2020 yılında hala Harry Potter’dan bahsedeceğimizi düşünür müydünüz? Hem de içinde JK Rowling olmayan bir Harry Potter’dan? Özlediğimiz şu güzelim karakterlere bir kez daha mutluluk içinde bakalım diye sizlere farklı bir Potter getirdim bugün: Potter Puppet Pals’tan bahsedeceğiz!

Potter Puppet Pals dendiğinde aklınızda bir şeyler canlanmıyorsa endişelenmeyin, yalnızca sözlerime kulak kabartın: Snape… Snape…. Severus Snape-Dumbledore!

Potter Puppet Pals, Neil Cicierega’nın 2000’lerin başında önce bir flash animasyon sonra da gerçek kuklalarla çektiği bir Harry Potter hayran serisi arkadaşlar. The Mysterious Ticking Noise ismindeki, yukarıdaki şu video ile bir dönemin Potterhead’lerinin kafasını günlerce meşgul etmiş videolara sahip olan bu seriyi bugün daha yakından tanıyacağız. Nedir bu Potter Puppet Pals, ne iştir? Bundan da para mı kazanılır yahu?

Kimileri için orijinal seriden daha eğlenceli, kimileri içinse yalnızca bir nostalji treni artık Potter Puppet Pals. Harry Potter’ın popülerliğinin zirvede olduğu zamanları hatırlıyor musunuz? Hani Potterhead’lerin Twilight fanlarıyla kavga ettikleri dönem? İşte o dönem oluşuyor bu serinin fikri de. Potter Puppet Pals, Harry Potter serisinin tamamen kuklalardan oluşan bir parodisi esasında. Karakterler, parodi ruhuna sadık bir şekilde orijinal serinin karakterlerinin öylesine abartılmış halleri ki Dumbledore’un kukla karakterinin bir nudist olduğunu söylesem şaşırır mısınız bilemiyorum. Harry Potter’ın kukla karakteri kendini beğenmiş bir ergenin teki mesela, Hermione Granger ise bildiğimiz gibi fakat bildiğimizin beş katı kadar çok bilmiş. Çok bilmiş birisi yani, çok daha çok bilmiş birisi. Tekerleme gibi oldu.

Neil Cicierega’nın aklından geçenleri tahmin etmek elbette mümkün değil fakat eğlencesine çektiği bu video serisinin bu denli ikonik olacağını eminim ki o da tahmin edememiştir. Potter Puppet Pals’ın yaratıcısının bu seri dışında birçok işi de mevcut bu arada; kendisi Icon Architect ve Monster Breeder isminde iki oyunun yapımcısı, ayrıca Lemon Demon isminde bir müzik projesi de var. Bunun yanında, The Mouth isminde bir mashup albümü de yayınlamış kendisi. Hem komik hem de yaratıcı bir adam. Bir dakika ya, sanırım JK Rowling’den daha çok sevdik kendisini. Bilemedim.

Üzerinden o kadar yıl geçse de hala kendini izleten videolar bunlar, hayranlık duymamak elde değil. Tamam, kabul ediyorum ki hepimiz buraya aynı sebepten geldik. En başta hafiften çıtlattığım The Mysterious Ticking Noise videosundan bahsedelim biraz. The Mysterious Ticking Noise, bir tecrübe arkadaşlar. Eğer o dönem internette azcık gezindiyseniz rastlamışsınızdır, efsanevi bir şeydi bu video.

Videoda “tik, tik, tik” diye bir sesin peşinden giden kukla Snape’i izliyoruz. Bir noktada, bu tik sesine uygun bir ritimle kendi adını söylemeye başlıyor. Onu duyan Dumbledore, Ron ve Hermione de partiden eksik kalmıyor. Son olarak Harry Potter da gelince ortaya böylesine eğlenceli bir iş çıkıyor. Üzerinden on üç yıl geçmiş olsa da ben hala her izlediğimde ilk izlediğim zamana dönüyorum. Çok başarılı bir iş yahu. Bu arada Neil Cicierega, bu videonun onuncu yılına özel olarak 4K şeklinde yeniden çekmiş, buraya da linki bırakıyorum.

Peki çoğumuzun günlerce aklında dönüp duran o efsanevi videonun 2008 yılında YouTube Ödülleri’nin Komedi kategorisinde oyların yüzde altmış birini aldığını biliyor muydunuz? İşte buna helal olsun denir. Ayrıca bu videoyu Alan Rickman da Daniel Radcliffe de izlemiş ve çok sevmişler. Deathly Hallows Part 2’nin basın gösteriminde hayranlar toplanıp Alan Rickman’a “Snape, Snape, Severus Snape” diye söylemeye başlıyorlar bu şarkıyı, o kadar tatlı bir an ki. Ayrıca Alan Rickman, Neil Cicierega’nın bu seriden para kazanması gerektiğini söylerken Daniel Radcliffe de film ekibinin bu videoyu canlandırması gerektiğini söylemiş.

Haklı mı değil mi size bırakıyorum zira Potter Puppet Pals’tan düşündüğümüz kadar çok para kaldırmadı Neil Cicierega. Youtube geliri ve Patreon gelirleriyle idare ediyormuş fakat bir dönem Potter Puppet Pals ile turladığını da söylemem gerek. Düşünsenize bu seriyi canlı olarak izlediğinizi? Var bir hayalimiz.

Potter Puppet Pals’ın öbür videoları da eşit derecede komik ve eğlenceli. Örneğin Wizard Swears adındaki bir videoda Dumbledore, öğrencilerin kullanmamaları gereken, içlerinde “Son of a banshee” ve “Cauldron bum” gibi oldukça yaratıcı hakaretlerin de bulunduğu “büyücü küfürlerini” bir liste halinde yayınlıyor. Üçlümüz de Voldemort’u arayarak telefonda ona bu büyücü küfürlerinden ediyorlar. Çok yaratıcı hakaretler var içinde, keşke seri yeniden popülerleşse de kullansak. Snape’s Diary adındaki başka bir videoda da Harry, Snape’in günlüğünü buluyor ve günlüğün içinde kaybettiği bir düğme için yazdığı bir şiir olduğunu fark ediyorlar. Bildiğiniz, romantiklerden hallice bir şiir yazmış. “Thou” falan geçiyor içinde, havalı havalı kelimeler. Ayrıca sinematografi desen, var! Çok iyi yahu.

Kukla karakterlerimizi bayağıdır ortalıkta görmesek de iki yıl önce bu hasretimizi biraz olsun dindirdik- kendilerini Harry and the Potters adındaki bir grubun Lumos albümünün ilk teklisi olan Where’s Ron şarkısının klibinde gördük. Neil Cicierega’nın başka projeleri var artık, zaten Harry Potter’ın düştüğü halleri de biliyorsunuz. Hiç der miydiniz bu seri de tartışmalı serilerden birisi haline gelecek diye?

Benim anlatmamdansa ilginizi çektiyse sizin izlemeniz daha iyi diyerek sonlandırıyorum bu yazımı. Eğer o malum videoyu aklınıza taktıysam kusura bakmayın ama gününüzü daha kaliteli nasıl değerlendirebilirsiniz ki? Ben mesela birazdan bütün bölümleri bilmem kaçıncı defa yeniden izleyeceğim. Harry Potter’ı da, Puppet Pals’ı da çok özlemişim, iyi geldi. Eh hadi, görürüşüz şimdilik!

Author

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.