Bilmiyorum fark ettiniz mi, sene içerisinde ince ince Hollywood’un gişe rakamlarını incelerken; sık sık şu kelime öbeğini kullandık: “sürpriz başarı“. Bu küçük ölçekli filmler için de geçerliydi (San Andreas, Pitch Perfect 2, American Sniper), büyük ölçekli filmler için de (Fifty Shades of Grey, Minions, Furious 7, Jurassic World). Hemen hemen herkes, kendisine yapımcılar ve uzmanlar tarafından biçilen beklentileri aştı bu sene.

E böyle olunca, senenin sonuna doğru böyle bir haberin gelmesi kaçınılmazdı: 2015, Kuzey Amerika film hasılatları konusunda gelmiş geçmiş en başarılı yıl oldu. Bunun küreselini hesaplamak biraz külfet, ülkemiz ile ilgili olanını da yakında aktarırız. Ama sinema dünyasının en önemli cephesi Kuzey Amerika’da (ki bu Amerika ve Kanada’yı kapsıyor) bu sene tamı tamına 11.1 milyar dolar gişe hasılatı elde edildi.

star-wars-trailer

 

Bir önceki rekorun sahibi, 10.9 milyar dolar ile 2013  yılına aitti. O sene Frozen, Iron Man 3, Hobbit 2, Hunger Games 2, Furious 6 gibi büyük filmler gişeyi domine etmiş, senenin sürprizi de Gravity olmuştu. Bu sene ise tüm o cafcaflı başarılarına rağmen, son dakikaya kadar rekoru kırıp kıramayacağı muğlakta kalan bir hâldeydi. En sonunda Star Wars atılım üzerine atılım yapmayı bırakmayınca; $11MR barajı aşıldı, rekor geldi.

Bu arada merak ediyorsanız, bu senenin küresel olarak en çok hasılat elde eden filmleri  sırasıyla şöyle duruyorlar 30 Aralık 2015 itibariyle:

  1. Jurassic World$1.67MR
  2. Furious 7$1.51MR
  3. Avengers: Age of Ultron$1.40MR
  4. Star Wars: The Force Awakens – $1.16MR
  5. Minions – $1.15MR
  6. Inside Out$851MN
  7. Spectre$850MN
  8. Mission: Impossible – Rogue Nation$682MN
  9. The Hunger Games: Mockingjay – Part 2 – $618MN
  10. The Martian$594MN
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.