Hayatımızda ara ara kullandığımız ve sık sık dilimizden geçen atasözleri arasında “Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı” kadar yanlışı var mı bilmiyorum. Her hangi atamız bu elzem vecizeyi dile getirdiyse şu an eğlence endüstrisinin hâline bakıp üzüntüsünden çatlıyor olmalı öteki tarafta. Çünkü sevgili ata, bak, eskiye rağbet oluyor işte. Yapacak bir şey yok yani, eski var, rağbeti kendinden geliyor. Bazen sırf eski diye hürmet gösteriliyor bazı şeylere hatta.

Normalde bu tip şeylere sert set çekmemizle tanınırız, bilirsiniz. Sadece Geekyapar’dan söz etmiyorum; geek camiası olarak öyleyizdir. Sevdiğimiz şeyler sevdiğimiz hâlleriyle kalsın isteriz; onlar güncellenince biraz ifrit oluruz. O yüzden haberlerini dahi hoş karşılamayız genelde. Ama bazen de istisnalar olur. Bazen içimizde kalan ukteler vardır ve onlar geri dönsün, devam etsin, yeniden yaplsın diye kıvranırız.

the_x_files

Bu işlerden biri hep X-Files oldu. 1993 ile 2002 arasında Fox’ta dokuz sezon boyunca yayınlanan X-Files, bilim-kurgu / komplo hikayelerini sevenlerin baş tacı oldu. Dokuz koskoca sezon sürmesine rağmen bir türlü hayranlarının içinde dizinin bitmesiyle oluşan yara kapanmadı. Kapanması da mümkün değildi zaten. Mulder ve Scully’nin “oralarda bir yerlerde olan” gerçeği arayışı devam etsin istiyorlardı. En sonunda, dizinin finalinden 13 sene sonra bu istek cevap buldu. Evet! X-Files geri dönüyor!

Serinin yaratıcısı Chrşs Carter, başroller David Duchovny ve Gillian Anderson’ın Mulder ve Scully olarak altı bölümlük özel bir mini-dizi olarak geri döneceğini resmen müjdeledi. “Bunu 13 yıllık bir reklam arası olarak düşünün” diyen Carter, dünyanın X-Files yayından kalktığından beri daha da garip bir yer olduğunu; o yüzden bu altı hikayeyi anlatmak için şartların daha da olgunlaştığını söyledi. Henüz bu altı bölümlük mini dizinin başlangıç tarihi belli değil; fakat çekimler yaz aylarında başlayacak. Muhtemelen dizinin kendi de 2015 sonu, 2016 başı gibi yayın görecektir. Bakalım eskinin hakkını verebilecek mi? Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. Tutku Tuzlu Reply

    6 bölüm ideal gibi. Ama X-Files bittiğinden beri izleyiciler olarak biraz kaşarlandık gibi geliyor. Artık o kadar farklı, o kadar değişik işlerle karşı karşıyayız ki, yeni gelecek işin eskinin ününden daha fazlasını önermesini gerekiyor. X-Files’da bu potansiyel var mı, olabilir. Ama büyük umutlar için erken diye düşünüyorum.

    • Adam D. Earl Reply

      dizilerin beğenilme durumları da trende bağlı olarak değişiyor. Asıl ustalık bir hiti bir kere daha gerekli seasoningleri yaparak beğendirebilmek. Torrent akar 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.