Sony’nin State of Play etkinliğindeki son kozu yeni bir God of War: Ragnarok tanıtım videosu oldu. Videoda yeni dostlar, düşmanlar, silahlar ve mekanlar gösterildi ve en nihayetinde oyunun 9 Kasım’da çıkacağı duyuruldu. Hikâyenin önceki oyundan sonra hangi yöne doğru gelişeceğini ve oyuna ne gibi mekaniklerin eklenebileceğini de bu trailer ile biraz daha öğrenmiş olduk. Gelin bu yeniliklere beraber bakalım ama önceden küçük bir uyarı, önceki oyunlarla alakalı spoilerlar verebiliriz.

Kratos ve Atreus

Anlaşıldığı kadarıyla yeni God of War bizi belirli sırlarla karşı karşıya bırakacak ve oyun boyunca bu sırların iskeletini oluşturduğu bir hikâyeyi takip ediyor olacağız. Atreus’un Kratos’tan sakladığı sırlar ve babasına bu sırları onu korumak için sakladığını söylemesi ilk oyunda ruhumuzda minik sızlamalar oluşturan bir durumu bizlere hatırlatıyor. Atreus Kratos’u koruduğunu söylüyor, kendisinin Kratos’u koruması gerektiğini iddia ediyor. 2018 çıkışlı God of War’da da Kratos’un yer yer yorulduğunu görüyor ve bir zamanların genç, dinç, bir dünya enerji dolu savaş tanrısının artık yaşlandığını anlıyorduk. Hiçbir zaman yere serilmeyen, her seferinde ölmeyi reddeden bu yıkılmaz tanrının bu halini görmek bizler için çok rahatsız edici uyarı çanlarıydı ve sanki bu oyunla birlikte bu durum kalbimizi biraz daha sıkıştıracak gibi.

Kader ve Geçmiş

Video aynı zamanda yine önceki oyunda kendisinden çok bahsedilen bir ismi, kuzeyli savaş tanrısı Tyr’i de açık seçik bir şekilde gösteriyor. Bu figür yer yer Kratos ile sözlü çatışmalara giriyor, yer yer de dayanışma sergiliyor. Önceki oyunda dünyaya barış dağıtan bir isim olarak nitelendirilen Tyr, trailer boyunca Kratos’u geçmişi nedeniyle yeriyor, yarattığı karmaşa ve akıttığı kan ile suçluyor. Bir kez daha önceki oyunlarda büyük bir keyif alarak yaşattığımız kaos ile yüzleşmek zorunda kalıyoruz, tabii bu yüzleşmeyi daha ne kadar uzatırlar, hangi noktaya kadar gider, o bilinmez. Yine de geçmişteki ölüm ve yıkımı burada da yaratıp yaratmayacağımız, başka seçimler yapıp yapamayacağımız hikâyenin merkezine oturtulan temalar arasından. Kratos kaderin hayatımızı hapsetmemesi gerektiğini, kişinin kendi kaderini kendisinin seçmesi gerektiğini söylüyor. Yine bazı kehanetler, yazgılar ve mahkumiyetler önümüze çıkacak gibi görünüyor.

Tanrılar ve Kulları

God of War’da en son kaldığımız noktada evimizin kapısında gizemli bir yabancı belirmişti, belindeki parlayan çekici ile. Küçük bir hata payı bırakarak Thor olduğunu tahmin ettiğimiz, belki de yanılıyoruzdur, bu yabancıyı bu trailerda da sonunda iyice görmüş olduk. Leviathan ile Mjölnir en sonunda buluşuyor, sahipleri en sonunda kozlarını paylaşıyor. Ne yapacağını ne edeceğini merak ettiğimiz bir diğer karakter de yine önceki oyunda adı bir sürü şüpheli olaya karışan Odin’di. Trailerda evin kapısında beliren başka bir yabancı da sanki bizim bu merakımızı da giderecek gibi. Tyr gibi daha dost canlısı kozmik varlıklar ve Thor ile Odin gibi daha düşmancıl tanrıların yanı sıra yeni düşmanlar da yeni oyunda bizi bekleyen unsurların arasında. Önceki oyunda gezdiğimiz dünyalara geri dönüyoruz ama bunun yanında yepyeni yerler de savaş tanrılarının ziyaretine hazırlanmış durumda. Yeni dünyalarda karşılaşacağımız yeni canavarlar da kanatları ile tüm hiddetleriyle üzerimize hücum eden tanıdık baş belaları da önümüze çıkacak engeller arasında, böylece yeni oyunda öncekinden çok daha fazla düşman çeşitliliği ile karşılaşabiliriz. En sevdiğimiz baba oğul ikilisinin bu düşmanları nasıl aşacaklarını ise ancak oyunu oynadığımızda göreceğiz.

Oynanış ve Mekanikler

Bu video daha çok sinematiklerin ağırlıklı olduğu bir trailerdı ama yine de arada oynanışa dahil bazı ipuçları almadık da değil. Ezelden beridir savaş tanrısının mücadelesine eşlik eden Kaos Kılıçları ve de Kratos’un eşinden kalan değerli Leviathan baltası yine oynanışın önemli parçaları olacak ama videonun bir noktasında Kratos bu silahların ikisini de bir kenara bırakıyor. Bu noktada yeni silahlar ile buluşmamız çok olası ve sanki videonun yine başka bir bölümünde, otuz beşinci ile otuz sekizinci saniyeleri arasında beyaz bir kılıç tutuyor. Tabii bu tamamen o sinematiğin kendi içinde barındırdığı bir kısım da olabilir ama yeni bir oyun ile birlikte yeni silahların da gelebilmesi çok olasılık dışı olan bir durum değil. Mücadele kısımlarının haricinde eski oyunlardan bir iki parkur mekaniğinin diriltilmesi de çok olası ki videonun ikinci dakikasının sonlarına doğru yine bunun bir örneğini görüyoruz.

God of War: Ragnarok, 9 Kasım gibi çok da uzakta olmayan bir tarihte hem PS5’e hem de PS4’e gelecek. Şu ana kadar oynanış hakkında çok detaylı bir şey göremedik ama heyecanlar yine çok yüksek düzeylerde. Kalplerdeki en önemli soru ise artık sonraki oyunlarının savaş tanrısını Kratos olarak oynamaya devam mı edeceğiz yoksa zor bir veda mı etmemiz gerekecek?

Author

Size bir hikaye anlatayım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.