Yeni bir Joker filmi gelecek dediler, heyecan yapmadık. Yeni Joker’in Joaquin Phoenix olduğu öğrendik, kendimize hâkim olduk. Birbirinden harika set içi fotoğrafları paylaştılar, parmağımızı ısırdık, yine hype fırtınasında kaybolmadık. Ama artık tüm bunlar geride kaldı. Gün, hype günüdür ey geekler. Umarsızca sallayın halay mendillerinizi (malum, halayı çok seviyoruz biz): Joker filminden ilk fragman geldi ve inanır mısınız harika gözüküyor!

Heath Ledger’ın Oscarlık performansının ardından her Joker haberi çıktığında hevesimiz kursağımızda kaldı. Ne zaman biri Joker olmak için sahneye çıksa eline yüzüne bulaştırdı. Hele Jared Leto’nun vücuduna yaptırdığı onlarca dövme ve oynadığı berbat senaryo yetmezmiş gibi bir de filmden çıkarılan sahneler derken, kendisi iyi bir Joker olmaktan çok uzak bir görüntü çizerek hepimizi üzdü. Ama sanıyorum ki o günler sona erdi. Çünkü Joaquin Phoenix gülüşüyle, ağlayışıyla, makyajıyla, dans edişiyle, yani uzun lafın kısası her şeyiyle, tam istediğimiz Joker olmuş!

Joker’in annesi ve gerçek kimliğiyle ilk defa karşılaşacağımız filmin fragmanında, Joker’in çizgi romanlardaki hikayesinin yine farklı bir yorumlamasını görüyoruz. Aslına bakarsanız annesi ile birlikte yaşayıp namuslu bir birey olmaya çalışan ve ‘sadece bir kötü gün’ geçirip kendisini kaybeden Joker görüntüsü, Killing Joke çizgi romanıyla oldukça örtüşüyor. Ama itilip kakılan, dışlanan, yalnız kalan, dövülen Arthur’un yavaşça delirmesi ve bir suç dehasına dönüşmesi, ta en başından anlatılacak gibi görünüyor.

joaquin-phoenix2

Joaquin Phoenix’in harika bir Joker portresi çizmesi, gülüşü veya dans edişi bir yana, ben fragmanda en çok müziğin kullanımını beğendim. Joker’imizin dünyayı ve kendisini sorguladığı isteri krizlerinin arkasına konulan müziğin yavaş yavaş artması hem filme çok az müzikal tadı katmış hem de Arthur’un Joker olma yolundaki macerasını mükemmel bir şekilde anlatabilmiş. Özellikle merdivenlerde dans etme sahnesindeki müzik uyumu… Of, enfes!

Jared Leto’nun ‘damaged’ Joker’inden dolayı oldukça üzüntü duyan biri olarak bu fragmanın beni ne kadar mutlu ettiğini size kelimelerle tarif edemem. Suicide Squad’dan çıktıktan sonra dövmeciye gidip “Abi bana bir dövme yap Batman’e laf çakıcam” dövmesi yaptıran bir Joker’den sonra Joaquin Phoenix’in Joker’i, karda açan bir çiçek, çölde yağan yağmur gibi geldi bana. Bu saatten sonra DC bir daha beni heyecanlandıramaz diyordum ama artık çok geç. Resmi olarak Joker filmi için hype trenine binmiş bulunuyorum.

Sizde durumlar nasıl? Fragmanı beğendiniz mi? Jared Leto’nun ağzımızda bıraktığı kötü tadı giderecek mi? Yorumlarınızı yazın konuşalım.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.