Küçükken, evde otururken camımdan bir baykuş girsin, baykuşun elinde bir mektup olsun derdim. Mektubun ne olduğunu söylemeye gerek yok tabii. Benim bir büyücü olduğumu, yaşımın geldiğini ve Hogwarts’a kabul edildiğimi beyan etsin, şunları söylesin isterdim: “Sevgili Mert Günhan, Hogwarts’a kayıt bile gerekmeden anında gelmenizi istiyoruz, siz çok şahane bir büyücü olacak insana benziyorsunuz o sebeple bir an önce buraya gelip eğitiminize başlayın, hatta gireceğiniz evi de siz seçin. Tabii biz biliyoruz çok zeki olduğunuz için Ravenclaw seçeceksiniz ama olsun yine de karar değiştirirsiniz belki. Sevgiler, Albus Dumbledore.”

8a83598e74a756786a36d1e90ff2d3f2_original

Tabii ne böyle bir mektup geldi ne de büyücülüğün b’si ile ilgim alakam oldu. Ben de bu hevesimi internetin çeşitli forumlarında Harry Potter rol yapma oyunları oynayarak almaya çalıştım. Bunları yaparken de hep derdim, “Ulan bir Harry Potter MMO’su olsa da oynasam.” İşte benim gibi diyen insanlar şimdi büyüdü ve bir tane yapmaya karar verdi. Tamamen bağımsız geliştiriciler tarafından Wizarding World Online adı altında Kickstarter’dan bütçelendirilerek geliştirilecek olan oyun, 30 kişilik azimli bir ekip tarafından geliştiriliyor.

Oyunun hikayesi Harry Potter henüz 2 yaşındayken geçiyor ve tamamen kendi karakterlerimizi yaratıp Hogwarts’ta takılabiliyoruz. Şu ana kadar oyunun Kickstarter kampanyasında vaad edilenlerden en önemlileri ise şunlar;

 • Hogwarts’ta kendi evimizi seçebileceğiz
 • Kendi karakterimizi yaratabileceğiz
 • Herkes büyücü, sınıf yok
 • Evlerin ortak salonları açık pazar halinde.
 • Kendi odanıza sahip olup istediğiniz gibi dekore edebileceksiniz.
 • Düello kulübüne katılabileceksiniz

bab792ec548b6fe9f0c25da261828453_original

Yapımcılar “kar amacı gütmedikleri” için telif haklarına takılmayacaklarını söylüyorlar, bu bize pek inandırıcı gelmiyor. Harry Potter gibi kocaman bir fikri mülkün oyununu yapıp “pastadan pay almayı düşünmüyoruz” demek çok havada bir itham. Mutlaka bir noktada yasal bir şeye takılırlar. Tabii bunu istemiyoruz, oyunu yapsınlar, oynayalım ama yine de şu an için patlama ihtimali yüksek gibi geliyor. O yüzden projeyi desteklemek isteyenlere kaygılarımızı da belirtelim…

 

(Editörün Notu: Bu yazı yayınlanmadan önce yapımcı Biohazard Games’e ulaşmıştık, cevapları yazının sonrasında geldi. Onlara sorduğumuz soru, oyunun haklarını elinde bulunduran Warner Bros.’tan hukuki bir yaptırım gelmeyeceğine nereden güvendikleriyle ilgiliydi. Gelen cevap aynen şöyle oldu:

“We legally have been given permission to create a fan game based off the world of Harry Potter. We can only post/say so much about it which is why we have to word what we say correctly. They know and understand exactly what we are doing is for fan development only, and are in agreement with them that if enough interest is shown they will publish the game we develop.”

Çevirmek gerekirse:

“Harry Potter dünyası baz alınarak yapılacak bir hayran oyunu için hukuki olarak iznimizi aldık. Bu konuda söyleyebileceğimiz ve yayınlayabileceğimiz şeylerin sayısı sınırlı, bu yüzden dediklerimize çok dikkat ediyoruz. Geliştirdiğimiz şeyin sadece hayran yapımı olduğunu biliyor ve anlıyorlar ve eğer oyuna yeterince ilgi gelirse yayınlayacakları yönünde de bir anlaşmamız var.”.

