Sanırım artık Westeros soğuğunu kemiklerimizde hissetmeye başlamanın zamanı geldi. Önceki yıllara nazaran bu yıl daha sakin yaklaşan Game of Thrones, fırtına öncesi sessizlik imasında mı bulunuyor, bilmiyoruz. Ama sessizliğine en azından kısa bir ara verdiğini söyleyebiliriz. Game of Thrones Twitter sayfası 6. sezondan, genellikle karakter odaklı görüntüler paylaştı. Sağ olsunlar henüz elle tutulur bir fragman yayınlamadıklarından birkaç görüntüye bile sevinir durumdayız. Hatta bırakın sevinmeyi, bu karakter odaklı görüntüleri, karakterler adına ne ifade ediyor diye düşünüp önemli olanlarını yorumladık!

Arya

Malum olanla başlayalım. 5. sezondan biliyoruz ki Arya, Siyah ve Beyazın Tanrısının huzurunda en kudretli suikastçilere, Yüzsüz Adamlar’a katılmak için verdiği hizmetinde Arya Stark kimliğini, “Hiç Kimse” kimliğinin önüne koyma gafletinde bulundu. Bunun sonunda Hiç Kimse’nin gözleri, eski benliğini unutsun ve eski benliğinin daha önce görüp yorumladıklarını geride bıraksın diye elinden alındı. Tabii bu Maisie Williams’ın da onayladığı üzere, kalıcı bir durum olmayacak. Yine de Hiç Kimse’nin daha önce seyyar satıcı kılığında çıktığı görevlerine bu sefer kör bir dilenci kılığında çıkmasını izlemek çok zevkli olacak. Üstelik oynayacağı bul hal Maisie Williams’a rüştünü bir kez daha ispatlama, bize de izlemeye değer oyunculuklar görme şansı verecek.

 

Danycim

Bu görüntü son derece önemli. Zira adı boyundan uzun Kraliçe’miz bir khalasarın önüne düştüğünde, Daenerys’in, ejderhası Drogon sayesinde atefendilere üstünlük kuracağını düşünenler vardı. Artık bu düşünceyi geride bırakabilirler. Daha önceki sancak kliplerinde de Khal Jhaqo olduğunu tahmin ettiğimiz bir Dothraki koca Kraliçe’ye, sen kimsin de bize artistlik yapıyorsun, sen bir hiçsin, diye gırtlaktan çemkiriyordu. Bu görüntüden de anlıyoruz ki nazlı ejderha Drogon, Daenerys’in arkasını kurtarmaya yetmemiş. İki gün önce kalesinde keyfekeder bir yönetim gösteren, gönül eğlendiren Khaleesi şimdi toz toprak içinde atefendilerle münakaşa etmek zorunda kalacak gibi gözüküyor.

 

Balon

Bu, sıfatını muhtemelen unutmuş olduğunuz adam Theon Greyjoy’un babası Balon Greyjoy. Kendisini ilk sezonlarda boş bulduğu kuzeye vur kaç yaparken görmüştük. Sonra da bahsi geçmemişti. Kitaplarda çok önce hikayesi ilerledi aslında Balon’un. Kendisi talihsiz bir hareketiyle Greyjoy’u Greyjoy’a küstürmüştü. Anlaşılan bu hikayeyi 6. sezona saklamışlar. Ben bu sıfatı gördüğüme memnunum. Ama sebep kara kaşı, kara gözü değil tabii. Sadece Leş Theon ve Ne Yaptığını Anlamadık Yara ile tanıdığımız Greyjoy’lar aslında çok daha büyük bir aile. İşte Balon’un sıfatını görmek o geniş ailenin oyuna sürükleneceğini görmek demek. Stark, Lannister ve Baratheon arasında yaşadığınız taraf seçme kargaşasına bir de Greyjoy’ları katmaya hazırlanın!

 

Yara GreyjoyEvet, Greyjoy’ları aksiyonda göreceğimize başka bir kanıt da bu. Peki hayatını denizde geçiren bir ailenin kızını ufku seyrediyor diye niye önemli kıldık? Çünkü o ufuktan görünen sancak, o ufuktan çıkacak devasa gemi çok çok önemli birine ait olabilir. Evet, evet. Ne demek istediğimi anladın sevgili kitap okuyucusu. Ama şşş, sessiz ol. Kitapları okumayanların tadını kaçırmak istemeyiz.

