GTA 6’nın çıkışı duyurulmuşken herkes oyunu sabırsızlıkla bekliyor ama ben bambaşka bir konu için heyecanlanıyorum.

Kendisinden önce gelen oyunlar gibi GTA 6’nın da illaki içinde korkunç canavarların, hayaletlerin ve komplo teorilerinin bulunduğu söylentileri olacaktır, olsun da.

Eğer Rockstar Games için söylenebilecek katı bir gerçek varsa -ki asla tek bir şey olamaz o eğer ki konu bu insanlarsa- o da oyunlarının içine uçuk kaçık içerikleri koymayı çok sevdikleridir. GTA 3, Bully, Red Dead Redemption veya başka hangi oyun olursa olsun inanın o dünyanın, bölümlerin, senaryonun bir köşesinde sizi sıradan gerçekliğin içinden alıp alüminyum sarıkların ve ters pentagramların hükmettiği bir dünyaya götürecek bir yazılı not, karakter, diyalog veya nesne olacaktır. Çünkü yapabiliyorlar, o yüzden neden yapmasınlar? Başlamadan önce anlatılanların bir kısmının spoiler niteliği taşıyabileceğini ve oyun başına sadece bir söylentiye yer verdiğimi belirtmem gerekir çünkü diğer türlü bu yazıyı imkânı yok bitiremeyiz. Hadi o zaman, madem GTA 6 çıkacak, biz önden başlayalım.

Hayaletler – GTA 3

Her ne kadar önceki oyunlardan da örnekler vermek istediysem de bu konuda yeterince iyi bir kaynak veya ipucu bulamadığımdan çok materyal de toplayamadım. Bu yüzden doğrudan üçüncü oyundan giriş yapıyoruz listeye. Doğasından ötürü diğer oyunlarla kıyaslandığında biraz daha deneme tahtası gibi kaldığı için GTA 3 içerisinde çok fazla söylenti ve iddia barındırmasa da yine de oyuncuların hayal gücünden ve bize sunduğu şehir yapısının tabii ki bir noktada yaratacağı gizem havasından kendi payını alıyor.

Rockstar Games yapımı GTA 3 oyunundan bir görsel.
Bu oyunun araba sürüşleri insanı hayata hazırlar.

Oyunun ana düşmanı olan ve sonradan daha evvel zamanları konu alan San Andreas içinde de göreceğimiz Katalina karakterinin hayaletinin baraj çevresinde çıktığı konuşuluyor. Hayalet söylentileri ayrıca Balık Fabrikası’na da uzanıyor. Bu mekânda yine bir görevde çatışılan Triad çetesinin üyelerinin hayaletlerinin seslerinin duyulabildiği iddia ediliyor. Salvatore adlı karakter de bu ölümden sonra döndüğü konuşulan kişiler arasındayken, Opera Binası ve Belleville Parkı’ndaki lavabolar da perili olduğu söylenen yerler arasında.

Testere Katili – GTA Vice City

Vice City içinde dolaştığı söylenen en popüler canavarlardan bir tanesi, elinde testere taşıyan bir seri katildir, tek efsane sadece o olmasa da. Banka soygunu görevi sırasında yapılan slasher göndermesi ve Apartment 3C’de Scarface filmine yapılan atıf muhtemelen söylentiyi en fazla güçlendiren iki kaynak. Görev esnasında soyguncular tamamen korku filmi karakterlerine bürünüyorlar, bu da oyunun içinde aynı şekilde giyinen ve benzer suçlar işleyen başka birisinin olduğu iddialarını güçlendiriyor.

Rockstar Games yapımı GTA Vice City oyunundan bir görsel.
Vice Cİty’de en çok helikopter görevinde değil de yarış görevinde zorlanmıştım. Belki de sadece kötü bir sürücüyümdür.

