Bundan yirmi yıl önce Lucas Arts’ın yaptığı her işin gözü kapalı alınabildiği yıllarda adventure oyunlarında kullanılabileceği hiç aklınıza gelmeyecek bir temaya sahip bir oyun piyasaya çıkmıştı. Tim Schafer’ın dehasının ürünü olan Full Throttle, o dönem pek çok ödülü topladığı gibi kendine de sadık bir hayran kitlesi yaratmıştı. Bugün o oyunun çıkışının 20.yılı şerefine ben de Lucas Arts’ın artık efsane haline gelmiş “Point&Click Adventure” oyunlarına bir saygı duruşunda bulunmak istedim. İşte o 90’lar kokan, el çizimi grafikleri ve tuhaf mizah anlayışlarıyla Lucas Arts’ın 5 efsane oyunu…

Notlar: Sıralama beğeniye göre değil, kronolojiktir. Her birinin bende yeri ayrı olduğu için sıralayamadım.  Her zamanki gibi liste kişiseldir. Yani oynamadığım ya da çok hakim olmadığım oyunları eklemedim, mesela Sam & Max bu sebeple listede yok. Listeye alınmadığı için kızdığınız oyunlarla ilgili fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 

Indiana Jones serisi

indiana-jones-625

Sadece filmleri izlemiş birine sorsanız, “Indiana Jones’a hangi tür oyun yapılır?”, eminim en popüler cevaplar arasında adventure yer almaz. İşte Lucas Arts’ın dehası da burada yatıyor. Filmin hikayesini temel alan ilk oyunu oynadığımda resmen büyülenmiştim. Filmden sahneleri kendimiz kontrol ediyorduk. İlginç bir şekilde filmin temposunu sadece mouse’la sağa sola tıkladığınız bir oyunun içine adapte etmeyi başarmışlardı.

Indy’nin mizahı, filmin objelere dayalı senaryosu adeta bu oyun için yaratılmış gibiydi. Sonrasında özgün bir senaryoyla gelen devam oyunu “Fate of Atlantis” de en az ilk oyun kadar başarılı oldu. Tabii ki sonradan Lucas’ın başarısız kararlar mekanizması devreye girerek Indiana Jones’u Tomb Raider tarzı bir oyuna çevirerek berbat ettiler. Ama ne yaparlarsa yapsınlar ilk iki oyunun güzel anılarını silmeyi başaramadılar. Eğer ilginizi cezbettiyse ve eski grafikler sizi rahatsız etmezse, ki retro grafiklerin yeniden moda olduğu şu günlerde yadırgayacağınızı çok sanmıyorum, iki oyun da Steam ve GOG’da satılmakta.

 

Monkey Island serisi

monkeyisland-625

Evet, anılarımda büyük yeri olması sebebiyle bu oyunu hep ayrı bir yere koyacağım, fırsat buldukça da bahsedeceğim. Çünkü her şeyiyle mükemmel. Korsan olmak isteyen Guybrush, onun yavuklusu Elaine, yavuklusunu çalmak isteyen hayalet korsan LeChuck, Insult Sword Fight, konuşan kafa Murray ve daha neler neler. Ron Gilbert’ın bizden farklı çalışan kafasının eseri olan Monkey Island hem adventure türünün popüler olmasında, hem de Lucas Arts oyunlarının zirve yapmasında çok büyük role sahiptir.

Lucas’ın klasik “SCUMM” sistemini başarıyla kullanan ilk iki oyunu bayılarak oynadıktan sonra inanılmaz bir grafik yükselişiyle gelen “Curse of Monkey Island” ile birlikte kalbimi tümden fethetmişti seri. Dördüncü oyunda üç boyuta geçilmesi sebebiyle biraz buruk hatırladığım gibi, Telltale tarafından yapılan beşinci ve son oyuna da yeterince zaman ayırmadığımı itiraf etmek istiyorum. Siz ne kadar şanslı bir nesilsiniz ki, Lucas’ın Disney bünyesine katılmadan yaptığı son kıyak olan ilk iki oyunun grafik, seslendirme ve oynanış olarak yeniden yaratıldığı Special Edition’larına istediğiniz zaman sahip olabiliyorsunuz. Anlatırken bile canım çekti, bekle beni Elaine’im sana geliyorum. Gönül ister GOG şu Curse of Monkey Island’a da bir el atsa da onu da yeniden oynayabilsek.

1 2
Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

1 Comment

  1. Ruşen Akman Reply

    Muhteşem bir yazı, çok teşekkürler. Indiana Jones’un steam’de olduğunu bilmiyordum onlara da yumulayım hemen. MI serisini ilk çıktığında oynamıştım ve resmen şu anda altyazısız dizi, film izleyebiliyorsam onun verdiği gaz sayesindedir. Tabii disket değiştire değiştire oynamak ayrı zevk ama güncellenmiş versiyonlarını tavsiye ederim herkese. Eski grafiklerle oynama seçeneği de sunuluyor. MI3 ve MI4’ün güncellenmiş grafiklerle çıkmasını hevesle bekliyorum. Tek hayal kırıklığım MI4 olmuştu ama kötü 3d grafiklerine rağmen hikayesi yüzünden değil cd’si bozulduktan sonra hiçbir platformda tekrar yükleyip oynayamamam yüzünden. MI5’de TellTale Games oyunu olarak çıktı, hiç fena değil. Grim Fandango’yu da çok severdim, güncellenmiş versiyonunu aldım ama oynama fırsatım olmadı. Şimdi başlıyorum 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.