Doctor Who diye bir dizi vardı, hatırlar mısınız? Pandemiden önceki dünyamıza ait pek çok şey gibi o da sisli bir biçimde zihninizin gerisinde duruyordur şimdi. Bir de tabii hiç yeni haber gelmiyordu, yani en azından yeni sezondan. Yoksa zaten çıkan sesli hikâyelere, oyunlara ve çizgi romanlara diyecek bir şey yok. Ama o sessizlik bozuldu. Ve bize sorarsanız çok üzücü bir haber bu.

Doctor Who yılbaşı özel bölümüyle geri dönecek. Tamamdır, bunu biliyorduk. Dalekler de geri dönecekler, ki en son göründükleri hikâyeden daha kaliteli bir şekilde dönerler diye umuyoruz. Burası da tamam. Hatırlarsanız Doktor en son bir hapse ışınlanmıştı, işi zor yani. Peki. Ama bölüm epey duygusal olacakmış çünkü Doctor Who’da en çok şahit olduğumuz şeylerden biri olacak bölümde: Karakterlerin vedaları.

Fragmanı bir incelediyseniz gördünüz, Doktor ortalıkta yok, Dünya’nın kaderi bizimkilere kalmış ve Jack Harkness geri dönüyor! Acayip güzel bir haber, çünkü geçen sezon karakterin hakkını yediler resmen, o neydi öyle? Umarım bu sefer kendisini Doktor’la aynı karede görürüz, bakın çıta çok düşük. Bu konuda ümitli, dolayısıyla da mutluyuz. Ancak tek sıkıntı, Graham ve Ryan’ın geri dönmüyor olması. Bradley Walsh’un ve Tosin Cole’un bize söyledikleri de biraz inme indiriyor, röportajlarda “Bu sizin son bölümünüz, ne diyorsunuz?” sorularına hep “Çok dokunaklı olacak, çok!” diye cevap veriyorlar. Çok dramatik sahneler çekmişler, çok duygulanmışlar. Ama biz bu durumdan pek hoşnut değiliz. İlk sebebi şu, hüngür hüngür ağlamak istemiyoruz. İkinci sebebi başka.

Yani hangi seyirciye sorsanız muhtemelen favori yol arkadaşı olarak Graham O’Brian’ı gösterirdi ya, gidecek olması gerçekten üzücü. Çünkü genç ve kadın bir Doktor’un yanına yaşlı ve erkek yoldaşı verdikleri anda yılların dinamiğini tersine çevirmiş oluyorlardı, gerçekten farklı bir diyalog izliyorduk. Sadece iki sezonla sınırlı kalması gerçekten biraz üzücü. Ama bir de karaktere tam olarak nasıl veda edeceğimiz sorunu var. Geçen sezon Graham’ın hastalığının tekrar nüksettiğini öğrenmiş sonra da Allah rızası için bu duruma bir daha geri dönmemiştik. Doktor bile Graham’a “N’apim?” minvalinde bir şeyler söyledi, konu geçti gitti. Neydi o öyle ya? Neyse, sahi, şimdi ne olacak? Graham şimdi nasıl gidecek? Onun karakteri için açtıkları kapıları kapatacaklar mı? Şahsen ben ölsün istemem, uzaylının velayetini üstlenme görevinden emekliye ayrılsın da torunuyla mutlu mutlu yaşasın isterim.

Onun dışında Jack’in “I am mortal.” demesi de hiç hayra alamet değil. Dalekler affetmez vallahi, umuyoruz bu bölüm başına bir iş gelmez. Doktor’un üzgün üzgün lombozundan dışarı bakması da kalbimizi kırmadı değil. “Get this woman a sonic-screwdriver!” diye bağırmaktan başka şansımız yok.

BBC Studios – Photographer: Ben Blackall/James Pardon

Tabii bazı ayrılıklar ve muhtemel ayrılıklardan bahsedince geriye Mandip Gill’in oynadığı Yasmin Khan kalıyor. Kendisine ailesi ile olan ufak tefek anlaşmazlıkları dışında çok fazla kişisel sahne yazılmadı, şimdi yalan yok. Ama üç tane yoldaş olunca nereden baksak zaten az sahneleri oluyordu, ekran süresini bölüşüyorlardı işte. Yasmin ise en arkada kalanları gibiydi. En azımdan önümüzdeki sezon onu, ailesini, Doktor’la olan ilişkisini daha çok görürüz diye umuyor, moralleri yüksek tutmaya çalışıyorum. Moralleri yüksek tutacaksak ise, sezon finalini aklımızdan çıkarmanız gerekebilir tabii. Ya da tam tersini yaparak şu güzel incelemeyi okuyup sakinleşebilirsiniz.

Evet o zaman, siz ne diyorsunuz? Graham’ın gitmesine üzüldünüz mü yoksa Yas’i daha çok görmek sizi mutlu mu eder? Jack Harkness’ın dönmesi nasıl olmuş?

Author

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

1 Comment

  1. Karakterlerin ayrılışı beni hep üzmüştür ama yol arkadaşı sayısı düşeceği için hiç üzülmedim açıkçası. Böylesi daha iyi olacaktır bence.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.