3C numaralı evde de kanlı bir manzara olması ve banyoda öylece duran bir elektrikli testere insanların merak duygusunu köküne kadar ateşlemiş, tabii birebir aynı sahneyi Scarface’de de görebilirsiniz. Bu çok doğal çünkü her GTA oyununun farklı filmleri konu alması gibi Vice City’nin temellendiği hikâyelerden ve arka planlardan birisi de Scarface. Bunların üzerine gerçekten de oyunda sokakta tulumlar içinde dolaşan ve elindeki elektrikli testereyle zavallı NPC’leri katleden birisi var mı bilmiyoruz ama oyuncular testere sesleri duydukları konusunda çok ısrarcılar, belki de oluyordur. Kim bilir?

Kocaayak – GTA San Andreas

Ormanlarda dolaşan vahşi bir insanımsı biçiminin Amerikan anlatımı olan Kocaayak, Cascadia bölgesine dadanmanın yanı sıra San Andreas içinde de öyle eskidir ve popülerdir ki iddiaların medyada kapladığı boyut neredeyse oyunun çıkışıyla yarışacak bir duruma gelmiştir. Tüm sorunların başlangıcı aslında oyunun kutusunda Bigfoot lakaplı bir geliştiriciye yer verilmesi ama oyunun içinde harlanan bu ateşin söndürebilmesi mümkün değil.

Rockstar Games yapımı GTA San Andreas oyununda dolaştığı söylenen Kocaayak hakkında ileri sürülen kanıt görsellerinden bir tanesi.
Oyunda Kocaayak adlı bir yaratığın olmadığı resmi olarak açıklandı ama aynı zamanda ormanlarda bir şeyin dolaştığı da söylenmiş oldu.

Yaratığın dolaştığı söylenen topraklar geniş, ıssız, ağaçlarla dolu, medeniyetin dokunmadığı yerler. Ağaçların arasında terk edilmiş ve hasar görmüş arabalar var; ormanın ortasında, sürücülerine ne olmuş belli değil. Yine haritadan bu bölgelere baktığınızda Back O’ Beyond diye anılan ve adı çok bariz tekinsiz olan yere ayak biçimi verilmiş, apaçık bir halde. Diğer bir bölgenin ismi ise Shady Creeks, yani Gölgeli Dereler. “Bakın burada bir canavar var!” diye bağırıyor resmen oyun ama tabii ki bunun somut bir kanıtı yok ve oyun dosyaları arasında da böyle bir model görünmüyor. Yine de geliştiricilerin “O ormanlarda bir şeyler var…” diye yorum yapmaları meraklıları ne kadar sakinleştirdi, tartışılır.

Söylemek isterim ki Kocaayak bu oyun hakkında dillerde dolaşan tek tekinsiz söylenti de değil, bunlardan sayamayacağımız kadar fazla var. Sanırım oyunu çok sevmemin sebeplerinden birisi de bu. En sevdiği dizi X-Files olan birisi için herhalde bu da çok doğal bir şeydir.

Fare Adam Ratman – GTA 4

GTA 4 müthiş bir başarı yakalayan GTA San Andreas’tan hem ton hem oyun tasarımı hem de sanat yaklaşımı açısından ilginç bir şekilde bambaşka bir yol belirledi kendisi için. Önceki oyunlara çok alışan insanlar olarak yeni GTA’ya uyum sağlamak biraz zor gelmiş olabilir ama 2008’in Liberty City’si bu sürecin hakkını sonuna kadar veriyor. Bütün o trajedinin ve şehir havasının arasında GTA 4 de kendi içinde bir sürü komplo teorisini barındırsa da bunların dillerde en çok dolaşanı Fare Adam Ratman’dir.

Rockstar Games yapımı GTA 4 oyunundan bir oyun sanatı görseli.
Liberty City gerçekten de kasvetli bir havaya sahipti, böyle söylentiler için enfes bir ortam.

Söylentilere göre metro tünellerinde yaşar Ratman ve evsizlerin bile girmeye korktuğu ıssız, karanlık yeraltı bölümlerinde sessizce, sinsice gizlenir. Ne kadar araştırma yapmışsam da bu yaratığı ben kendim göremedim ama düşüncem şudur ki muhtemelen oyuncular bazı evsiz karakterleri hayal güçlerinin de etkisiyle bu şehir efsanesiyle karıştırdılar. Bazı kısımlarda yerlere saçılan sıvılar ve kimyasallar da önceki oyunlardan kalan bir alışkanlıkla kan lekeleriyle karıştırıldı ve tutarsız iddialar ortaya çıktı; Ratman’in aynı anda hem korkak ve kaçan bir karakter hem de saldırgan ve geride katliamlarının izlerini bırakan bir tehdit olması gibi.

