Donald Trump garip bir adam. Ve her ne kadar seçildiği koltuğa oturmasına daha birkaç gün daha olsa da, gariplikleri son bulmak bilmiyor. Kendisi ağzını açmasa, mutlaka gıyabında bir gariplik vuku buluyor ve her seferinde siz kendinizi bıyık altından eğlenirken yakalıyorsunuz. Çünkü bizim baya on beş senedir yaşadığımız şeyleri baştan tecrübe eden bir toplum var. Ancak işte daha sert. Biraz daha acılı.

Bu, bu şekilde zira artık sosyal medya ve büyük veri çağında yaşıyoruz. Üstelik mevzubahis ülke, Amerika. Bizim gibi “5G alalım seneye de giyeriz” mantığıyla teknoloji idame edilmiyor orada. Orası yazılım dünyasının beşiği, ve bu yüzden, bir başkan çıkıp “Müslümanlar için toplu bir kayıt veri tabanı oluşturacağız” şekli inanılmaz Fourth Reich bir cümle kurunca, iç çekip geçemiyorsun. Doğru desteği alırsa, parmağını şıklatarak yapar, biliyorsun. Ancak işte mesele, o doğru desteği almakta.

Republican presidential candidate, businessman Donald Trump stands during the Fox Business Network Republican presidential debate at the North Charleston Coliseum, Thursday, Jan. 14, 2016, in North Charleston, S.C. (AP Photo/Chuck Burton)

Engadget, bu konuyla ilgili Trump’a yakın isimler biraz daha yüksek sesli konuşmaya başlayınca, tutmuş büyük teknoloji şirketlerine “Böyle bir projeye dahil olur musunuz?” diye sormuş. Esasında cevabına verilecek samimiyet sorgulanır bu tip durumlarda, ancak sorulan şirketler Apple ve Google. Yani efektif olarak Amerikan devletinden daha güçlü, kimsenin eyvallahına ihtiyaç duymayan, veri toplama konusunda da NSA’i diz çöküp tövbe istettirecek kadar kuvvetli firmalar bunlar. Ve ikisi de, “manyak mısınız lan tabii ki hayır” demiş bu projeye dahil olmaları sorulduğunda.

Yalnız bir firma sessizliğini korumuş: Oracle. Microsoft, Apple ve Google kadar ismi bilinir olmasa da yazılım konusunda dünyanın en büyük firmalarından biri olan ve ekseriyetle girişim yazılımları ve bulut bilişimi konusunda en ileri gelen marka konumundaki Oracle, Engadget’ın sorusunu yanıtsız bırakmış. Bu da manidar, zira Oracle’ın CEO’su Safra Katz, Trump’la çalışıyor. Çalışmaya da devam edecek gibi duruyor. O yüzden, bir anlamda, Apple ve Google’ın olmaması sevinç verici. Ancak işte bu tip durumlarda bir fire de yetiyor bir yandan…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.