Hideo Kojima garip bir adam. Bütün iyi özelliklerinin yanında önce bunu kabul etmek lazım. Hikayelerine koyduğu kadınlarla olan garip ilişkisi, bazen tutamayıp oraya buraya taşırdığı egosu ve kendine has hareketleriyle bir egzantriklik var adamda. Ama bu gariplik, bizim onu sevmemiz için engel değil; bilakis, destekleyici bir faktör. Zira video oyunları tarihinin en anahtar ve önemli insanlarından birisinin Hideo Kojima olduğu tartışmasız bir gerçek.
Hideo Kojima

Kojima’nın bu kadar önemli olmasının sebebi, pek çok farklı oyun yapımcısının aksine sırf E3 sahnelerinden verilen sözler üzerinde yaşayan biri değil,  gerçekten vaat ettiği şeyleri oyunlarında gerçekleştirerek ve bunu yaparken medyumu değiştirebilecek kadar güçlü bir isim olması. Mesela bir Molyneux dediklerinde, bugün hâlâ gülüp geçiyoruz tüm yaptıklarına rağmen. Ama Kojima’nın adının bir ağırlığı, bir geçmişi, bir saygısı var.

Biliyorsunuz, o Kojima, yıllardır çalıştığı firmasından ayrıldı Phantom Pain’in çıkışıyla. Konami ve Kojima’nın arasında geçenlerle ilgili biz de yazdık. Arkada yaşanan gerçek hikayeyi bilemiyoruz ama bildiğimiz tek şey Kojima’nın bir daha Metal Gear Solid oyunları yapmayacak olması. Konami kafasına göre seriyi devam ettirmek istese bile bu bir Hideo Kojima oyunu olmayacağından gerçek Metal Gear Solid hayranları için V’den sonrası yok hükmünde olacak.

Fakat her şeyi bir kenara bırakalım. Bütün dramayı, teferruatı, entrikayı… İlgilenmemiz gereken gerçek şu: bu adam video oyunları tarihinin en önemli ve en büyük isimlerinden biri, ve bu adam veda ediyor. Kısa adamın öyküsü gerçekten 28 yıllık çok uzun bir öykü. Oyun yapmaya devam edeceğini söylüyor fakat MGS V ile bir dönemin de bittiğini kimse reddedemez. Kojima da bunun farkında olduğundan, tüm MGS hayranlarına hem teşekkür hem de veda etmek için 10 dakikalık ufak bir video hazırlamış.

Video boyunca MGS projelerinde çalışanlar ilk başta biraz Kojima övüyor gibi görünüyor fakat sonuna kadar izleyin, sonunda ağlatan dokunaklı bir olay var, işte orada Kojima’nın neden Kojima olduğunu anlıyorsunuz. Evet, Geekyapar olarak hala MGSV oynayamadık fakat Cuma günü oyunun başına gömülüp sonrasında çok sağlam bir incelemeyle biz de kendi çapımızda bir veda etmeyi düşünüyoruz.

Elveda gerçek MGS oyunları…

Author

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.