CGI teknolojisi çok gelişti orası aşikar. Artık eskisi gibi bakar bakmaz “Ahanda bak şurası CGI” diyemeyeceğimiz noktalara geldik. Hakikaten harika işler çıkartıyor filmlerin teknoloji departmanları. Ama yine de bu teknolojiyi çok fazla kullanan filmlerin bazı noktalarda eksik kaldıklarını düşünüyorum. Gerek oyunculuk açısından, gerekse atmosfer açısından CGI’yı kararında kullanamayan filmler daha ruhsuz, daha soğuk kalıyor sanki.

Bizleri yeniden Star Wars’la buluşturma onuruna sahip olan J.J. Abrams da bu şekilde düşündüğü için Force Awakens’da olabildiğine pratik efekt kullanmayı tercih etmişti. Makyajlar, kostümler, setler eğer inşa edilebiliyorsa, gerçekten icra edilebiliyorlarsa, edilsin; zorda kalmadıkça yeşil ekran kullanılmasın istendi yedinci Star Wars filminde. Hareket edebilen robotlar, gerçek boyutlu gemiler falan hepsi fiziksel olsun. Henüz sonuçları görmedik ama bu tercihin filmin havasına da olumlu yansıyacağı kanaatindeyim.

George Lucas orijinal üçlemenin setinde vs prequel üçlemenin setinde
George Lucas Orijinal üçlemenin setinde vs Prequel üçlemenin setinde

Sonuçta Jurassic Park ve Jurassic World’ü kıyasladığımızda pratik efektlerin ağırlıklı olduğu Jurassic Park’ın daha güzel göründüğü aşikar, ki arada kaç yıl olduğunu siz hesap edin. Aynı şeyin Star Wars için de geçerli olacağına inanıyorum. Prequel üçlemeyi daha ruhsuz, daha yapmacık kılan, George Lucas’ın yerden yere vurulma sebeplerinden birinin de tadında CGI kullanmamak olduğunu düşünüyorum. Bu da yeni filmin en azından görsel olarak çok daha doyurucu olacağı konusunda bana güven veriyor.

Belli ki Star Wars evreninde bu trend daha devam edecek. Rogue One:A Star Wars Story filmi de öncülünün izinden gidiyor belli ki.Bizim gönlümüzü Firefly ile çalan, ilk Star Wars spin-off’unda da kendisine yer bulan Alan Tudyk the Hollywood Reporter’a verdiği röportajda filmin set ortamıyla ilgili bilgiler verdi. “Gördüklerinize hayran oluyorsunuz, çünkü bu dünya tamamen fiziksel. Eğer orada yaratıklar olması gerekiyorsa, yaratıklar var. Eğer uzay gemileri olması gerekiyorsa uzay gemileri var. Orada her şey var ve eğer o şey orada yoksa, olduğu yere uçuyorsunuz.”

Rogue_One_Cast

Tudyk’i bu kadar etkileyen setleri görmek için biraz daha beklememiz gerekecek. Force Awakens için artık geri sayım yavaş yavaş başlamış olsa da -18 Aralık 2015- Rogue One için daha bir yıl -16 Aralık 2016- var. Siz ne düşünüyorsunuz geekler, bu pratik efektler filme olumlu yansıyacak mı, yoksa CGI kullanılsaydı daha mı iyiydi?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.