Yazan: Şeniz Balcı

Bazı karakterler vardır; hayal gücümüzü kullanarak sırf o karaktere özel, şeytani öldürme taktikleri düşünürüz. Ve bazı karakterler vardır, adı her geçtiğinde yeni küfürler üretip yine hayal gücümüzü konuştursak da hikâyeye bir şekilde renk kattıklarını ve hikâyenin onlarsız sönük kalacağının farkındayızdır. Her kitapta, filmde, dizide veya çizgi romanda ama merkezi, ama yan karakter olarak bu iki tiplemeden biri illa ki bulunur. Şeytani öldürme taktikleri bir yana, Harry Potter serisinde nefret etsek de bir şekilde okurken ya da izlerken gözümüzün aradığı pek çok kötü karakter var. Bunlardan, düşünüldüğünde akla gelen ilk beş Harry Potter kötüsü (Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen haricinde) ağır sübjektiflik ışığında gözden geçirildi ve şu şekilde dizildi:

 

5. Severus Snape

01 Snape

Harry’nin Düşünseli’nde gerçek hikâyesini öğrendiği ana dek herkes nefret ediyor muydu bilmiyorum, ama pek çok kişinin satırlarda adını gördüğünde gözlerini kısarak okumaya devam ettiğine eminim. Alan Rickman’ın müthiş performansı, karaktere beslenen nefret ölçerlerini maksimum seviyeye atmıştı. Slytherin Bina’sını sevmeme rağmen ayrımcılığından, yağlı saçlı-kanca burunlu tasvirine; ipeksi sesinden, artık duymaktan bıktığım “Gryffindor’dan … puan!” cümlesine kadar Snape’ten nefret edilme nedenlerini saymakla bitiremem. Hikâyesini öğrenip acısına tanıklık ettikten sonra yaptıklarına sempati duymaya başlamamız da ayrı bir başarı elbette. Severus Snape hikâyenin kilit noktalarından biri ne de olsa, siz de öyle düşünmüyor musunuz?

 

4. Lucius Malfoy

02 Malfoy

Egosuna alkış çıkarmamız gerektiğine inandığım, zalimlikte sınır tanımayan bir başka Harry Potter karakteri de bence Lucius Malfoy. Sihir Bakanı’na “bağış” adı altında rüşvet vermeyi pek seven Malfoy, küçük hırsları yüzünden Hogwarts’ın neredeyse kapanmasına yol açıyordu. Bakanlık’taki görevini müthiş bir beceriksizlikle sonlandırıp, cezasını da oğluna verdikleri için ayrıca bela okurum Lucius Malfoy’a. Asillik mi yoksa şımarıklık mı, tam kestiremediğim bir ruha sahip olmakla birlikte; son kitapta asasının yanında bir de otoritesinden olmasına üzüldüğüm, Harry’yi en önce yakalayan kişi olmak istemesine hak verdiğim biridir Lucius. Eğer seride olmasaydı da büyük ihtimalle Weasley vs Malfoy göremezdik. Lucius’ın en nefret edilesi özelliği bu olsa da, bence en sevilen özelliği de bu: Weasley nefreti.

1 2
Author

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

1 Comment

  1. Zümrüdü_Malfoy Reply

    Net bilgi: İnsankara Severus’un kötü olmadığını anlatmak Umbridge’nin karşısında öpüşmekten daha zor

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.