Konu mitoloji olunca, benim için akan sular duruyor; bilen bilir. Bu mit takıntım nereden geliyor, ne zaman oluştu, kaynağı tam olarak ne bilmesem de anlamsızca bir bağlılığım var. Ve inanın bana, ister istemez mitoloji kelimesinin geçtiği her şey otomatik olarak dikkatimi çekmeyi başarıyor.

3C4o2ozlFAfCgx5T0mC1XKHoeUM

Bilmem ne kadar ortak nokta bulursunuz ama Clash of the Titans‘dan tutun da Prince of Persia‘ya ve hatta 300 Spartalı filmlerine kadar inanılmaz bir “guilty-pleasure”a sahibim. Oyununa oranla kesinlikle bir cacık olmayı başaramamış Prince of Persia filmi mesela, on kere daha olsa izlerim. Clash of the Titans ve Wrath of the Titans‘ı koy, bir tur daha dönelim. 300 ve 300: Rise of an Empire mı? Oo, getirin de bir tadına bakayım. Bunların hepsini tek bir kutuya koyup çalkaladığımda edineceğim tadın tamamı aslında God of War‘da mevcut aslına bakarsanız. Ama PoP ve GoW oyunlarından aldığım zevki bir de film dünyasından almak isteyince nedense aklıma ilk bu isimler geliyor.

Şimdi, size yukarıda sıraladığım konsepti düşünmenizi istiyorum. Genel olarak “gore” diye adlandırılan türde bir vahşet var her birinde, değil mi? Kansa kan, şiddetse şiddet. Hepsi gırla var. Özellikle de Zack Snyder’in 300 ve 300: Rise of an Empire‘da bunlar gani gani mevcut. Sinematografisini falan düşününce zaten otomatik olarak demek istediğim şeyi anlamış oluyorsunuz. Evet.

Zack-Snyder-Featured-Image-StudioBinder

Peki neden mitolojiden girip konuyu Snyder abimize getirdim? Elbette ki bir sebebi var, boşa değil. Çünkü Zack Snyder, kendine has tarzıyla imzasını atacağı İskandinav mitolojisi temalı bir anime için Jay Oliva ile Netflix’te yeni bir projeye imza atmış da ondan. Evet. Mitoloji var, Snyder ‘gore’u var, anime var ve yayıncısı da Netflix. Gerçi son söylediğim bazen şüpheye düşürüyor olsa da hala zaman zaman Daredevil‘i hatırlayıp kendimi sakinleştiriyorum; size de öneririm.

Henüz bu anime serisi için başka detaylar verilmese de şimdilik bu kadarının yeterli olduğunu düşünüyorum. Zira tüm hatalarına rağmen Snyder’ın tarzı, mitolojik işlere uyacak bir tarz ve ben bundan dolayı aşırı coşuyorum. Ha, özellikle Snyder’in filmlerindeki oyuncu seçimleri, bu filmlere yükselmek için başlı başına ayrı sebepler ve bunun canlı bir dizi olmayacağı konusu beni bir tık üzüyor, ne yalan söyleyeyim. Ama yine de bir “animasyon” geeki olarak her türlüsüne var olduğum için, buna da yükselmeden edemiyorum.

Ne dersiniz? Netflix’in ve Snyder’in İskandinav mitolojisine dair bu projesi sizde nasıl duygular uyandırdı?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.