Gün geçmiyor ki Türkiye’de geek mevzularını kara mizah (=gerçek) ile harmanlayan tuhaf bir durum olmasın… Daha dün uzaylılar Müslüman mı derken, bugün de Gollum’u hakaret saymışlar, soruşturma dosyasına da Gollum’un ‘geçmişini’ eklemişler.

smeagol
– lan sıfırlamış mıydık paraları?!!

Evrensel gazetesinde gördük biz de haberi. Doktor Bilgin Çiftçi, Gollum ve Erdoğan’ın bir arada montajlandığı bir görseli sosyal medya hesabından paylaşmış. Herhalde çekemeyeni varmış ki, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu‘na ihbar gitmiş, hakkında soruşturma açılmış. Soruşturmanın gerekçesinde Erdoğan ve Gollum’un hareketlerinin benzetilmeye çalışıldığı ve bu benzerlik üzerinden, “Değerlere duyulan saygınlığı azaltma, zedeleme ve yıpratmaya yönelik söz, fikir, davranışlardan ibaret olan aşağılamanın hedeflendiği” falan fıstık yazılmış, sıkıcı dosya metinleri işte… Asıl süper kısmı dosyada bulunan Gollum’un hikayesi:

“Gollum eski bir Hobbittir. Gollum bir zamanlar,… Gladden Düzlükleri’nde doğmuş olan Sméagol adlı bir Kılayak Hobbit idi. Üçüncü Çağın 2463. yılında Sméagol’ün kuzeni Déagol balık tutarken Tek Yüzük’ü buldu ve onu hemen öldüren Sméagol yüzüğü ele geçirdi. Yüzüğün gücü Sméagol’ün yaşam süresini uzattıysa da, onu tanınmaz hale getirdi. Bundan sonra konuşurken çıkardığı çirkin, mideden gelen sesler yüzünden Gollum adıyla tanındı. Işıktan korkan hayaletimsi bir yaratık haline geldi ve pis cinayetler işleyerek ve kirli etler yiyerek yaşadı…”

Şimdi, Doktor Bilgin Çiftçi için Tabipler Odası ve avukatlar ellerinden geleni yapıyorlar. Bizim de çorbada tuzumuz olsun, mahkemeye bilirkişi lazım olursa dosyayı incelemeye varız! “Smeagol’un içerisinde paralel bir yapılanma var, Gollum o paralel yapı. Smeagol aslında özünde iyi biri, Gollum bozuyor, dış mihraklara ait yüzüğün etkisinde kalıyor. Aslında Smeagol peşinden giden Hobbit’leri zor zamanda yalnız bırakmıyor, onlar için balık tutuyor, kömür veriyor, ekmek veriyor. Doktor Bilgin Çiftçi asıl Sauron, Saruman, Melkor’a falan benzetseydi daha sakattı” diye rapor yazmaya varız yani, maksat Doktor Çiftçi rahat etsin!

bilboga

 

5 Comments

  1. Site sahibi arkadaşlar ağır siyasi eleştirilere icazet var mı?Ona göre bu yorumu tekrardan düzenleyeceğim.

  2. burası film sinema eleştiri yorum yeri bırakın siyaseti bırakın bu tarz haberleri hakaret kim yaptıysa cezasını çeker cumhuriyet demek insanlara hakaret özgürlüğü vermez. ama site peygamber efendimize (s.a.v.) hakaret edilirken nerdeydiniz niye onları kınamadınız? size sormak isterim?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.