Efendim, hepimiz biliyoruz ama girizgahsız olmaz, X-Files, Fox’ta dokuz sezon boyunca yayınlanıp iki de uzun metrajlı filmden sonra, türünün açık ara en kült isimlerinden biri olarak köşesine çekilmişti. Bu durum, başroller David Duchovny ve Gillian Anderson, The Simpsons‘ta bir defaya mahsus olmak üzere kendi rollerini tekrarlasalar da 2016’ya kadar böyle gitti. 2016’da Fox, diziyi yeniden canlandırdı ve bu macera da onuncu ve on birinci sezonların ardından 2018’de sona erdi. Hatta Anderson, daha sonrası için Scully rolünü tekrar canlandırma planının olmadığını da net bir şekilde belirtti. Anderson böyle dedi; üzülenler üzüldü, diğerleri hayatına devam etti. Geçtiğimiz gün Fox, X-Files’a bir spin-off hazırladıklarını duyurdu. Haberin konusuna da böylece varmış olduk.

Dizinin yaratıcısı Chris Carter, The X-Files: Albuquerque ismiyle çıkışı planlanan animasyonda yapımcı olarak yer alacak. Öte yandan bir animasyon komedi olarak hayata geçirileceği düşünülen dizi, girişte zikrettiğim Anderson’un önceki beyanlarından da kestirebileceğimiz gibi, Mulder ve Scully’nin maceralarını anlatmayacak. Bunun yerine onların uğraşmayacağı kadar tuhaf, gülünç yahut doğrudan saçma olayları araştıran, birbiriyle uyumsuz ajanlarla dolu bir ofisi izleyeceğiz. Yalnız Carter’a bir senaryo sözü verilmiş fakat dizi henüz sipariş almış değil, onu da bir soru işareti olarak koymamız lazım.

Hakkındaki bilgilerimizin bu kadarla sınırlı olduğu dizinin pilot bölümünü, her ikisi de Paradise PD ve Brickleberry animasyonlarında yazarlık yapmış olan Rocky Russo ve Jeremy Sosenko yazacak. Carter, Gillian Anderson’un role bir daha geri dönmeyi düşünmediğini açıkladığı sıralarda X-Files’ın bitişini hayal edemediğini, çözülecek daha fazla dosya, anlatacak çok daha fazla hikâye ve bunları anlatmanın da birçok yeni yolu olduğunu söylemişti. Anlaşılan, bu yeni yolu animasyon komedide bulmuşlar, umarız bir önceki spin-off gibi olmaz sonu.

Kendi adıma animasyon olması dışında, zaten komplo mu gerçek mi diye sorular sordurtan birtakım olayların bu sefer tek bir tarafında yer alıp, bir yandan komik durumlar izleyerek bir yandan da ufak ofis deneyimlerine şahit olmak yürütülebilir bir işmiş gibi geliyor. Animasyondan ise çok emin değilim fakat bu, benim animasyon türünü çok tüketmememle ilgili olabilir. Siz ne dersiniz?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.