Warner Bros. son yıllarda yaptığı iyi işlerden çok, aldığı kötü kararlar ile aklımızda yer edindi. Geçtiğimiz günlerde Discovery ile şirket evliliği yapan WB, sorunlarını masaya yatırmış ve “Joker gibi bağımsız filmlerden daha fazla yapalım” çözümünden öteye gidememişti. Hatta geçtiğimiz günlerde Joker filminden yeni detaylar gelmeye başladı ve yeni filmin adının Joker: Folie à deux olduğunu gösteren bir fotoğraf yayınlandı. Bugün ise Joker’in devam filmi için yepyeni bilgiler öğrendik. The Hollywood Reporter’ın yaptığı habere göre Joker 2 bir müzikal olacak! Sadece bu kadar da değil, ayrıca Lady Gaga’nın da filmde Harley Quinn olarak yer alacağı da gelen haberler arasında!

Joker’in ilk filmi şimdiye kadar süper kahraman işlerinde gördüğümüz tek düzelikten uzak ve kendine Taxi Driver ve King of Comedy gibi filmleri örnek alan bir yapımdı. Verdiği bu cesur kararlar nihayetinde filmi başarıya ulaştıran ana etmenler oldu. Bu yüzden şimdi kalkıp, “Yeni bir şey denemeye nasıl cüret edersiniz, bre gafiller!” diyemiyorum. Açıkçası bana sorsanız hiç böyle bir devam filmi gelmesin isterim ama illaki gelmek zorundaysa, ilk filmin birebir aynısını yapmak yerine yeni şeyler denemesini tercih ederim. Ha müzikal ne kadar doğru bir karar, sanırım buna izleyince karar vereceğim.

Öte yandan Lady Gaga haberine ise aynı şekilde yaklaşamıyorum ve bunun için de bazı sebeplerim var. Fakat bu sebeplerin hiçbiri Lady Gaga’nın, Harley Quinn olma ihtimalinden kaynaklanmıyor. Ben tamamen, filmde bir “Harley Quinn” karakteri olmasına karşıyım. Bakın, Joaquin Phoenix’nin Joker filmi nevi şahsına münhasır bir filmdi. Filmdeki Joker’imiz, Bruce Banner daha bir çocukken ve ebeveynleri öldürülmeden ortaya çıkmıştı. Bu yüzden klasik bir Batman-Joker hikâyesinden sıyrılıyordu ve aslında bana göre onu özel yapan özelliklerden biri de buydu. Şimdi Joker denilince akla gelen ilk karakterleri tekrar Joker’in yanına koymalarını biraz kötü bir karar olarak görüyorum. Bir diğer taraftan filmin adında geçen ve bir kimsenin sanrılarının, başka bir ya da daha fazla kişiye aktarılmasıyla görülen psikopatolojik durumlar için söylenen Folie à deux terimi ya da Türkçe tabiriyle “paylaşılmış psikotik bozukluk“, bana filmde gerçekten Harley Quinn olabileceğini düşündürtüyor. Sonuçta Joker, Harley Quinn’den daha iyi kimle psikotik bozukluklarını paylaşıyor, öyle değil mi?

Siz ne diyorsunuz Joker filminin devamı için verilen bu kararlara sevgili geekler? Sizce de böyle bir devam filmine ihtiyacımız var mıydı? Müzikal bir Joker filmi izlemek ister misiniz? Lady Gaga sizce iyi bir Harley Quinn olabilir mi? Yorumlarınızı mutlaka bekliyorum.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

2 Comments

  1. 2.filmi yapan arkadaş Star Wars’un son 3 filmini yapanlar ile aynı kafada %100 eminim 😀 ( Evet kardeşim bütün geekler sorunlu sen eksik parçayı buldun müzikal ile 2.filmi şahlandırıcaksın helal be 😀 )

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.