Elime en son bir Harry Potter kitabı alıp okuyalı nereden baksanız sekiz yıl olmuştur. En son bir Harry Potter filmini baştan sona izlediğim zaman da sene 2011‘di. Pek çok sahne ve sekans aklımın gerisinde gün gibi duruyor. Harry’nin beşinci kitabın başında arkadaşlarına, sonunda Dumbledore’a feryat figan bağırması. Sirius Black’in aslında sandığımız kişi olmadığının ortaya çıktığı Azkaban finali. Dumbledore’un vefatı sonrası Fawkes’ın söylediği şarkı. Elbette Snape. Onun gerçek arzuları. Son kitaptaki ölümüne kaçış. Dobby’nin ölümü. Hatta daha da gerilerdeki olaylar: Lockhart‘ın zorla çocukları kendinden önde yürütmesi, Erised karşısında Dumbledore’un yaptığı şakalar…

Aklımda olmayan şey ne biliyor musunuz? Harry – Ginny ilişkisi. Bir uzantısı olarak da Ginny Wealey’nin tümden karakteri.

Arkadaşlar bakın, Harry Potter romanlarında romantizmin büyük bir yeri yok. Bunun farkındayım. Zaten ilk dört kitap karakterlerin yaşı itibariyle konudan anlamadıkları yıllarına denk geliyor. Beşinci kitaptan itibaren biraz görmeye başlıyoruz, ama asla ön plana geçmiyor. Buna rağmen uyduruktan teyyare, üç sayfa işlenmiş romantik ilişkiler kafamda net duruyorlar. Mesela Fleur‘un muhteşem bir tutkuyla “Ne var lan kurtadam ısırdı diye beyimi mi satacağım, bu onun taşşağına delalettir” deyişi benim kafamda Fleur’u da, ilişkisini de çok belirgin bir yere koyuyor. Ginny ve Harry arasında böyle netleştirici bir tutku ifadesi var mı kaleme alınan?

Ron’un sırf hormonlarından dolayı Lavender’la takılıp sonra da çıkış bulamaması gün gibi aklımda. Hermione’nin Krum’la takılırken Ron’u kıskandırması da gözümün önüne geliyor ki zaten genel olarak Ron – Hermione ilişkisine dair hiçbir eksiklik hissetmiyorum. Bunlar gibi virajları var mı Harry – Ginny ilişkisini derinleştirip, katman katan?

Ginny? Kimdi abi Ginny? Ne yer, ne içerdi, ne işe yarardı?

GinnyWeasley_WB_F5_GinnyWeasleyPointingWand_Still_080615_Land

Bakın, bütün kitaplar boyunca yaşanmış ve içerisinde Ginny’yi aktif bir aktör olarak içeren bir sahne gelmiyor şu an aklıma. Düşünmüyor değilim, elimin yettiği hızda yazmıyorum. Ara veriyorum, mola alıyorum. Bir tane kare canlanıyor gözümün önünde. Harry yine ergen atarlarının birinde. “Ne anlarsın Voldemort beni ele geçirecek diye tırsıyorum” diyor, Ginny de “ben Voldemort’un defteri tarafından yönetildim altı ay” diye çok inceden tersliyor, dertleşiyorlar. Ne çıkartıyoruz buradan bu kızın karakterine dair? Gerçekten, beş dakika düşündükten sonra Ginny ile ilgili karakterizasyona dair şu cümleleri çıkartabildim:

  1. Küçük bir kızken Harry Potter’a tutuktu
  2. Quidditch’te iyiydi
  3. Çok güzel bir kızdı

Bu sonuncusu da zaten ekseriyetle Harry – Ginny ilişkisi belirginleşmeye başladığı zaman ortaya atıldı. Hatta “Slytherin’ler bile aşık” seviyesine çekildi Rowling tarafından. Ardından da çok basmakalıp ve anlamsız birkaç konuda çok iyi olduğu açığa çıktı Ginny’nin. Sonra da aşık oldular. Ancak bu aşk ilişkisi ne kattı Harry’ye? Ne getirdi? Ne götürdü? Hiç. Cho ile olan ilişkisindeki derinliği hatırlayabiliyorum, Cho’nun Cedric özleminden dolayı kendini suçlayıp Harry ile çıkmaya başlayınca ağlaması, Harry’nin bunu kaldıramaması, sonra benzer dönemde hödüklük yapmış olan Ron ile birlikte Hermione’den azar yemeleri aklımda. Ginny-Harry ilişkisi?

Bütün bunların ışığında, zamanın testinde elendiğine kanaat getirdim Ginny karakterinin. Rowling’in sadece “yav bir esas kız lazım oldu” amacıyla çekip büktüğü, durduğu yerde zamanında makul gözüken ama zaman geçtikçe daha çıplaklaşarak anlamsızlığı ortaya çıkmış bir edebi kara delik bu karakter. Etrafında bulunan şeyler anlamlı, ama içerisi bomboş.

Sizce de öyle mi, yoksa ben mi çok sert hatırlıyorum? Tartışalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.