Video oyunlarının 1980’li ve 90’lı yıllarda olduğu gibi erkek egemen bir mefhum olmadığının farkındayız, değil mi? Zaten tüm bu GamerGate ve türevi sıkıntılar da buradan çıkıyor. Video oyunları artık bir zümreye ait, niş bir hobi değil. Video oyunları bir sanat dalıyla bir eğlence aracı olma arasında gidip geliyor ve bu iki tanımın da genişliği sebebiyle tonlarca farklı cinsiyet, ırk ve etnik kökenden insana hitap ediyor.

Bunun kanıtını her yerde görmek mümkün, pek çok araştırma firması zaten artık video oyunlarının, özellikle de League of Legends, World of Warcraft, DOTA 2 gibi büyük fenomenlerin oyuncu kitlelerinde daha %50/%50’ye yakın bir cinsiyet kırılması olduğunu söylüyorlar. Ama yine de, bununla ilgili ülkemizden bir veri görmek de mutlu ediyor insanı. Online alışveriş sitesi n11’de tam buna yönelik bir veri paylaşımı yaptı geçenlerde.

2781343-kitana_mortalkombatx

Sitenin topladığı dataya göre kadın kullanıcıların en çok tercih ettiği oyunların tam bir listesi yapılmış. Bir numarada ne “Barbie Goes Shopping” var, ne “Cooking Mama” var, ne de “Princess Bilmemne” geçiyor isminde. Bir numarada şahlar şahbazlar gibi Mortal Kombat X duruyor. İki numarada GTA V, üç numarada LittleBigPlanet 3, dört numarada ise Need for Speed Rivals var. On birinci sıraya kadar Last of Us, Tomb Raider, Assassin’s Creed Unity diye gidiyor liste ve özünde bir “erkek” listesinden hiçbir fark da taşımıyor.

Elbette n11’in verilerine saf demek mümkün değil. İlla ki bu veri çocuğuna oyun alan anneler, partnerine hediye alan sevgililer tarafından bulandırılıyordur bir noktada. Fakat listenin tamamen bu insanlardan oluştuğunu düşünmek de makul bir yaklaşım değil. Bence bu noktada, kadınların tercih ettiği oyunlar listesinde geleneksel düşünce tarzının kadına yakıştırdığı janrların (fitness, parti oyunları, moda oyunları, yaşam simülasyonları) hiç olmaması daha önemli bir nokta. Zira bu liste tamamen eşine dostuna oyun alan insanlardan da oluşuyor olamaz. O yüzden, biz bu bilgiyi zaten etrafta görmeye başladığıklarımızı olumlayıcı bir şey olarak alıyoruz. Peki siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

9 Comments

 1. Berkcan Zülfikar Reply

  Niye şaşırılmış anlamadım zaten bariz bir şey bu…
  Ama tabi gamer girl videoları izleyip şaşıranlar varsa onu bilemem yani..

 2. Su da var; bayan kullanicilar bu oyunlarin cogunu esleri / erkek arkadaslari vs gibi kisiler icin de aliyor olabilir. Sadece bir bakis açisi.

  • Çünkü biz kadınlar video oyunlarını sadece kendimizi erkeklere ispatlama veya beğendirme gibi bir içgüdüsel dürtüyle oynuyoruz.

   • alp demirkabız Reply

    fallacy ye fallacy ulan 😀 victoria’s secrettan alış veriş yapan erkekler de kendileri giyiyo aldıklarını ozaman asfasd

    • Demek istedigim, herseyi bu kadar cinsiyetci bir duzene sokmanin anlami ne? Ne yani simdi sen bana erkekler kadin ic camasiri giymiyor mu diyorsun?! victoria’s secret’a gidip kendine ic camasiri alan erkek olamaz mi?

     • alp demirkabız

      harun abi sen misin? bir an farkedemedim saygılar

 3. Yalan abi zaten “kız oyunları” denen kavram. Kendi gözlemlediğim kadınların hepsi oyna ilgisi olmasa bile dövüş ve yarış oyunlarında çılgına bağlıyor.

 4. Hayatında maç izlememiş ve futbol merakı olmayan sevgilimin beni pes’te yendiği gün, her iki cinsin de video oyunlarını seve seve oynadığına inanmaya başladım. Hem de tür farketmeksizin. 🙂

 5. Daha yeni PS4 almış bir insan olarak ilk satın aldığım oyun Mortal Kombat X oldu, ikincisi Far Cry 4, üçüncüsü ise erkek arkadaşımdan hediye olarak Assasin’s Creed.
  O yüzden “I’m a woman and I don’t find this offensive” 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.