Bu yılbaşı sabahında, kahvenizi koyup, dün gecenin baş ağrısı ince ince dinerken okuyacak bir şeyler arıyorsunuzdur diye; son derece sübjektif bir biçimde, bu satırları kaleme alan editörün (ben. merhaba.) seçtiği, bir de arlanmaz bir listeleyici tutumuyla utanmadan 11’den 1’e doğru sıraladığı bu makaleyi hazırladık sizlere. 2015 bizim için, böyle geçti. Bana soracak olursanız, daha da iyi geçebilirdi. 2016 inşallah cümleten bu senenin yazılarına bakıp, hakir görebildiğimiz bir yıl olur. Daha iyi, daha sert ve daha unutulmaz yazılarla geçer inşallah.

Ve tabii, sağlık, sıhhat, mutluluk, özgürlük, rahatlık da olur bir yerlerde.

Buyurun.

11. 2. Yıldönümünde, Gezi’nin Unutulan Şehri: ANKARA

964619_10151660947819846_1948611747_o

Yazan: Yiğitcan Erdoğan

1 Haziran 2013. Güvenpark. Bilen bilir, Ankara’da meydan yoktur. Kızılay’da dört yol ağzında direndik biz bir ay boyunca. O ilk gün, Atatürk Bulvarı’nın Tunalı‘ya doğru giden kısmına polis iki TOMA’yla barikat kurmuştu. Kolej kısmından Halk Evleri geliyordu. Ulus tarafından Kaldıraç. Demirtepe tarafından ise adını hatırlayamadığım başka bir grup. Polis bu üç tarafa adam konuşlandırmıştı ve saldırıyordu. Çok agresiflerdi. Yerden taş kırıp atan da gördüm, nişan alıp biber gazı sıkan da. Organizelerdi. Ankara’nın polisi, Sol gruplar ile ODTÜ ve SBF sağ olsun, protestocu dağıtmak nedir, iyi bilirdi.

 

10. KARABASAN – Geçmiş Vaktin Türkiye Mahsulü Süper Kahramanı

karabasan

Yazan: Tutku Tuzlu

Bu evrimin Arkabahçe ayağında yeni bir iddiaya tutuştu bu yayıncılar; “Türkiye’de dünya standartlarında bir yerli bir çizgi roman yayınlanabilir”. Bunu gerçekleştirmek için çıkardıkları fanzinlerle çizgi roman sevenlere bizden çizgi romanlar sunan “Çapa Çizgiroman Grubu”nun kurucularından Hakan Tacal ve Yıldıray Çınar’ı yanlarına alınca her şey yerine oturmuş oldu.

 

9. FIGHT CLUB 2 – İlk Fight Club Neydi, Bu Ne Olmuş?

fightclubsequel_page1.0

Yazan: Can Temiz

Hikaye orijinal Fight Club hikayesini bıraktığımız günden on yıl sonra başlıyor. Marla Singer ve kahramanımız evlenmiş. Kahramanımız kendine bu günlerde Sebastian diyor. İşi gücü var ve geçtiğimiz on yılı, ilk bir kaç senesi akıl hastanesinde olmak üzere psikiyatrik ilaç tedavisi eşliğinde geçirmiş ve böylece Tyler Durden’ı hayatından çıkarmayı başarmış. Marla ile birlikte dokuz yaşında bir erkek çocukları var ve çocuk bütün gününü odasında köpek pisliğine işeyip üzerine güherçile ekleyerek ev yapımı bomba üretmeye çalışarak geçiriyor. Evlilikleri çok kötü gidiyor çünkü Tyler Durden’a aşık olan Marla, Tyler’ın ortadan kalkmasıyla açığa çıkan ezik ve görece normal karakterimizden nefret ediyor. Bu yüzden de yine günlerini kiliselerdeki çeşitli hastalıkların destek gruplarına korsan olarak girip sigara içerek geçiriyor. Bunlar hikayenin ilk bir kaç sayfasında anlatılan girizgah.

 

8. TV Tarihinin En Kafa Açan 8 LGBTİ İlişkisi

Cam and Mitch S5E5

Yazan: Mert Yenici

Gönül isterdi Pride Haftası‘nı yine ona yaraşırcasına güzel bir Onur Yürüyüşü ile sonlandıralım ama olmadığımız gibi davranmak zorunda kaldığımız, istemediğimiz şekilde yaşamaya zorlandığımız bir ülkede, ‘hassasiyet’ şemsiyesinin altına sığınıp işine geldiğini yürütmek, gelmediğini engellemek çok kolay maalesef. Yine de buradayız, severek kazanacağız. Amerika’da çıkan evlilik eşitliği yasasının ardından herkesin dillendirdiği #LoveWins hashtag’i gibi bir de biz dillendirelim istedik: “Aşk Kazanacak”. Bu vesileyle uzun bir ‘yürüyemeyiş’in ardından yorgun argın kaleme aldığım bu yazıda televizyon dizilerinde kazanan LGBTİ aşklarını sizin için derledim.

 

7. Marko Paşa, Sabahattin Ali Ve Ülkemizin Charlie Hebdo Tarihi

c3

Yazan: Yigilante Kocagöz

Türkiye’de okur kitle mizahı sever, mizah dergilerini öyle ya da böyle edinir. Popüler kültürünü mizah dergileri üzerinden bu kadar yoğun besleyen çok ülke yoktur muhtemelen. Bu durum satışlara nadir yansır, orası ayrı bir mesele. Gırgır, Limon, Leman, Penguen ve Uykusuz gibi örneklere aşinasınızdır muhtemelen. Peki 1946 yılında basılan Markopaşa’yı bilir misiniz?

 

6. Star Trek Orjinal – S1E1 – “The Man Trap”

startrek_s1e1_mantrap_03

Yazan: Can Sungur

Kumanda Mr. Spock’ta. Kaptan Kirk ve Doktor McCoy, rutin bir görev için M-113 gezegenindeler, Profesör Crater ve eşi Nancy Crater’ı muayene edecekler. Bu arada Kirk ve McCoy’un yanında bir eleman daha var, ancak kaptan ismini okumadığına göre ömrü uzun olmayacak, samimi olalım! Bu arada Kaptan Kirk, McCoy’a takılmak peşinde, anlaşılan Nancy, doktorun eskiden sevdiği bir kadınmış. McCoy tabi doktor adam, okumuş, mürekkep yutmuş. Kaptan’ın bilimum dallamalıklarına “Biz senin gibi rüşvetle iş bitirmiyoruz aslanım, yürekten seviyoruz” diye vuruyor cevabı. İnceden de heyecan var, 10 yıl öncesinden aşık olduğu kadın tabi.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.