Friends’in unutulmaz bir Şükran Günü bölümü vardı, izleyenler muhtemelen başlığı gördükleri an şıp diye bildiler. Bölümün işlediği konulardan bir tanesi, Monica’nın en sonunda darlanmalara tahammülü bırakıp Rachel’ın masaya katkı yapmasına izin vermesiydi. Rachel’ın görevi tatlı yapmaktı, lakin kendisi tarif defterini takip ederken iki sayfanın birbirine yapıştığını fark etmiyor, bu yüzden de tatlısının içine biftek yapıp yerleştiriyordu.

Tüm bu hikayeyi müthiş yapan şey ise finalde Joey’nin verdiği tepkiydi. Ross ayıp olmasın diye bu iğrenç kombinasyonu zorla yerken, Joey baya afiyetle götürüyor, Ross sorunca da “Nesini sevmeyeyim? Muz? Güzel. Krema? Güzel. Biftek? Güzel!” şekli muhteşem bir açıklama yapıyordu.

İşte bu açıklama benim SuperHeavy’yi neden sevdiğimin izahatidir.

Superhavy

SuperHeavy, ortalama bir insanın hayatında göremeyeceği müzikal yeteneği kulağının arkasından düşüren bir grup insanın bir araya gelerek oluşturduğu bir proje. Bu insanlar ekseriyetle birbirlerine biftek ve koyu krema kadar yakınlar. Tek ortak noktaları, müzik tarihine vurdukları damga. Bir tarafta bir gecede iki Grammy alan tek reggae sanatçısı olma onuruna sahip Damian Marley var. Öte tarafta yaptığı müzikle Oscar kazanmış Hint müziğinin müthiş adam A.R. Rahman var. Eurythmics’le synthpop‘un zirvelerine çıkmış olan Dave Stewart var. Soul müziğin harika vokali Joss Stone var. Ha bir de Mick Jagger var. Tanıyorsunuzdur belki.

Bu kadar farklı müzikal dalın bir araya gelince epey çirkin bir ağaç oluşturmaları gerekiyor, ama işte Joey gibi obursanız biraz; en azından müzikal anlamda obur hissediyorsanız kendinizi, parçalardan tümevarabiliyorsunuz rahatlıkla. Elbette bu noktada albümün bir araya getirilişine de büyük bir övgü düzmek gerekiyor. Bu kadar yeteneği yan yana getirip, ortaya hepsinden parçalar taşıyan ve hepsinin izlerini biriktiren bir şey çıkartmak; ağır reggae bir ritmin üzerne nağme ataran A.R Rahman’ı getirtmek, Joss Stone’un soul çıkışlarını yedirmek, büyük başarı.

Reggae? Güzel. Hint müziği? Güzel. Synthpop? Güzel. Soul? Güzel. Mick Jagger? E çok güzel! Daha ne? Buyurun bu süpergrubun çıkarttığı ilk ve tek albüm. Afiyetle dinleyin bugün!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.