Bilmeyenler için, önce meselenin sarih bir özetini geçmek gerek: Marvel Comics‘in karakterleri, DC’nin aksine sinema dünyasında bir arada değiller. Bunun sebebi, Marvel’ın bir ara iflasın eşiğindeyken karakterlerinin film haklarını ilk teklif geçene dağıtmış olması. 1990’ların sonunda Blade’in başarısı sonrası tüm karakterlerini başka yerlere dağıttı Marvel. Bunlardan bazılarının hakları seneler içinde Marvel’a geri döndü: Ghost Rider, Daredevil… Ama bazıları da dönmediler.

Dönmeyenler iki stüdyoda toplanmıştı: Spider-Man serisi Sony’de, X-Men ile Fantastic Four da Fox’taydı. Bildiğiniz üzere Marvel geçtiğimiz sene Sony ile köprüleri attı ve Spidey’yi Marvel Cinematic Universe‘e kazandıracak olan anlaşmayı gerçekleştirdi. Bu anlaşmaya göre karakterin film hakları yine Sony’deydi, ama Spider-Man Marvel filmlerinde kullanılabilecekti. Bunun karşılığında da Marvel, Sony için –yine MCU dahilinde olacakfakat kârını Sony’nin toplayacağı– bir solo Spidey filmi çekecekti.

09 Spider-Man

Bunları niye anlatıyorum? Çünkü olayın bir de Fox tarafı var. Fox ve Disney arasındaki husumet uzun süredir biliniyor. Marvel, bir süredir aktif bir şekilde Deadpool hariç hakkı Fox’ta olan tüm karakterlerini geri plana itiyor. Çizgi romanları güncel takip edenler zaten biliyorlar; Inhumans komple X-Men’in yerini almış vaziyette, hatta iyice kör göze parmak olsun diye, Inhuman’ları Inhuman yapan şeyin, mutantların çoğalmasını durdurduğu ve onları öldürdüğü bir hikaye kurguladılar güncel evrende. Bir de bir süredir, Death of X diye bir şeyin ipuçlarını veriyorlar.

İşte o Fox tarafı iyice yalnız kalmış vaziyette. Sony ve Marvel kanka vaziyetteler, Marvel’ın Universal ile de Hulk için benzer bir anlaşması var. Ve bu durumdan herkes çok mutlu, çünkü MCU büyümeye devam ediyor, büyüdükçe de yanındakiler de nemalanıyor. Fox ise X-Men filmleriyle iyi işler yapsa da, bir MCU seviyesinde değiller. Fantastic Four’da da fena çuvalladılar zaten. Peki gördükleri çıkış yolu ne? Köprüleri tamir etmek

Deadpool’un yönetmeni Tim Miller ve genel olarak Fox’taki Marvel filmlerinin beyin takımının başını çeken Simon Kinberg, Deadpool’un Blu-Ray’ini tanıtmak için düzenlenen bir organizasyonda, Sony ile Spider-Man konusunu görüştüklerini açıkladılar. Bunu söylerken de daha ziyade “ziyaret hakları” gibi bir tabir kullandılar, yani temelli bir anlaşmadan ziyade, tek filmlik; Spider-Man ve Deadpool’u bir araya getirecek bir iş. Yani herhalde söylememe gerek yok ama, bu kağıt üzerinde Batman + Superman’den de, Iron Man + Captain America’dan da daha büyük bir birliktelik. Aynı şekilde Miller ve Kinberg, daha ziyade bir temenni havasında, “Ya keşke olsa da, Avengers + X-Men de görebilsek…” beyanını da araya sıkıştırdılar.

maxresdefault (1)

Avengers + X-Men tarafını geçiyoruz, Disney’nin kini yavaş sönmeyecektir. Şu saatten sonra da zaten fizibil bir hareket değil, Disney’nin çok ihtiyacı da yok. Ama Deadpool + Spider-Man başka bir mesele. Sony’nin Marvel ile yaptığı anlaşmanın, Spider-Man’in kullanımıyla ilgili bir kısıtlama içermediğini biliyoruz, çünkü bir yandan Spider-Man: Homecoming gelirken, bir yandan da Phil Lord ve Christopher Miller animasyon bir Spider-Man filmi çekecekler. Yani muhtemelen bunun önünde hukuki bir engel yok.

Peki olur mu? Olmaz diyemiyorum. Yani gerçekten, yukarıdaki beyanımı fanboyluk olarak okuyan olacak –halbuki “okuyan” olsa, öyle bir sıkıntı olmayacak– ama, gerçekten Deadpool ve Spider-Man birlikteli stratosferik bir gişe hasılatına sebebiyet verir. Bunu işkembeden değil, her Allah’ın günü süper kahraman filmlerini seven insanlar dünyasının nabzını ölçen biri olarak söylüyorum. Sony kendini bundan mahrum bırakmak istemez diyemiyorum pek.

Bu noktadaki tek maruzat, Marvel’ın bu konuya şerh koyması olabilir. Eğer olayın bir diğer ucunda Kevin Feige ve Disney “Fox ile film yaparsanız, MCU’dan atarız Spider-Man’i” derlerse, ayrı bir konu olur o. Zira Spider-Man + Deadpool gerçekten de böyle DEFCON 1 seviyesinde bir şey olsa da, uzun vadede Spider-Man + Avengers çok daha kârlı bir anlaşma. O yüzden, şu an Sony’nin gidişatını kestirmek güç. Bekleyip göreceğiz. O ana kadar, sizin yorumlar nedir geekler?

.

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.