Korku ve hayatta kalma oyun türlerine son yıllarda iyiden iyiye ısınan bir oyunsever olarak, bu türe dair yapılan her duyuru şöyle bir göz atma isteği uyandırıyor bende. Tabii duyurunun kendisi türün bilinen markalarından birine dair olunca bu merak daha da artıyor haliyle. Aylardır söylenti okumaktan bir hal olduğumuz Silent Hill markasına ile ilgili Konami sonunda ağzındaki baklayı ya da baklaları çıkardı. Bunlardan en ilgi çekeni tabii ki türün de en sevilen ve anılan yapımlarından Silent Hill 2’nin remake’i oldu. Oyunu The Medium ve Layers of Fear gibi yapımlarıyla tanıdığımız Bloober Team yapıyor. 2023’te de PS5&PC için çıkış yapacak, sonraki tarihlerde Xbox tarafında uğrayacak elbette. Ekip öyle çok prestijli sayılmaz ve bu proje bir nevi kendilerini kanıtlamak için de şans aslında. İnşallah bu şansı iyi değerlendirip hem bize iyi bir oyun verirler hem de kendilerine oyun dünyasında iyi bir konum elde ederler.

İşin üzücü tarafı şu ki, dün yapılan duyurular arasında zaten hali hazırda var olan bir yapımın remake’i elimizde en fazla bilgi bulunan şey. Geri kalan duyurular var ama haklarında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. O yüzden gelin hızlıca aktarayım onları da: Yıllar önceki ilk Silent Hill filmini de yapmış olan yönetmen Christophe Gans, tam on beş yıl sonra bu sefer Silent Hill 2’den uyarlanacak yeni bir film için markaya geri dönüyor. Henüz iş yapım aşamasının da öncesinde ve ortada sadece sanat tasarımları, hikâye çizimleri filan var. Yapılan bir başka oyun duyurusu Silent Hill: Ascension ve amacı canlı yayın ile video oyunlarını bir araya getirmek. İnternetin konu hakkındaki tahmini ise canlı yayınlardaki chatler ile etkileşimli şekilde ilerleyecek bir oyuna dair ki benim hiç umrumda olmadı bu duyuru.

Oyunlardan devam ettiğimizde Silent Hill: Townfall’a bakıyoruz. Bu Observation ve Stories Untold gibi yapımların arkasındaki No Code’dan geliyor, Annapurna Interactive de Konami ile beraber dağıtımını yapacak. Kısacık videodan ise edindiğim ilk izlenim daha Telltale Games tarzında seçimlerin olduğu adventure türüne yakın bir oynanış. Duyurular bununla da bitmiyor ve bu sefer de Silent Hill F geliyor karşımıza ki bunun duyuru videosunun oldukça ilgi çekici olduğunu söyleyeyim. Arkasındaki isim Higurashi When They Cry adlı popüler markanın yazarı Ryuki07. 1960lar Japonya’sının güzel ama korkutucu dünyasında geçecekmiş oyun; visual novel türünde bir şey beklemek çok da uç olmaz muhtemelen.

Anlayacağınız Silent Hill yıllardır süren suskunluğunu birçok duyuru ile sonunda bozdu. Tabii yukarıdaki duyuruların neredeyse hiçbiri ikinci oyunun remake’i kadar heyecanlandırmıyor. Hatta onun yarısı kadar bile umudum yok bir şeye benzeyeceklerine dair. Yine de markanın geri döndüğünü görmek güzel. Hem birkaçı tutarsa, belki daha benim sevdiğim tarzda olan oyunlar da gelmeye başlar remakelerin ötesinde. En merak ettiğiniz hangisi yukarıdakilerden? Bloober Team’e güveniyor musunuz? Film, son zamanlarda aştığımız video oyunları lanetine bir darbe daha vurabilir mi? Metal Gear Solid remake’i ne zaman ortaya çıkacak? Fikirlerinizi bize, zihninize hâkim şekilde yollayın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.