Tekrar, kampanyaya destek olmak isteyenlere duyurulur. Ben şahsen yine de para vermeden önce birkaç gün beklemeyi öneririm. Eğer bir haftaya Warner Bros’tan yasal bir yaptırım gelmezse, büyük ihtimalle olay denilen gibidir… Yine de, son karar sizin.)

Author

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

9 Comments

 1. Gerçekten benim gibi Potter’cıları çok sevindirecek bir haber . Gönül isterdi ki bağımsız geliştiriciler tarafından değil de , günümüze daha uygun kalitede grafikleri karşılayabilecek kaliteli şirketlerin üstlendiği bir proje olsaydı . Harry Potter’ın bu fantastik dünyasının heba olmasını gerçekten hiç istemem , bence mükemmel bir potansiyeli var . Çok heyecanlıyım , umarım ilerde Quidditch gibi eklentiler de görebiliriz …

 2. warner bros niye yapmıyor aslında son zamanların en cok tutan onlıne oyunu olabilir böyle bir proje

 3. Harry potter evreni yetim gibi adeta sahiplenen yok ki. Ne bileyim Star wars olsun, LOTR olsun, GoT olsun bir yığın şeyleri var. Hp de ise sadece pottemore çıktı çıka çıka kötü demiyorum ama yeterli değil. HP evrenine dair özen verilirse çok güzel ve sağlam mmo oyunu çıkar aslında çok da tutar fakat sağlam eller tarafında yapılmalı.

 4. Tutku Tuzlu Reply

  Ya fikirler, anlattıkları falan süper ama Warner Bros’tan ya da J.K. Rowling’ten bahsetmeden Harry Potter, Hogwarts falan rahat rahat konuşuyorlar. Değişmediyse HP’nin oyun hakları WB Games’de. Oyun free de olsa yine de WB’den izin almaları gerekiyor diye biliyorum. Bir de kar amacı gütmeyen kişilerin Kickstarter’dan almayı planladıkları yüzbin dolar ne oluyo? Çok yakında ellerine geçecek bir uyarıyla projeyi sonlandıracaklar gibi geliyor.

  Bir de daha henüz hiç bir oyun ortaya koymamış, hiç bir referansı olmayan kişilerin yüzbin dolar gibi yüksek bir meblağ talep etmeleri de kafamı kurcalayan bir diğer unsur. Nice büyük işlere imza atmış kişiler bile buradan kazandıkları parayı kullanım konusunda sıkıntılar yaşıyorken bu gençlerin ortaya süper bir iş çıkarmalarını beklemek iyimserlik olur diye düşünüyorum.

  Evet fikir çok heyecan verici ve usta ellerde çok başarılı bir deneyime dönüşebilir ama bence destek vermeden önce biraz bekleyin…

 5. Cenk Boduroglu Reply

  patlamasa iyi de çok patlayacak gibi
  yasal problemler bir yana unreal engine 4’le yapıyor olmalarına rağmen bu kadar erken aşamada olsa dahi gösterdikleri grafikler, elle tutulur hiçbir şeylerinin olmayışı gibi sebepler bir hype oluşmasını da engelliyor (star citizen’ın oluşturduğu hype’la sadece oyunculara “dijital gemi” satarak 60 milyon dolar seviyelerini çoktan geçtiğini düşünürsek), halbuki harry potter’dan bahsediyoruz, hypetan yıkılması gerekiyor, kickstarter’ın kilitlenmesi falan gerekiyor ama sanırım o hype’ı yaratacak nesli bir farkla geçiyoruz yavaştan. neyse, umarım doğru düzgün yapabilirler, ben back-up ederim açıkçası somut bir şeyler görebilirsem ortada

 6. Atakan Uçar Reply

  “Hogwarts’ta kendi evimizi seçebileceğiz”
  binamı seçmen şapka yerine ben kendim seçeceksem ne anladım öyle işten. Yok bi de karakter de yaratamayaydım bari.

 7. marcuscremo Reply

  Ultima Online motoruyla böyle bir oyun hayal etmişimdir hep. Daha fazlasına bile gerek yok. (Tabi rp yapmak zorunlu olacakdı serverlarda)

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.