Zaman zaman belirtmiştim, Amerika’nın gece şovlarından sadece üç tanesini devamlı olarak takip ediyorum. Çocukluk yıllarımdan beri takip ettiğim için bende yeri ayrı olan “Conan”, içimdeki geek’e hitap eden bambaşka bir tarzla gece şovu anlayışını bambaşka noktalara taşıyan “@midnight” ve bizlere basın ve konuşma özgürlüğü ile dersler vermesi gerektiğini düşündüğüm “Daily Show”. Ne yazık ki bu rakam artık -en azından “Late Show with Stephen Colbert” başlayana kadar- ikiye düşmüş durumda. Çünkü 16 yıldır Daily Show’un başında olan Jon Stewart geçen hafta Perşembe günü yaptığı final programıyla birlikte emekli olduğunu açıkladı.

jon-stewart-daily-show-goodbye

Jon Stewart ve Daily Show’u bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse, rakiplerinden farklı olarak programın ilk iki segmenti güncel politik olaylara inanılmaz eğlenceli ama içerisinde sert eleştiriler/gerçekler barındıran yorumlar ve haberlerden oluşuyordu. Stewart’ın buradaki eğlenceli sunumunun ve renkli kişiliğinin çekiciliği kadar, gerçek haberlere altı dolu yorumlar yapmasıyla da Amerika’nın genç nüfusunun gündemi, haberlerden çok bu programla takip etmesini de sağlamış durumdaydı. Bir de yaptıkları inanılmaz röportajlar var ki, sizde “bu insanlar gerçek mi? Böyle saçmaladıklarının farkındalar mı?” hissi uyandıran, onlar anlatılmaz, yaşanır.

Son kısmında klasik bir röportaj kısmı yer alsa da, konukların sadece televizyon ve sinema ünlülerinden değil, politikacılar, aktivistler, yazarlar gibi daha ciddi kesimlerden de oluşuyor olmasıyla bu kısım da Daily Show’un farkını ortaya koyuyordu. Programın ilk amacı eğlendirmek olsa da, kendini ciddiye almadığını her fırsatta gösterse de ortaya çıkan sonuç gerçekten Amerika’nın politik yönelimlerine, dış politika anlayışına, kültürel sorunlarına ciddi bir eleştiri ve gerçekçi bir bakış açısı koymaktan geri kalmıyordu.

Obama_on_the_Daily_Show_with_Jon_Stewart

Başına geçtiğinde çok da bir numarası olmayan Daily Show markasını en çok izlenen talk show’lardan biri yaparak Comedy Central’in de dikkat çekici kanallardan biri haline gelmesinde ciddi emeği olan Jon Stewart, bu 16 yılda sektöre de pek çok yeni, büyük ve kaliteli isim de kazandırdı. Stephen Colbert, Steve Carrell, John Oliver, Ed Helms, Olivia Munn,  Robb Cordry, Matt Walsh, Jason Jones, Samantha Bee, Michael Che bu isimlerden sadece bazıları. Final bölümünde tüm Daily Show muhabirlerini bir arada gördüğümde Daily Show’un hakikaten ne kadar çok ve kaliteli insan yetiştirmiş olduğunu fark edip kendilerini bir kez daha takdir ettim.

Eğer bu programın varlığından haberdar değildiyseniz, bir şekilde eski bölümleri internet bulup izleyin. Sadece size keyifli 20 dakikalar geçirtmekle kalmayacak aynı zamanda ülkemizin programcılık -ve kendi kendini eleştirebilmek- konusunda ne kadar geride olduğuyla ilgili de gözlerinizi açacaktır. Yerini Trevor Noah’a bırakan Jon Stewart’ın yerinin dolması çok zor gözükmekle beraber, kendisinin yokluğunun Comedy Central’da da büyük bir boşluk bırakacağı aşikar. Umuyorum biran önce yeni işlere yelken açar da bizi mükemmel zekasından ve eğlenceli kişiliğinden mahrum bırakmaz.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.