 

BranHikayesi kitaplarla en benzer yerde biten karakterlerden biri de Bran. Yani kitapları okuyanlar bile ne olacağı hakkında çok fikir üretemiyor. En son ağaçla bütünleşen bir dedenin “Seni uçurucam.” gibi sapkın sözlerine maruz kalan Bran ne oldu da medeniyete kavuştu? O arkadaki yer Winterfell mi, Sur’un kumanda merkezi Kara Kale mi? Yoksa kuzeyde dedelerin gençleri uçurmak için mesken bellediği başka bir mekan mı? Ben çözemedim. Bu görüntü sayesinde 2 şey öğrendik: Bran karşımıza eğitiminde ilerlemiş şekilde çıkacak. Bir diğer şey de, Bran’i oynayan Isaac Wright’in gün geçtikçe John Oliver’a evrildiği falan yok.

Durun, durun ortaya bir tartışma atmadan içim rahat etmez: LAN O BRAN AYAKTA MI LAN?

Ramsay-Bolton

Dizimizin sevimli sadistleri pek de sevimli olmadığı belli olan bir haber almış gibi gözüküyor. Kendi teorime destek bulmak için zorluyor olabilirim. Ancak aldıkları haberin kuzeyden gelen bir yabani, kuzeyli karışımı ordu olduğunu düşünmek imkansız değil. Tabii yine de haberin Theon ve Sansa’nın surlardan atlamak suretiyle ellerinden kaçtıkları haberi olması biraz daha olası. Ne olursa olsun Bolton’ların günü güzel geçmeyecek gibi.

Theon-Sansa

Şu adama onca işkence yaptılar. Ama en çok bir kızın elinden tutabilmek uğruna koca koca surlardan atlaması anına içim burkuldu benim. Anladık ki Theon gerçekten günahlarından arınmak istiyor. Zorla edindirildiği o korkunç güdülere rağmen Sansa’nın hayatını kurtardı. Sansa da bunun karşılığını, daha önce tiksinerek baktığı Theon’a el uzatarak verecek gibi. Bu ikili sezondaki maceralarına yalnız devam edebilirler. Yalnız ben yollarının Brienne’le kesişeceğine inanıyorum. Eğer Tarth Bakiresi’ne ölüp ölmediği belli olmayan Stannis’le bir dinamik yazmazlarsa; Theon’un içindeki Leş’i atışını, Sansa’nın oynamayı öğrendiği taht oyununu tasarlayışını, Brienne’in her zamanki eskort polis hallerini bir arada görmek hoş olur gibi.

 

Samwell

Kitapların kurduğu görece sıkıcı bir hikayeye daha adım atıyoruz. Kitap serisinde Jon’un bizzat verdiği görevle yollara koyulan Sam, dizide çaresizlikten aynı yola düşecek gibi. Bu yolun istikameti ise Yüksek Kule. Bu Yüksek Kule’yi Kral Katili Güncesi’nin Üniversite’sine benzetebiliriz. Bilime, edebiyata, tarihe ve birkaç tutam mucizevi öğretiye sahip olan bir lordluk burası. Westeros’un Üstat’ları buradan gördükleri eğitimle ve aldıkları nişaneyle diyarın önemli lordluklarında görev yapıyorlar. Samwell Tarly’de onurlu olmanın yolunu Yüksek Kule’de arayacak.

Tyrion

Şu adam 4 yapraklı yonca tarlasına sahip olacak kadar şanslı. Aynı zamanda bir kara kedi çiftliğine sahip olacak kadar şanssız. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kâh tahtırevanla kâh fıçıların içinde yolculuk yap, köle olarak satıl, hemen sonra bir kraliçenin başvekili ol, daha başvekil kelimesini içinden üçüncü kez tekrar edemeden kraliçe kayıplara karışsın. Ne diyeceğimi şaşırıyorum. Bu sezon Tyrion’u, iç savaşla kavrulan, sınır savaşanın kıyısında bir şehri yönetirken izleyeceğiz. Şu durum Tyrion için iyi mi, değil mi ona bile emin olamıyorum. İkinci bölümde adam isyancılara esir de düşebilir. Güvenemiyorum.

 

Jamie

Son görüntümüze geldik. Cersei’nin başına gelenler malum. Kendisine neredeyse acıyorduk. (Neredeyse!) Üstüne bir de ikinci evlat acısını yaşayacak sarışın Malefiz. Şu ara kendine nekromansi korumalar tutan Cersei, bu haberin de ardından eskisinden çok daha saldırgan bir hale gelecek. Buna şüphe yok. Ancak benim bu görüntüyü koyarken dikkat çekmek istediğim kişi Jamie. Kendisinin kitaplarda vadesi doldu gibi gözüküyor. Dizi de 5 sezondur Jamie’ye çok farklı misyonlar verdi. Yüzünü iyice eskitti. Yani diyorum ki, Jamie, Cersei’nin intikam planlarını da misyon edinip bu misyonda başına geleceklerle sezon sonunda ölecek vurucu karakter olabilir mi? Bir düşünün bakalım.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.