Game of Thrones‘un final sezonunda iyiden iyiye batıracağından emin olmanın ön yargısını bir süredir üzerimde taşıdığımı itiraf etmeliyim. Sekiz senedir ilk kez bu sefer; dizinin konusu açıldığında dikkatimi çekmiyor, yayın tarihini ezberden söyleyemiyorum, tahta Jon’un yakıştığını söyleyenlere çemkirmiyorum. Bundan mütevellit final sezonunun promosyon sürecini de yakından takip etme zahmetini göstermedim. Ancak fragmanın nihayet düştüğünü gördükten sonra daha fazla kayıtsız kalmanın, uzun zaman boyunca GoT hakkında yazıp çizmiş bir Geekyapar! yazarına yakışmayacağını düşünerek önce tüm tanıtım içeriklerini, ardından da taptaze düşen fragmanı inceledim. Sonunda, olabildiğince tarafsızca vardığımı düşündüğüm kanı şu oldu: Game of Thrones final sezonu fragmanı en az öncesinde yayınlanmış promosyon içerikleri kadar beceriksizce hazırlanmış ve de kıymetsiz.

Önce, adettendir, fragmanı şuraya koyalım:

Her ne kadar Game of Thrones ve türevi büyük dünyalı dizi/filmlerin fragmanlarından teoriler ve(ya) komplolar türetmek gelenek olsa da benim buna müsait bir fragman izleme beklentim yoktu. Çünkü yolun sonuna gelmiş bir hikayenin ser verip sır vermemesi çok normaldi. Ben bu fragmandan -ve geri kalan tüm tanıtım sürecinden- yalnızca gerilim hissini almak istemiştim. Çünkü R’hllor aşkına KIŞ GELDİ VE AKGEZENLER SURU AŞTI! Titreyen bedenler, kırılmış cesaretler, feryat sesleri nerede? Umutsuz gözükmek istemiyor muyuz? O halde inançlı bakışlar, cesur sözler, savaş çığlıkları ne alemde?

Fragman, seyircisini bir dönüm noktasına ve finale hazırlar değil de sekiz yıldır bildiği şeyleri ona tekrar tanıtır vaziyette. Kalelerin tepesinden bir karakteri hayretler içinde bırakarak süzülen ejderhalar, sırf havalı diye göstermeye doyamadıkları merkezi ısıtma sistemli kılıç, orduların başında aynı insanların aynı yakın plan suratları, artık yüzlerini ezbere çizebilecek olsak da her fragmanda görüntüleri saklanan Akgezenler… Yani karakterlerin görünüşü değişmiş olmasa eski fragmanlardan bir derleme izlediğimi sanacağım. Koskoca bir efsane sonlanırken ne eskiyi anıp gönül titretecek bir tını, ne bizi neyin beklediğini sorgulatan bir bakış, ne de yaşanacağını bildiğimiz şeylerin gerginliğini giyinmemizi sağlayan bir görüntü yer alıyor fragmanda ve diğer bütün tanıtım aşamasında.

Tedbirimdir; HBO zaten izleneceğini bildiği amiral gemisini olabildiğince mütevazi gösterip sezon sonunda hiç olmadığı kadar ihtişamlı durmasını sağlamaya çalışıyor da olabilir. Ama durum her ne olursa olsun Game of Thrones bu beceriksiz tanıtımlarla seyircisinden büyük bir heyecanı esirgemiş oluyor.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.