Tüm samimiyetimizle söylüyoruz ki, Cuma gecesi ve Cumartesi sabahı yaşananların ardından pek de fazla geek yapasımız yok aslında. Bu tip durumlarda, ulusal yas günlerinde siteyi kapatmayı; sonradan da yavaş yavaş normalleşmeyi tercih ediyoruz. Ancak bu sefer, bir şeylerin normalleşmesi biraz daha uzun sürecek. Bizim hâlâ çok fazla bir şey yazasımız yok, ama bir yandan da tek başımıza kendi kendimize iş yapmadığımızın farkındayız. Sizin de kafa dağıtmaya, başka şeyler konuşmaya ve okumaya ihtiyacınız var. Ardı arkası kesilmeyen kötü haberlerin arasında, Facebook ve Twitter feed’lerinizde biraz tampon bölge olalım dedik. Çünkü, gerçekten, ne önemi var?

Bir Ghostbusters meselesi vardı, hatırlıyorsunuz değil mi? Filmin kadın kadroyla olacağı açıklandıktan sonra çok fazla bir infial çıkmamıştı. Ne zaman fragman düştü internete, o zaman ciddi anlamda bir sorun yaşandı. Bir kısım ciddi anlamda seksist bir tutum sergileyip, toplu dislike şölenleri başlattı. Bir kısım “seksistsiniz arkadaş” dedi seksistlere, seksist olmadığını iddia eden bir kesim de “fragman kötü kardeşim, bunu deyince seksist mi oluyoruz” diye niyeyse seksist lafını üzerine alındı. Bunların ışığında, filmin gişesi büyük merak konusuydu.

ghostbusters2016

Şimdilik işler ortalama seviyede gözüküyor. Ki genel olarak filmle ilgili söylenecek şeylerden en önemlisi de bu gibi. Ghostbusters filmine gelen eleştiriler de ekseriyetle “film kötü de değil, iyi de değil, ortalama” diyor. Gişesi de bunu yansıtmış. Film Amerika’daki ilk haftasonunda 46 milyon dolar gibi çok düz bir hasılat elde etti. Yurtdışında da açıldığı bazı pazarlarda 19.1 milyon dolar getirdi, toplam gişesini 65.1 milyon dolara çekti.

Filmin bütçesinin 144 milyon dolar olduğunu düşünürsek, bunlar baya “eh?” rakamlar. Sony “vay babam yandık” modunda değildir, ama şampanyalar da patlatmıyordur muhtemelen. Herhalde film bütçesini çıkartacak gibi duruyor. Ama ötesinde, Paul Feig’ın önceki filmi Bridesmaids gibi vizyonda kaldıkça coşan filmlerden de olacağı şüpheli. Muhtemelen her şeyi gibi, gişesi de ortalama kalacak Ghostbusters’ın. Bir izleyelim, biz de görürüz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.