Dünya Kupası resmen başladı, hatta grupların ilk maçları bu gece oynanacak Belçika – Cezayir ve Rusya – Güney Kore maçlarıyla sona erecek.  Futbol tutkusu dört bir yanımızı sarmış vaziyette; sabah kalkıp bir gece önceki maçları konuşuyoruz, akşam yatmadan önce üç maç üst üste Dünya Kupası izliyoruz. Şansımıza, baya da bol gollü, sürprizli bir kupa oluyor 2014 Brezilya. Hollanda İspanya’yı bozguna uğratıyor, Kosta Rika unutulmaz bir sürpriz yapıyor, Almanya Portekiz’e kamyon gibi çarpıyor.

Fakat Dünya Kupası deyince, bir de akla unutulmaz reklamlar geliyor ister istemez. Hemen hemen her firma, futbol temalı reklamlarıyla karşımıza çıkıyor ve biz bayılıyoruz. Bize soracak olursanız futbol reklamları hakikaten reklam dünyası içerisinde de ayrı bir hoş oluyorlar. Futbol sevmiyor olsanız bile, bizce bu 13 reklamın epikötesi olduğunu kabul etmelisiniz.

Buyurunuz efendim!

Not: Yukarıdaki “Reklam” ibaresi, Dizi, Film, Çizgi Roman gibi kategorilerimizden biridir. Aşağıdaki firmaların hiçbirinden bir ücret almadık, bu yazı da tamamen o reklamlara duyulan bir sempatiyle kaleme alınmıştır.

 

1. Nike – The Cage Tournament

Listemizdeki en eski iş. Reklam, Cantona’nın düzenlediği ve katılımcıları arasında Thierry Henry, Ronaldinho, Luis Figo, Roberto Carlos gibi süper yıldızların olduğu bir kafes turnuvasını konu alıyor. Reklamı güzel yapan en önemli iki unsur, arkada çalan A Little Less Conversation remix’i, ve tabii ki Eric Cantona’nın katıksız karizması. Hey maşallah!

 

2. Pepsi – Medieval Fight

David Beckham, Ronaldinho, Francesco Totti ve Roberto Carlos Orta Çağ’da yaşasa ne olurdu? Bu olurmuş demek ki. Alıştığımız joga bonito vari hareketlere sahne olan reklam, inceden sergilediği mizah anlayışıyla da kalbimizi kazanmayı başarıyor. Pepsi’nin görece iyi reklamlarından biri olduğu kesin.

 

3. Adidas – Jose + 10

Bu listedeki favori reklamlarımızdan biri. Sokakta top oynamak isteyen iki arkadaş, adam alışmaya başlıyorlar. Yalnız, seçtikleri adamlar öyle böyle isimler değil. Biri Cisse diyor, ötekisi Kaka, biri Zidane diyor, ötekisi Beckham, biri Defoe diyor, ötekisi Kahn. Sonra biri Messi diyor, bizim Jose de Beckenbauer. Beckenbauer derken? Sonra Platini de gelmesin mi? Süper eğlenceli, süper keyifli.

 

4. Nike – Write the Future

Nike’ın 2010 Dünya Kupası’ndan önce yayınladığı “Write the Future” reklamları; ülkemize de yerelleştirilmiş, başrolde de Arda oynamıştı. Fakat tüm dünyayı kapsayan bu versiyonuna bayılıyoruz. Drogba o golü atarsa ne olur? Peki ya topu Cannavaro son dakikada çizgiden çıkartırsa? Favori kısmımız Rooney’li olanı açık ara. Ama Ronaldo’nun hayatının film olması ve baş rolde Gael Garcia Bernal oynaması fikrine de ısındık!

 

5. Coca-Cola – Everything For Football

http://www.youtube.com/watch?v=0969SZHotEo

Normalde büyük firmaların küçük insanların hislerine oynadıkları reklamlar insana biraz samimiyetsiz gelir; fakat buradaki marka gerçekten de dünya çapında alt yapılara büyük yatırım yapmış olan ve her şeyi geçtim, küçükken uğruna mahalle maçı yaptığımız Coca-Cola olunca sempati duymadan edemiyoruz. Copa Coca-Cola için yapılan ve bu sene başında yayınlanan reklam, bizce baya başarılı.

 

6. Türk Havayolları – In-Flight Training

Türk Havayolları’nın Manchester United oyuncularıyla birlikte 2011’de yayınladığı ve firmanın uçaklarındaki Business kısmını göstermek amacıyla çektiği reklam; Manchester oyuncularının kabin içerisindeki zıpçıktılıkları üzerine. Allah’ı var, seyretmesi felaket keyifli; tekrar tekrar seyretmesi çok mümkün bir reklam. Özellikle Van Der Sar’ın kullanımı, bir kalecinin herhangi bir futbol reklamındaki en güzel kullanımı olabilir.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.