İnsan bir sektörde uzun süre çalışınca; o sektörün herhangi bir sihri, gizemli, huşusu kayboluyor otomatikman. Kaba tabiriyle ipi görmeye başlıyorsunuz, numaraları biliyorsunuz; o yüzden de şablonlar, şematikler ve niyetler çok gözünüze batıyor. Ben de yaklaşık sekiz senedir bu işi yapıyorum işte. Bir haberi gördüğümde, onun hangi manşetle çıkılacağını az çok kestirebiliyorum. Daha doğrusu şöyle diyeyim; o haberin içinde tık çekecek olan açıyı görebiliyorum. Bazen o açı üzerine baharat katmasanız da yakıyor ortalığı. Ama bazen de öyle bir açı oluyor ki o, biliyorum, uğruna başlıklar spesifik olarak belirli kelimelerle yazılacak; belirli bir kısmı yazının içine bırakılacak… Peki bunları sadece ben mi biliyorum? Hayır. PR ajansları da biliyorlar.

Dün yatmadan önce telefonda okuduğum haber de bu mentaliteyle yayılmıştı hâliyle. Habere göre muhtemele dünyanın en popüler oyun serisi olan Grand Theft Auto ile ilgili bir dizi geliyordu. Dizi doksan dakikalık olacak, belgesel değil drama formatında işlenecek ve BBC Two tarafından yayınlanacaktı. Peki bu bir GTA dizisi miydi? Hayır. Bu bir Rockstar dizisi. Dizi spesifik olarak GTA’nın yaradılış hikayesini anlatıyor, başka bir şeyi değil.

gta4_1

Ama BBC Two’nun PR ajansı “GTA hakkında kurgusal dizi yapıyoruz” gazıyla bülten fırlattıkları için, pek çok yayın organı “GTA’nın dizisi geliyor” başlığıyla çıkmaktan çekinmedi. Birkaç saat sonra yetkili kişiler “e, ehe, ya o dizi Rockstar’ın yükselişi ve GTA’nın yaratılış süreci hakkında” dedi, ama fayda etmedi tabii. Mark Twain’in dediği gibi gerçek daha ayakkabılarını giyemeden yalan dünyanın yarısını dolaşmıştı bile.

Oysa ki ortada gayet normal bir durum var. GTA Büyük Britanya’nın açık ara en büyük kültür ihracatlarından biri. Oyunlar her ne kadar Amerikan kültürünü anlatsalar da ekseriyetle Rockstar’ın Edinburgh’daki North stüdyosunda geliştiriliyorlar. Orada doğdular ve orada büyüdüler. Üstelik tüm Rockstar’ın başında da iki İngiliz kardeş var. Yani BBC’nin tutup da kendi coğrafyasındaki en büyük başarı hikayelerinden birini dramatize ederek anlatması kadar doğal bir şey yok.

Fikir de ilgi çekici üstelik; şahsen ben Rockstar GTA’yı nasıl yarattı sorunun cevabını merak eder, izlerim. Ama işte bu yapım aşamasını anlatan dizi bundan sonra hep “GTA’dan uyarlanan kurgusal bir dizi” olmamanın günahını taşıyacak boynunda. Bu yüzden de hayatına 1-0 geride başlayacak. Bakalım; bundan sonra nereye gidecek dizi. Siz ne diyorsunuz geekyaparlar? Konsept ilginizi çekiyor mu? Valla ben yine de her türlü izleme taraftarıyım!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. niko bellic in bir dizisi olsaydı fena olmazdı. geçmişinden başlayıp zengin olana kadar geçen yol.

  2. Valla ilginç ben de senin gibi o süreci merak ettiğim için seyrederim. GTA dizisi olacak umuduyla değil. Bu tarz yapımlar daha hoş oluyor. Aynı yıllar önce J.Deep’in oynadığı Olmayan Ülke yapım aşamsı gibi çok da güzel işler çıkabiliyor ortaya 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.