Warner Bros. bu paylaşılmış evren işine bundan on sene önce Man of Steel ile başladığından beridir kendi MCU tipi başarılarına sahip olmak istedikleri gün gibi ortadaydı. Zaten hepimizin çoktan çözdüğü bu mentaliteyi The Dark Knight ve Batman v Superman: Dawn of Justice gibi filmlerin senaryo yazarı David S. Goyer katıldığı bir podcast programında anlatmış.

Warner Bros. tarafından gelen ‘Kendi MCU’muz olmalı! Kendi MCU’muz olmalı!’ baskısını biliyorum ve ben daha çok ‘Yürümeye başlamadan koşmayı denemeyelim.’ diyordum. O sıralarda olan başka bir zorluk da Warner Bros. ve DC tarafında sürekli değişen yöneticilerdi. Her on sekiz ayda bir yeni birisi geliyordu. Tokat yemiş gibi oluyorduk. Her yeni gelen ‘Daha da büyük düşünmeliyiz!’ kafasındaydı.” şeklinde durumun vahametini gözler önüne seriyor ünlü senarist.

David S. Goyer devam ediyor: “Hatırladığım şeylerden biri de o zamanlar Warner Bros. şirketinin başındaki adamın önümüzdeki on yıl için sunduğu yirmi filmlik plandı. Ama filmlerin hiçbiri daha yazılmamıştı bile! Temel bile olmadan havadan dikilen binanın yüksekliği çılgıncaydı! Bu işler böyle olmaz!”. Zaten Warner Bros. da öyle olmayayacağını acı bir şekilde gördü ve görmeye de devam edecek muhtemelen.

Warner Bros. fena batırdı gerçekten. İyi film, kötü film olayını demiyorum sadece. Öbür tarafta MCU en önemli bazı markalarına lisans sebebiyle erişemiyorken, Warner Bros. tarafı ise elinin altında tüm DC karakterlerini bulundurmasına rağmen acele kararlar, plansızlık, seyirci tepkisine göre eğilip bükülen ve parka pinçik edilen filmler derken markayı oldukça değersizleştirdi ne yazık ki. Ve daha önce de dediğim gibi akıllanmıyorlar. Adeta akıl tutulması yaşıyorlar hatta.

Yeni DCU duyurulduğunda daha hala DCEU için gelecek filmler vardı, hepsi patladı. DCU ile direkt sıfırlama şansı vardı ama hala bazı DCEU oyuncuları aynı karakterler için geri dönecek. DCU projelerinin birçoğu popülerliği düşük markalara ait ve zaten çizgi roman filmleri artık o tür absürd işleri bile yukarı çıkartacak kadar revaçta değil. Özetle, DC tarafı animasyon filmler dışında pek bir şey vaat etmiyor uzun bir süredir. Oyunları bekliyoruz diyorduk onda da önce Gotham Knights vasat çıktı; yeni yılda da Suicide Squad: Kill the Justice League pek bir şey yapamayacak eğer ciddi değişimler geçirmediyse.

Warner Bros. şirketinin DC markasını bu kadar kötü yönetmesinin sebebi ne olabilir? DC filmleri arasında beklediğiniz hangisi? James Gunn size DCU ile güven veriyor mu? Fikirlerinizi bize aktarırken aklınızı başınıza devşirin.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

1 Yorum

  1. Man of Steel müthişti. Ondan sonra hemen arkasından tek tek karakterlerin filmleri gelmeliydi. Çok sonradan Justice League gelmeliydi. Çok acele ettiler. Yine de aynı evrenden devam edilmeliydi, toparlanırdı. Baştan başlamak daha sıkıntılı ve gereksiz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.