Bir müzik grubu kurmasının teferruatı da büyük. Bir grup insanın bir araya gelmesinden ötürü doğal olarak oluşabilecek gerginlik ve tatsızlıkları bir kenara bıraksak dahi bir ton iş var işin içerisinde. Mutabık bir sound bulunacak, konserler ayarlanmaya çalışılacak, e belki bir kayıt, belki bir demo; onlar kovalanacak. Ama işte tüm bu ekstra işlerin öncesinde, çok büyük bir görev var ifa edilmesi gereken. İsim bulmak. 

Kimi grup bu konuda felaket katmanlı hareket ediyor; Alt-J gibi. Kimi grup ise daha ziyade “amaaan” kıvamında yaklaşıyor meseleye. Bazısı ise direkt başka bir şeyin adını alıyor. Bu bazen bir şiir olabiliyor, bir mısra olabiliyor, bir sanat eseri, bir sanat akımı; ya da bir lokasyon olması da mümkün. Bazen de başka bir grubun şarkısından alıyorlar isimlerini. Biz de bu listemizi bu gruplara ayıralım istedik.

Şu şekil bir 7’li çıkarttık. Siz de bildiklerinizi alta yazın!

 

The Rolling Stones

Mick Jagger ve Keith Richards ikilisi ile ilgili farklı fikirlere sahip olabilirsiniz, ancak üzerinde mutabık olmanız gereken bir husus varsa o da adamların müzik tutkusudur. Bu tutku ikilinin dünya müziğini obur gibi tüketmesine sebep olduğundan mütevellit, Rolling Stones’un çeşitli ve çeşnili sound’unu ortaya çıkarttı; ama bir de bize grubun ismini bahşetti. Yeni oluşumlarına ad ararken genç müzisyenler topluluğu Muddy Waters‘ın Rollin’ Stone plağını gördü. Adını koydu. Waters’tan aldıkları tek şey de isim olmadı bu arada!

 

Death Cab for Cutie

Bu denli absürt bir ismin başka bir şarkıdan geliyor olma ihtimali insanı ürpetiyor, değil mi? Fakat durum cidden de bu. Ekseriyetle ergen dizilerinde müzikleri çalınca ünlenen grup, adını İngiltere’nin avangart oluşumu Bonzo Dog Doo-Dah Band‘in aynı isimli şarkısından çıkarttı. Bu arada fırsatınız olursa, bu şarkının da bulunduğu albümü dinlemenizi öneririz. İsim babası oldukları gruptan sonra başka bir mertebe gelecektir.

 

Deep Purple

Yaa! Yılların eskitemediği efsaneler efsanesi rock grubu Deep Purple’ın adı esasen başka bir şarkıdan geliyor. Üstelik öyle alelade bir şarkı da değil. İlk olarak 1920’li yıllarda Peter DeRose tarafından çalınmaya başlanan, büyük bir hit olan ve 1933’te bir piyano kompozisyonu olarak basılan Deep Purple çok uzun yıllardır neredeyse bir standart olarak farklı farklı müzisyenler tarafından çalınıyor. Şimdilerde belki çok bilen yoktur ama, bir dönem Deep Purple’ı cover’layan listelere kafadan giriyormuş yani, öyle bir klas!

 

The Kooks

https://www.youtube.com/watch?v=EsSlOGzPM90

İngiltere’nin 2000’ler ortası yaşadığı minnoş britrock patlamasının meyvelerinden biri olan The Kooks, takriben on – on iki senedir şarkılarında İngiliz aksanı sevenleri ihya etmeye ve arkadaş muhabbetlerinde The Kinks ile karıştırılmaya devam ediyor. Bu basit ve sade isim ise onların müzikal idollerinden biri olan David Bowie‘nin şarkısından geliyor. Ve bu konuda yalnız değiller bu arada, Bowie şarkılarından çok güzel grup çıkıyor gerçekten.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.