Minecraft’ı bunun üzerine içerik üretenlerden başka düzenli olarak uzun süreli oynayan birileri var mıdır? Samimi soruyorum. Benim şahsi Minecraft tecrübem, hep bir grup arkadaş olarak birbirimizi gaza getirene kadar oyunu tamamiyle unutmak üzerine oluyor. Bir de arada, denk gelirsem, cebime Vita sürümünü alıp çıkıyorum yolda iki kutu üst üste dizmek için. Bunlar haricinde Minecraft, benim radarıma sadece yeni bir güncelleme yaptığında giriyor.

İşte öyle bir güncelleme haberiyle karşınızdayız. Minecraft’ın 1.9 Combat Update güncellemesi resmen yayınlandı. Güncelleme, adıyla müsemma, savaş sistemi üzerine baya bir geliştirmelerle gelmiş. Hatta açık konuşayım, oyun ilk defa artık adam akıllı bir savaş sistemine sahip. Bunun en büyük delaleti, saldırıların artık bir cooldown süresinin olması. Yani iki saldırınız arasında, belirli bir süre geçiyor. Bu yüzden de zamanlama ilk defa önemli hâle geliyor, fare tuşunu tokatlayarak dövüşmüyorsunuz.

800px-Combat_Update

Bunun haricindeki bence en önemli gelişme, kılıçlar ve baltaların özel saldırılara kavuşmuş olması. Kılıçlar özel bir “süpürme” hareketini yapabilecekler, baltaların da özel bir “vurucu darbe” hareketi olacak. İşin uzun mesafe kısmında ise farklı tipte oklar eklenmiş; onlar da farklı etkiler sağlıyorlar. Yani genel olarak, savaşırken biraz daha üzerine düşünmeniz gerekiyor. Bunu sağlayan son gelişme de, iki elimize iki eşya alabiliyor olmamız.

Sol elimiz boş kalmasın diye, bir de kalkan eklemişler oyuna. Ama isterseniz, çift kılıç tutun, bir kılıç bir meşale tutun, bir elinizde pastayla gezin; oraları size kalmış. Tüm bunların haricinde bir ton yenilik de var, Shulker adında yeni bir mob var, The End genişletilmiş, Purpur blokları eklenmiş, iglolar var, yeni ses efektleri konulmuş… Genel olarak ilginç bir güncelleme yani. At yaması kadar beni “hemen bu oyunu tekrar denemeliyim” moduna sokmadı, ama ilgi çekici olduğu da kesin. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.