Biz kendi 2014 favorilerimizi şurada seçtik, sizin oylarınız da MHG grubunda toplanıyor ufak ufak. Peki genel kamuoyu ne demiş? Onu da Slashfilm toparlamış. Daha doğrusu, IMDB’nin verilerini kullanarak 2014’te çıkıp en yüksek puan toplayan filmleri derlemişler. Onlardan gördüğümüz şekliyle aynen koyuyoruz, fakat öncesinde söylememiz gereken bir şeyler var; hatta şöyle diyelim, mutabık olmamız gereken bazı noktalar var, hem de çok elzemler. 

Öncelikle: IMDB puanlarının bir şeyin ölçütü olmaları için filmin üzerinden en az bir yıl geçmiş olması gerekir. Bu her film için değişmez bir kanun değil, fakat peşinden kendi hype’ıyla gelen filmler genelde ilk çıkış günlerinde daha eseri izlememiş kişiler tarafından 9.9’lara, 10’lara fırlatılıyorlar. Fanboyluk dediğimiz müessese teknik bir boşluktan dolayı oylamaya vizyon tarihinden önce açılan The Dark Knight’ı IMDB’nin en yüksek puanlanan filmi yapmıştı mesela, sonra film zaman içerisinde insancıl bir puana geriledi. The Hobbit için de benzer bir durum var. Metacritic notu 59 olmasına rağmen, şu sıralar IMDB’de 8.1 olarak puanlandırılmış ve gün geçtikçe daha da geriliyor. Gerilemeye de devam edecektir, çünkü sadece heyecanla 10’u basan fanboylar değil, hype’ı yiyip filmi olduğundan farklı gören insanların da notu düşecektir. Hakeza bazı filmler de zaman içerisinde değerlenir.

İkinci önemli husus ise şu:  Slashfilm bu listeyi oluştururken en az 5000 oy kullanılmış olmasını istemiş. Bu bazı filmleri otomatik olarak dışarıda bırakıyor. Popülaritesi belli bir seviyenin altında olan ve adı Oscar’la da anılmadığı için radarın dışında seyreden filmler bu ilk 10’da yoklar hâliyle. O yüzden bunu olduğundan fazla bir şey olarak kabul etmemek gerek. Bu 2014’ün en iyi filmleri listesi DEĞİL, sadece 2014 içinde çıkmış ve kendisine gidip IMDB’de 10 puan bastırtacak kadar sayıda insan etkilemeyi başarmış filmlerin listesi.

Bu konuda mutabıksak, başlayalım.

 

10. The Grand Budapest Hotel
IMDB Notu: 8.2

Grand budapest hotel

 

9. X-Men: Days of Future Past
IMDB Notu: 8.2

Days of future past

 

8. Guardians of the Galaxy
IMDB Notu: 8.3

Guardians of the galaxy

 

7. Big Hero 6
IMDB Notu: 8.3

Big Hero 6

 

6. The Imitation Game
IMDB Notu: 8.4

Imitation Game

 

5. Gone Girl
IMDB Notu: 8.4

Gone girl

 

4. Boyhood
IMDB Notu: 8.4

Boyhood

 

3. Whiplash
IMDB Notu: 8.7

Whiplash-5547.cr2

 

2. Birdman
IMDB Notu: 8.7

Birdman

 

1. Interstellar
IMDB Notu: 8.9

Interstellar

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Comments

 1. Çok erken hazırlanmış bir liste genede hakeden filmler var fakat Big Hero 6 bu listeden dışarı cıkacakmıs gibi görünüyor daha oylayan sayısı çok düşük..

 2. Tutku Tuzlu Reply

  Kötü bir liste olmamış bence.. Birdman’i acayip merak ediyorum.. Hem Michael Keaton’a hayranlığım, hem senaryonun ilginçliği, hem de çekimlerde denenen yeni teknikler (kadrosu da tabi) filmi oldukça cazip kılıyor. Grand Budapest’i zaten çok eğlenerek izlemiştim. Ralph Fiennes resmen konuşturmuştu. Boyhood’da 12 senede çekilmesiyle ilginç ama içerik olarak beklentiyi karşılar mı bilemediğimden önyargıyla yaklaşıyorum. Bir tek Whiplash’le ilgili fikrim yoktu, fragmanı sert ama güzel bir film izlenimi verdi.

 3. Abdulkerim Eser Reply

  Bu liste ve filmlere pek güvenmemek lazım. Çok subjektif bir puanlama söz konusu. Mesela Interstellar çoğunlukla Nolan fanlarının puan bombalamasıyla zirveye oturdu. Ben izledim. Yılın en iyi filmi kesinlikle değil. Nolan’ın da en iyi filmlerinden birisi değil. Diğer filmler hakkında pek bir fikrim yok. Birdman’ı merak ediyorum.

 4. TC Ege Çetik Reply

  whiplash birdman boyhood gone girl rahatlıkla interstelları geçebilecek filmler hatta hikayenin anlatılış kalitesi ve pacinge falan bakılırsa x-men DOFP falan bile geçebilir.

 5. bırakma kendini,gitme o karanlık güzel geceye
  yaşlılık alev almalı
  gün biterken coşkulanmalı
  öfkelen,öfkelen,öfkelen..
  ışığın ölüşüne karşı öfkelen(interstellar)

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.