Chiliad Dağı Gizemi – GTA 5

GTA 4’teki yaklaşımın benimsenmesinin yaşattığı zorluklardan sonra beşinci oyun yine hem tasarım ve deneyim hem de dünya ve kurgu olarak San Andreas üzerine temellenerek çıktı karşımıza. Bu sefer San Fierro, Bone County ve Las Venturas bölgelerinin oradan çıkarılmasıyla sadece Chilliad Dağı, Los Santos şehri ve arada kalan kırsal kısımlardan oluşan yeni bir harita önümüze serildi. Bol bol detay barındıran bu devasa harita yine San Andreas gibi içinde müthiş söylentiler dolaştıracak ipuçlarına sahipti ve oyuncular bunu kaçırmadı.

Rockstar Games yapımı GTA 5 oyunundan Chilliad Dağı dahilinde bulunan o gizemli çizim.
Bakalım siz çözebilecek misiniz?

Tabii benim mütevazı görüşüm şudur ki Rockstar bu sefer önceki oyunlarda bu iddiaların yarattığı kulaktan kulağa tanıtımlardan da yola çıkarak çok bariz olaylar ekledi oyunun içinde. Bunlardan bir örnek Jolene Cranley-Evans’ın hayaleti, bir diğeri de denizin altındaki canavar iskeleti olarak verilebilirken kuşkusuz hakkında en çok tartışılan olay Chilliad Dağı’nın üzerine kazınmış çizimler oldu. Bir piramidin içine çizilen basit şekiller olarak karşımıza çıkan bu gizem, oyuncuların dillerinde sayısız farklı teoriye ve çıkarıma dönse de bugün bile hâlâ somut bir sonuca ulaşmış değil ki Rockstar’ın da istediği muhtemelen tam olarak böyle bir getiriydi çünkü oyunun konuşulmaya devam etmesini sağlayan öğelerden birisi oldu.

UFO’lar ve Uzaylılar

Yukarıda konuştuğumuz pek çok şey sadece iddialardan ve söylentilerden oluşsa da GTA dünyasının öyle bir parçası vardır ki kuşkuya yer vermez. Meraklı gözlerin, dikkatli zihinlerin ve özenli kişiliklerin ulaşabileceği ipuçları ve kanıtlar üzerinden kesin bir hesapla söyleyebiliriz ki UFO’lar ve uzaylılar bu oyunların içinde kesinlikle vardır.

Yeri gelir kafanızın üzerinde bir uçan daire döner, yeri gelir denizin metrelerce altındaki derin, dehşet verici karanlıkta bir enkaz olarak karşınıza çıkar, yeri gelir uzaylı yaratığı donmuş bir nehrin altında çaresizce ölümüne dokunmuş bir halde bulursunuz, yeri gelir bir casus uçağının içinde insan kılığına girmiş uzaylı varlıklarca hakaretlere uğrarsınız. Bunların hepsi vardır, gerçektir, deli saçması komplo teorileri değildir. Oyunlarda tabii, gerçek hayatta istediğiniz şeye inanabilirsiniz. Oyunlar için kanıtlar nerede diye sorarsanız doludur efendim, ulaşmanız çok zor olmayacaktır.

Tabii bu UFO’lar ve uzaylılar meselesi de başka bir soruyu akla getiriyor: Bu oyunlarda başka neler gerçek? Delilik düzeyine yükselen garip tarikatlar mı, ancak tek tük zavallı insanın oradan geçtiği yerlerde pusuda bekleyen hasta katiller mi, oraya buraya kurulmuş zombi virüsü geliştiren şirketler mi? Hepsi ayrı bir soru, hepsi ayrı bir konu. Peki, siz neye inanıyorsunuz veya belki daha iyi bir soru şu olabilir; inanmak istiyor musunuz?

Yazar

Size bir hikaye anlatayım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.