Müzik ile ilgili bu tarz listeler pek orijinal olmasa da listede bulacağınız birçok parçanın çok orjinal olması 100% garantilidir. Ah, bir de başlamadan önce uyarayım: YÜKSEK ORANDA METAL (müzik olan) İÇERİR!

Metalle aranız iyi değilse özellikle listedeki birçok parçadan pek hazzetmeyebilirsiniz ama yine de müzik aşkına bir kulak kabartın derim. Başlık her şeyi açık ettiği için kendi ellerimle hazırladığım müzik listesindeki 11 şarkıya geçiyorum.

 

1. Naked City – Batman
60’ların NananaNananaNanana BATMAAAAAAN‘inin Naked City tarafından yorumlanmış versiyonu. Yaşayan en üretken müziyenlerden John Zorn’un zaten çizgi film müziklerine merakı ve Naked City’de özellikle çizgi film müziklerinden esinlendiği hayranları tarafından bilinen bir gerçek.

 

2. Estradasphere – Feed Your Mama’s Meter
Amerikalı Estradasphere’in bu şarkısı Buck Fever isimli bir hayli enteresan albümünde de yer alıyor. Şarkı aslında Gish isimli bir video oyununun soundtrack’i için hazırlanmış. Oyunu oynamadım ama merak etmiyorum desem yalan olur. Estradasphere’in başka bir özelliği albümlerinde sık sık Mario, Legend of Zelda gibi oyunların müziklerine de yer vermesi. Listenin ilerleyen sıralarında kendilerine bir kez daha yer vereceğim.

https://www.youtube.com/watch?v=TO2d366uifI

 

3. Yun-Fat – He Wants a Bullet Between His Eyes
Yun-Fat Brezilyalı bir grup. Grubun adı da Uzakdoğu sinemasının ünlü oyuncusu Chow Yun-Fat‘tan (Crouching Tiger, Hidden Dragon) geliyor. Aslında biraz tırt bir grup olsa da He Wants a Bullet Between Eyes, metalci stereotipi ile dalga geçen klibi ve köprü bölümünde Mario’nun müziğini kullanmasıyla kalbimi kazandı.

 

4. Estradasphere – Cloud Land
Listedeki ikinci Estradasphere parçası da Mario göndermeli Cloud Land. Şarkının tek başına videosu YouTube’da yok ama tam albüm aşağıdaki şekliyle yüklenmiş. 19:27’den itibaren başlayan yaklaşık bir buçuk dakikalık bölüm de Cloud Land‘e tekabül ediyor, o şekilde dinleyebilirsiniz.

http://youtu.be/uYC4UjICBsA?t=19m27s

 

5. Austrian Death Machine – I Need Your Clothes, Your Boots, And Your Motorcycle
Şarkının adı bir yerden tanıdık geliyor değil mi? Evet, grubun adından da anlaşılabileceği üzere Austrian Death Machine başta Terminator filmleri olmak üzere Arnold Schwarzenegger‘in eserlerine (ve taklitlerine =)) odaklanıyor. Grubun kurucusu da As I Lay Dying‘in eski vokalisti Tim Lambesis (evet, hapse giren).

bu da bonus:

1 2
Author

yazar, editör, biraz müzisyen, olduğu kadar aktivist, açık kültür/açık toplum savunucusu. "tuvalette ne yaptığımızı herkes biliyor ama kimse görmüyor. anlatım da böyle bir şey: ne olduğu değil, nasıl olduğu önemlidir." @mentulaetauri

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.