Önceden uyarmak lazım olabilir diye hemen girer girmez söylemek istedik: Eğer Marvel’ın çizgi romanlarını güncel olarak takip etmiyor ve spoiler yemek istemiyorsanız, yazıdan birkaç adım uzaklaşmanız gerekebilir. Zira bilmediklerinizde sizin için büyük sürprizler anlamına gelecek birçok hususu bu haberde acımasızca patlatacağız. Haberiniz olsun yani.

ht-marvel-generations-thor-jc-170323

Ne diyorduk? Hah, Marvel! Marvel birkaç sene öncesinde bütün evreni sıfırlama amacıyla giriştiği All New All Different hareketiyle beraber büyük radikal değişikliklere girişmişti. Bir bir değişen ağır kaya kahramanlarımızdan Thor, Iron Man, Wolverine, Spider-Man ve daha niceleri, bu değişikliklerden fazlasıyla nasibini almıştı. Bruce’a hoşça kal deyip Amadeus’a merhaba dedik; yeri geldi Odin’in oğlu Thor yerine Jane Foster geçti; mahallemizin canayakın eklem bacaklı Peter Parker’ının yanına geldi mi esas evrene Miles Morales… E bir de bunların yanında James Howlett’ın büyük ayrılışından sonra tahtına X-23 kimliğiyle Laura Kinney yerleşti. Hal böyle olunca tüm evren komple bir reset yemiş gibi oldu. Kimi için bu durum daha karmaşık bir hal alsa da kimileri için okumayı daha kolaylaştırmış gibiydi. İnsanlar “E yerini aldığı kahramanın da hikayesini bilmek lazım değil mi?” diyerekten yeni karakterleri de bir güzel karmaşalarına davet eden okuyucular, All New All Different hareketi için ikiye bölündü.

Civil War II ile daha da Arap saçına dönen hikayelerde, zaten akıl sağlığı açısından kötü olan Tony Stark’ın yerini doldurulması normal karşılanırken işin içine bir de hakkın rahmetine kavuşan Bruce Banner dahil oldu. İyice uzayıp tren haline gelen bu değişimler, hayranlarda çeşitli tepkiler yarattı; sevenle sevmeyen bir güzel çatıştı.

Siz bu hayranlardan “eskici” ya da “yenici” gruplarından hangisine daha yatkınsınız bilmiyoruz ama sanırsak Marvel her iki tarafı da memnun edebilmek için çok güzel bir fikirle çıkagelmiş: Generations!

d90280fad83de634b0340852adc2d761

Bu senenin yaz aylarında yeni bir event ile evrende farklı hikayelere giriş yapacağını duyuran Marvel, 16 Şubat’ta Twitter adresinden Generations’ın gelişini ilan etti. Peki bu, kafalarda soru işaretleri oluşturan olay aslında konsept olarak ne ifade ediyor?

Şöyle ki, Generations serisi eski ve yeni kahramanları bir araya getirecek bir hikaye olacak temelde. Aynı anda hem Tony Stark hem de Riri Williams görebileceksiniz mesela. Peter Parker ve Miles Morales kol kola sokaklarda fink atacak. Hatta ve hatta hem çizgi romanlarda hem de film evreninde elveda dediğimiz James Howlett olan Wolverine (nam-ı diğer böğür deşen Logan) ile X-23 de aynı zamanda pençe savuracak. Nasıl olacağı konusu büyük bir merak konusu elbette, o nedenle bizzat Marvel yetkililerinden gelen açıklamayla bunu bir temize çekelim istedik:

“Bu hikayeler gerçekten yaşanacak, evrende geçerli sayılacak. Ciddi anlamda bir şey ifade edecekler Yani anlayacağınız alternatif bir gerçeklik ya da zaman yolculuğu hikayesi olmayacak. […] Keşke size olayın işleyişini anlatabilseydim, ama ne yazık ki bunu yaparsam size spoiler vermiş olurum.”

Bizzat ABCNews’e anlattıklarıyla Axel Alonso, son derece kararlı gözüküyor bu seri hakkında. Temmuz 2017’de Marvel evreninde büyük bir anlam ifade edecek olan bu Generations için şimdiden hayranları heyecanlandırma çabasındalar hatta:

“Bütün evrenden kalan mirası onurlandırmak için bu işe giriştik ve ikonik kahramanlarla onların yeni nesil varislerini ele almaya karar verdik. Bu olay, gelecekte ne yöne doğru ilerlediğimizi ve evren bünyesinde neler yapmayı planladığımızı gösterecek bir bakıma.”

marvel_generations_2_by_spidey_portilla-db0u9ts

Israrla hala bütün ölenleri nasıl olacak da geri getirecekler diye kendilerine yöneltilen soru işaretlerini bir de utanmadan kurnazlık yaparak, daha da soru işareti yaratacak şekilde cevaplıyor Alonso:

“Bunu nasıl yaptığımız meselesi ise işin eğlenceli kısmı. Şu anda Steve Rogers o kadar da iyi biri olarak anılmıyor. Neden Sam onunla yeniden bir araya gelmek istesin ki? (Malum, Hydra çıktı kendisi) E Bruce Banner öldü, Logan öldü! Bunlar fark edilmeyi talep eden türden sorular. Ama size şu kadarını söyleyebilirim ki, bütün bu kahramanları geri getirebilmek için aşırı marifetli bir aracımız var.”

“Araç” diye genel bir tabirde çevirdiğimiz “device” kelimesine dikkat çekmek istiyoruz aslında burada. Zira mekanizması olan bir araç olacağı gibi soyut kavramlara yorulacak bir araç da olabilir bu, kimse emin değil şu an. Bu yüzden de, şimdi sadece teori üreterek onca karakteri nasıl geri gelebileceklerine dair kendimize eğlence çıkarmaya başlasak, herhalde cevaplanmamış sorularımızla Temmuz’a kadar sabretmeyi başarabilir belki de, ne dersiniz?

Bu arada olur da tahtını varisine bırakmış olan o bütün Generations kahramanlarını merak ediyorsanız, buyursunlar: Bizzat ABCNews’e söylenilenlerden alınmış listemiz!

  • Iron Man (Tony Stark ve Riri Williams)
  • Spider-Man (Peter Parker ve Miles Morales)
  • Ms. Marvel (Carol Danvers ve Kamala Khan) 
  • Thor (Odinson ve Jane Foster)
  • Hawkeye (Clint Barton ve Kate Bishop) 
  • Hulk (Bruce Banner ve Amadeus Cho)
  • Jean Grey (genç ve yaşlı hali) 
  • Wolverine (Logan ve X23)
  • Captain Marvel (Mar-Vell ve Carol Danvers) 
  • Captain America (Steve Rogers ve Sam Wilson)

E siz ne diyorsunuz bu habere? Coştunuz mu bizim eski toprakların geri dönecek olmasına? Yoksa daha da mı çamura batıyor Marvel bu hareketiyle? Bir söyleyiverin de güzelce teori konuşalım yahu!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.