Gabe Newell Reddit’te Valve’ın yeni bir tek kişilik video oyunu geliştirdiğini doğruladı. Elbette Half-Life 3’ü sordular. Şakaya vurdu. Olaylar bu şekilde tezahür etti. Biz biraz üzerine konuşmak istiyoruz.

Dünyada Valve gibi çalışan bir şirket daha yok; bunu kelimenin her anlamıyla söylüyoruz. Kimse Valve’ın içerisindeki yatay hiyerarşiye sahip değil ve kimse onlar kadar büyük bir mevkiden onlar kadar deneysel hareket etmiyor. Bir anlamda, Valve, video oyunları dünyasının Apple’ı; standart ve ihtiyaç belirliyorlar. Ancak öte yandan, Apple’dan da olabildiğine uzak; zira açık bir sistem benimsiyorlar, paylaşıyorlar, ortak oluyorlar.

Bu yüzden Valve, hem bir kreatif stüdyo, bir sanat ekolü; hem de bir ticari yapı olarak takip etmesi çok keyifli bir unsur. Ama işte, sanki bunlardan bir tanesi inceden unutuldu mu ne? Elbette, Steam’in başarısını, Valve’ın salona PC çıkarması yapma çabalarını, oyun satın almayı oyunlaştırma politikasını konuşmanın kendine has bir keyfi var. Ve bu keyfi muhakkak almaya da devam edeceğiz ilerleyen yıllarda. Ama insan biraz Portal konuşmak istiyor, Black Mesa tartışmak istiyor!

gaben

Bu isteği katlayan bir başka faktör de, Valve’ın çok uzun zamandır bize şöyle üzerine ballandıra ballandıra konuşabileceğimiz, beklerken tırnak kemireceğimiz, tecrübe ederken kendimizden geçeceğimiz bir tek kişilik oyun vermemiş olmasından kaynaklanıyor. Dile kolay ama, Portal 2’yi saymazsanız tam on yıldır Valve imzalı bir tek kişilik oyun çıkmadı. O yüzden, şu haber çok önemli.

Evet, Half-Life 3 denince Newell “Biz 3 rakamını ağzımıza almıyoruz” dedi, sonra biraz daha izah edip lafı “Belki bir gün üstümüzden bir kuş geçer” kıvamına getirdi. Elbette Half-Life 3 olma olasılığı düşük. Biz hâlâ içeriden konuşan kaynağın çizdiği tablo ışığında, Half-Life 3’ün imkansıza yakın olduğuna inanıyoruz. GabeN “asla demiyorum” havasında; ama böyle olması verilen bilgiler ışığında imkansız değil. Kreatif olarak strüktürsüz çalışan bir firma. GabeN Half-Life 3 olmayacak diyemiyor, zira böyle bir karar alma yetkisi yok esasında. Şu an Valve içerisinde 300 kişi bir olası Half-Life 3 fikrine coşsa, oyun yapılır; Newell’in daimi veto hakkı falan yok.

Yani Half-Life 3 olmaz ama, ne olursa olsun çok heyecan verici de değil mi bir yandan? Valve’ın tekrar tek kişilik oyun yapması? İster Portal 3 olsun, ister Dota evreninde geçen bir tek kişilik oyun; ister VR’a özel olsun, ister bir yeniden yapım; Valve ve tek kişilik oyun konseptleri yan yana çok yakışıyor bizce. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.