Bu sene, yılın enlerini seçme sohbetine sizi de dahil edelim dedik. Bunu da 2016’nın en güzel icadı, Yazı Çağrısı üzerinden yapalım istedik. Her birinizden güzel güzel yazılar istedik, güzel güzel yazdınız. Ama sonra dedik ki, “DurBu böyle olmayacaktı. Dedik “Yazı Çağrısı’na cevap vermeyenleri de dahil edelim sürece”. Böylece şöyle bir sistem yaptık. Yazı Çağrısı’na senenin enlerini gönderen herkesin oyunu bir kabul ettik. En çok zikredilen dört filmi de aldık, Twitter’a koyduk. Böylelikle bu listenin ilk dördü, demokratize oldu, kendi içlerinde çok çok Geekokur tarafından sıralandı.

Yalnız gelelim ödül meselesine

Bu Yazı Çağrısı’nda, herkesin oyları değerlendirildi. Ancak sadece 7 kişinin yazıları yayınlandı. Bu da, söz verdiğimiz gibi, özel bir ödülü hak ettikleri anlamına geliyor. İsimlerini aşağıda gördüğünüz çiçek insanlar, bizden birer adet sürpriz ödül kazandılar. Sürprizi de biz yakın zamanda Facebook sayfasından duyuruyor olacağız. Takipte olun!

Kazananlar, maillerinize bakılı olun, size mail atıyor olacağız. Okuyanlar, siz de şuradan buyurun, ve afiyetle yiyiniz!

 

10. The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Anlatan: Umur Işık

Eski Skyrim’le ilgili değişen bir şey oldu mu? Hayır. Yaptıkları grafik yenilenmesi büyük müydü? Hayır. Bizim eski Skyrim’de kullandığımız modlar bu oyundan daha kaliteli miydi? Evet. Ama bahsettiğimiz oyun Skyrim. Her yerden görev fırlayabilen, her yerde düşmanların olduğu, ne kadar güçlü olursan ol bir devin tekmesiyle ölebildiğin harika ötesi bir oyun bu. Bu oyun hakkında ne diyebilirsiniz ki? Hatta bu oyun serisi hakkında ne diyebilirsiniz ki? Hikaye harika bir yapıya sahip aynı anda hem ejderhalar Tamriel’de terör estiriyor hem de Skyrim’de kardeş kardeşe yapılan bir iç savaş geziyor. Böyle harika bir oyunu, hangi yıl olursa olsun ilk üçe alırdım ben ama oyun zaten 2016 çıkışlı olunca direk kendisi girdi.

 

9. Total War: Warhammer

Anlatan: Fatih Tosunoğlu

Bugüne kadar tarihi serileriyle en azından beni ekran başında esir tutan nadir oyunlardandır Total War. Tur bazlı oyunları bir ayrı severim. İçecekler doldurulur, sigaralar yakılır ve oturduğun yerden sıçarsın dünya düzeninin içine. Bayılırım. Aristo’nun dediği gibi bir “Katharsis/Arınma” yaşarım. Yoksa düşünsenize tüm dünyanın bu boktan isteklerini hayata yansıttığını. Her şey bir yana, Creative Assembly büyük bir dalın altına girdi bu yıl. Tarihî çizgisinden ayrılıp fantezi dünyasına merhaba dedi. Orklar daha çok “Garbbbbb” dedi. Çünkü oyun Türkçe’ydi ve daha önce olmadığı kadar leziz bir Türkçe gördüm bu sefer. Orkların Türk Dil Kurumundan ayrılmış gibi Harb demesini görmek istemezdim gerçekten…

 

8. Doom

Anlatan: Sezai Baran Özen

Doom bu sene ”nerde o eski oyunlar?” diyenlerin ağızlarından sular akıtmasına neden oldu. Özlenen ”Arcade Shooter” türünü tekrar gün yüzüne çıkartan Bethesda, mükemmel bir aksiyon cümbüşüyle bu sene ben dahil herkesin aklını başından almasını bildi. Fena olmayan grafikleri, oldukça sağlam vuruş hissi ve insanı inanılmaz gaza getiren müzikleriyle Doom kesinlikle çok farklı bir deneyim, altını ne denli çizsem az.

 

7. Sid Meier’s Civilization VI

Anlatan: Sertan Çaycı

İtiraf edeyim, Civilization VI benim için V’in mükemmelliği üstüne geldi ve ilk başta… aslında, hâlâ, görüntüsüne alışamadım. Oyunu biraz daha zorlaştırmışlar, ve bu bir artı. Ama sürekli oynayınca, özellikle multiplayer olarak sürekli aynı şey etrafında dönüyor gibi hissediyor insan. Tabi buna daha devletlerin az olması sebep oluyor bir yerde. İlerde ek paketleriyle de Civilization V kadar iyi olacaktır. Ama o fiyat neydi be…

 

6. Mafia III

Anlatan: Umur Işık

Oyun harika mıydı? Pek sayılmaz. Peki, neden benim ilk üçümde? Çünkü geçmişi var abi bu serinin. Kim Mafia II oynayıp sonunda bir damla gözyaşı dökmedi? Kim Mafia III’de Vito var dendiğinde gaza gelmedi? Oyun ilk açıldığında Vito’nun adını duyunca elim ayağım titredi benim, oynamadım birkaç dakika oyunu. Bana göre oyunun hikayesi de bayağı güzel bir hikayeydi, oynanışını çok sevemediğim bir oyun olmasına rağmen o farklı sonların hepsi ayrı bir güzeldi. Vito’nun Joe’yu araştırdığı detayı, oyunun sonlarında Joe’ya benzer bir adamın görünmesi bu küçük şeyler benim için bu oyunu harika yapanlar. Tabii bir de anlatılan hikayenin güzelliği etkiliydi ama oynanış açısından ilk üçü geçin ilk ona falan almayacağım bir oyun olurdu sanırım.

 

5. Watch Dogs 2

Anlatan: Refik Alp

Ben oyunların kusurlarına pek takılmam. Ama Assassin’s Creed: Unity gerçekten berbat ötesi berbattı. İşte Watch Dogs Unity’nin bana yaşattığı tüm kötü şeyleri unutturmuştu o yıl. Tamam araba sürüşü kötüdüydü, ve hala kötü, ama Watch Dogs’un konusu, Aiden Pierce’ın kişiliği ve konsepti aranan yeni kandı benim için. Watch Dogs 2 de selefine yakışır bir halef oldu. Ve bana gelecek için ümit verdi. Ubisoft’un hala oyun yapabildiğine inandım. AC: Osiris spoilerı da bu konuda biraz aklımı çelmedi değil.

1 2
Author

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.