mevzuyu savunuyorum: Oyunların filmi çekilmemeli. Yani, çok belirgin bir A noktası ve en az onun kadar belirgin bir B noktasına sahip oyunların filmleri bir nebze iş yapabilir. Başa Lara Croft’u koyar, sona da bir tarihi eser yerleştirirsin, o gayet güzel çizgisel bir film olur. Ama 50-60 saatlik, açık uçlu oyunları ne yapacaksın? Yani hakikaten tutup açık dünya bir oyunu filme çevirebilir misin? Çeviremezsin.

İşte o yüzden dizi yapacaksın! Düşündüm, taşındım, filme kesinlikle uygun olmayan ama dizisi çekilse on numara olacak oyunları sıraladım. Benim aklıma gelen bunlardı, sizlerden de yorumları bekliyorum. Önerilerimizi toplayalım, üst üste yığalım, Hollywood’a mesaj yollayalım. Duy sesimizi Hollywood, yap şu oyunlardan güzel birer dizi!

 

1. XCOM: Enemy Unknown

XCOM

Neye Benzerdi: Starship Troopers + Game of Thrones

Starship Troopers’ı uzaylılarla savaşan zırhlı askeri birlikler yüzünden koyduk, peki diyeceksiniz ki “Game of Thrones ne alaka?”. XCOM: Enemy Unknown’u belirleyen şey, tüm oyunun sevdiğiniz karakterleri öldürmek konusunda Game of Thrones kadar acımasız oluşudur. Kendi bulduğunuz, kendi yetiştirdiğiniz, geliştirdiğiniz askerler sizin hatanız yüzünden Hakk’ın rahmetine kavuşunca resmen darma duman olursunuz, Ned Stark yanında solda sıfır kalır adeta. Düşünsenize böyle kimin öleceğini bilmediğiniz, devamlı tetikte olduğunuz bir bilim kurgu / aksiyon dizisi. Çok güzel olmaz mıydı?

 

2. Mass Effect

1752105

Neye Benzerdi: Star Trek

Star Trek’in yeni nesil versiyonu olurdu direkt. Fakat arada çıkan diğer her şeye kıyasla, daha çok ilk orijinal seriye benzer, aksiyon dozu olarak ise tepeyi hedeflerdi. Mass Effect evreni biraz yapı itibariyle klasik bilim kurgu evrenlerinden farklıdır; ana farkı da insan ırkını merkeze koymayışıdır. Hatta insanlar çeperdedir; içeriye, çekirdeğe girmeye çalışırlar. Bu çabayı yansıtan, bir yandan da modern çağın buhranlarına felsefi yanıtlar veren bir dizi tadından yenmezdi.

 

3. Assassin’s Creed

59462.assassins_creed_asesinos

Neye Benzerdi: Vikings, Borgias ve tarihi her dizi

Şimdi önceden söyleyelim, aynı oyundaki gibi dizinin de iskeleti Animus bazlı olmalı. Yani her şeyi birbirine bağlayan çerçeve, yine Desmond, Lucy ve saz arkadaşlarının Desmond’ın genleri üzerinde zaman yolculuğu yapması olmalı. Fakat bizce tek bir zaman dilimine kısıtlamak, ayıbın dik alası olur Assassin’s Creed söz konusu olduğunda. O yüzden her sezonun farklı bir zaman diliminde geçmesini öneriyoruz. İlk sezon Altair, ikinci sezon Ezio, üçüncü sezon Connor, dördüncü sezon Aveline, beşinci sezon Edward… Her sezon apayrı bir macera. Soruyorum size süpersonik olmaz mıydı?

 

4. Grand Theft Auto IV

gta-4

Neye Benzerdi: Breaking Bad + The Sopranos

Diğer GTA oyunlarını dizileştirmek gibi bir niyetimiz yok. Pek çoğu zaten belli başlı suç filmlerini şablon olarak almış (III –> Goodfellas/Godfather, Vice City –> Miami Vice/Scarface, San Andreas –> Boyz N’ The Hood) eserlerdi, tutup uyarlamanın uyarlamasını yapmaya pek bir lüzum yok. Bizim odak noktamız, serinin en orijinal ve belki de en güzel hikayesi: GTA IV. Dizinin başları Breaking Bad’in başı gibi olsun, Niko istemeye istemeye (ama aslında bir yandan da çok isteyerek) suç dünyasına girsin. Sonlara doğru ise iyice Sopranos’a dönsün olay, Niko reyiz essin gürlesin. Nasıl? Ekrana para fırlatasınız geldi, biliyorum… Daha sonraki sayfaya da geçmedik üstelik…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.