PS5 ve Xbox Series X|S nesline gireli neredeyse 2 sene oldu. Her ne kadar bu neslin şu an için bizi inanılmaz deneyimlere tanık ettiğini söyleyemeyecek olsak da en azından önceki nesillerde olan genel bir şikâyet konusu şimdilik rafa kalkmış gibi duruyor, o da oyunların 60 FPS’te çalışması. Mevcut nesildeki konsollarımız, mimarilerinin de getirdiği güç avantajı ile önceki nesillerde nadiren gördüğümüz oyun için performans veya grafik kalitesi modunu seçme olayına şu iki senede iyice alıştırdı bizi. Hatta bazı daha yetenekli firmalar bunların arasında bir yerde hem iyi grafik hem 60 FPS’e yakın akıcılık gibi seçenekler de sundu, RTX filan varken bir de! Gelin görün ki her firma o kadar da becerikli olamıyor ve bunun güncel örneği de geçtiğimiz günlerde belli oldu. Senenin en vasatlığı muhtemel oyunların Gotham Knights’ın çıkışında sadece 30 fps seçeneğini sunacağı açıklandı.

Oyunun Discord kanalında, yapımcılardan biri tarafından yapılan açıklamada genel itibariyle oyunun detaylı bir açık dünyada kesintisiz sunacağı co-op tecrübesi sebebiyle 60 FPS seçeneği oluşturmanın çözünürlüğü düşürüp ulaşılabilecek kadar basit bir yolu olmadığı söylenmiş. Peki biz bunu yiyor muyuz? Şahsen zerre samimi bulmuyorum. Önümüzde duran cidden ağzımızı açık bırakan, detay manyağı bir yapım olsa belki yine tolere edeceğim de yahu bu oyun ilk tanıtıldığı günden beridir bundan yedi sene önce çıkmış Batman: Arkham Knight oyunundan bile daha zayıf duruyor teknik anlamda. Ayrıca bu firma, mevcut nesle odaklanabilmek için bir de ilk duyuru sırasında platformlar arasında yer alan PS4 ve Xbox One sürümlerini iptal ettiler arada bir yerde. Bu kadar mı zorlandınız şu oyunu yaparken de bu platform eksiltme işine gitmenize rağmen eldeki platformlarda bekleneni veremediniz?

Gotham Knights’a dair herhangi bir hevesiniz var mı? Sizce de çok çabuk bayan sıradan bir açık dünya oyunu olacak gibi durmuyor mu? Oynamayı planlıyorsanız hangi karakter ile ilerleyeceksiniz? Ben hikâyesi fena değil, minvalinde yorumla duyarsam Batgirl ile bir kere sonuna kadar gitmeyi planlıyorum. Sizce mevcut nesildeki konsollarda grafik/performans ikilisinden birine seçme işi hep devam edecek mi bundan sonra yoksa internette de kimileri tarafından iddia edilen gibi; bir yerde tekrardan cidden yeni nesil gibi gözüken oyunları sadece 30 FPS’te oynamak zorunda mı kalacağız? Fikirlerinizi bizi hayal kırıklığına uğratacak şekilde belirtin.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.